2023-06-08 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Italiyaga rasmiy tashrifi arafasida Italiyaning Rim shahrida tashkil etilgan O‘zbekiston-Italiya ishbilarmon doiralari ishtirokidagi biznes forumda qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati alohida mavzularidan biri bo‘ldi.
Ushbu biznes-forumda Italiyaning qishloq xo‘jaligi hamda oziq-ovqat sohasidagi 30 dan ortiq kompaniyalari ishtirok etdi. O‘zaro uchrashuvlarda O‘zbekiston va Italiya ishbilarmonlari o‘rtasida qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohasidagi hamkorlik loyihalari ko‘rib chiqildi.
Biznes-forum natijalariga ko‘ra, 16 ta bitim imzolandi. Shundan 8 tasi investitsiya loyihalarini moliyalashtirishga qaratilgan. Qolgan bitimlar esa eksport shartnomalari va texnologik bitimlardan iborat. Ushbu bitimlarning umumiy qiymati taxminan 400 mln AQSh dollarini tashkil etib, istiqbolda qishloq xo‘jaligi sohasiga qo‘shimcha 130 million AQSh dollari yo‘naltirish bo‘yicha kelishuvga imzo chekilgan
Eksport shartnomalarida, asosan, O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini Italiya va Yevropa bozorlariga eksport qilish bilan bog’liq bo‘lgan jarayonlar keng qamrab olindi.
Biznes forum natijalariga ko‘ra, yangi hamkorlik ko‘lami yo‘nalishlari ham kelishib olindi. Bunda O‘zbekistonga yangi kompaniyalarni jalb qilish, shuningdek, texnologiyalarni, ya’ni suv tejamkor texnologiyalarni hamda oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash texnologiyalarini respublikamizga joriy qilish, uni ishlab chiqarish bilan bog’liq bo‘lgan imkoniyatlarni ko‘rib chiqish biznes-forumda ko‘rib chiqildi. Biznes-forumda asosiy e’tibor hamkorlikdagi loyihalarni moliyalashtirishga qaratildi.
Xususan, Italiyaning moliyaviy institutlari, jumladan, xususiy banklari tomonidan qishloq xo‘jaligi loyihalarini moliyalashtirish bilan bog’liq bo‘lgan imkoniyatlar ham ko‘rib chiqildi.

Business forum: new facets of cooperation in the agricultural sector
On the eve of the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Italy, a business forum was organized in Rome with the participation of business circles of the two countries, during which cooperation in the fields of agriculture and the food industry took a special place.
More than 30 specialized Italian companies took part in the business forum. Within the framework of bilateral negotiations and consultations, Uzbek and Italian businessmen discussed a wide range of promising projects. As a result of the business forum, 16 agreements were signed, 8 of which were aimed at financing investment projects. The remaining agreements relate to export contracts and technology agreements.
The total amount of the package of documents is about 400 million US dollars, in addition, an agreement was signed to allocate an additional 130 million US dollars to the agricultural sector in the future.
The export contracts detail the processes associated with the supply of agricultural products of Uzbekistan to the markets of Italy and Europe.
As a result of the business forum, new areas of cooperation were also agreed upon. For example, issues of attracting even more Italian companies to Uzbekistan, introducing water-saving technologies in the republic and processing food products were discussed, as well as potential opportunities for their production were considered. The main attention was paid to the financing of joint projects.
In particular, the issues related to the financing of agricultural projects by Italian financial institutions, including private banks, are considered.