2023-06-08 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Italiyaga rasmiy tashrifi arafasida Italiyaning Rim shahrida tashkil etilgan O‘zbekiston-Italiya ishbilarmon doiralari ishtirokidagi biznes forumda qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati alohida mavzularidan biri bo‘ldi.
Ushbu biznes-forumda Italiyaning qishloq xo‘jaligi hamda oziq-ovqat sohasidagi 30 dan ortiq kompaniyalari ishtirok etdi. O‘zaro uchrashuvlarda O‘zbekiston va Italiya ishbilarmonlari o‘rtasida qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohasidagi hamkorlik loyihalari ko‘rib chiqildi.
Biznes-forum natijalariga ko‘ra, 16 ta bitim imzolandi. Shundan 8 tasi investitsiya loyihalarini moliyalashtirishga qaratilgan. Qolgan bitimlar esa eksport shartnomalari va texnologik bitimlardan iborat. Ushbu bitimlarning umumiy qiymati taxminan 400 mln AQSh dollarini tashkil etib, istiqbolda qishloq xo‘jaligi sohasiga qo‘shimcha 130 million AQSh dollari yo‘naltirish bo‘yicha kelishuvga imzo chekilgan
Eksport shartnomalarida, asosan, O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini Italiya va Yevropa bozorlariga eksport qilish bilan bog’liq bo‘lgan jarayonlar keng qamrab olindi.
Biznes forum natijalariga ko‘ra, yangi hamkorlik ko‘lami yo‘nalishlari ham kelishib olindi. Bunda O‘zbekistonga yangi kompaniyalarni jalb qilish, shuningdek, texnologiyalarni, ya’ni suv tejamkor texnologiyalarni hamda oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash texnologiyalarini respublikamizga joriy qilish, uni ishlab chiqarish bilan bog’liq bo‘lgan imkoniyatlarni ko‘rib chiqish biznes-forumda ko‘rib chiqildi. Biznes-forumda asosiy e’tibor hamkorlikdagi loyihalarni moliyalashtirishga qaratildi.
Xususan, Italiyaning moliyaviy institutlari, jumladan, xususiy banklari tomonidan qishloq xo‘jaligi loyihalarini moliyalashtirish bilan bog’liq bo‘lgan imkoniyatlar ham ko‘rib chiqildi.

13:39:25 (GMT+5)    26.04.2025
В преддверии официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Италию, в Риме был организован бизнес-форум с участием деловых кругов двух стран, в ходе которого сотрудничество в сферах сельского хозяйства и пищевой промышленности заняло особое место.
В работе бизнес-форума приняли участие более 30 профильных итальянских компаний. В рамках двусторонних переговоров и консультаций узбекские и итальянские бизнесмены обсудили широкий спектр проектов перспективного характера. По итогам бизнес-форума подписано 16 соглашений, 8 из которых направлены на финансирование инвестиционных проектов. Остальные договоренности касаются экспортных контрактов и технологических соглашений.
Общая сумма пакета документов составляет около 400 миллионов долларов США, помимо этого подписано соглашение о выделении в будущем сельскохозяйственному сектору дополнительно 130 миллионов долларов США.
В экспортных контрактах подробно отображены процессы, связанные с поставками сельхозпродукции Узбекистана на рынки Италии и Европы.
По итогам бизнес-форума также были согласованы новые направления взаимодействия. К примеру, обсуждались вопросы привлечения ещё больше итальянских компаний в Узбекистан, внедрения в республике водосберегающих технологий и переработки продовольственной продукции, а также рассмотрены потенциальные возможности их производства. Основное внимание было уделено финансированию совместных проектов.
В частности, рассмотрены моменты, связанные с финансированием сельскохозяйственных проектов итальянскими финансовыми институтами, в том числе частными банками.