Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi to‘g‘risida axborot
2023-yil 19-may kuni Markaziy saylov komissiyasining muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga bag‘ishlangan navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda siyosiy partiyalarning vakolatli vakillari ishtirok etdi.
Majlisda okrug saylov komissiyalarini tuzish, saylov o‘tkazuvchi komissiyalar aʼzolarining malakasini oshirish, Markaziy saylov komissiyasining Matbuot markazi faoliyatini tashkil etish, Markaziy saylov komissiyasining 2019-yil 25-oktyabrdagi 969-son qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlari deputatlari saylovlariga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazishni moliyalashtirish hamda mablag‘lardan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnomaga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish, muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlar smetasini tasdiqlashga doir masalalar ko‘rib chiqildi.
Avvalambor majlisda, Saylov kodeksiga muvofiq muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi okrug saylov komissiyalarining tarkibi tasdiqlandi va qaror qabul qilindi.
Okrug va uchastka saylov komissiyalari aʼzolarini o‘qitish tizimini takomillashtirish, saylovchilar hamda saylov jarayoni boshqa ishtirokchilarining huquqiy savodxonligini oshirish Markaziy saylov komissiyasining muhim vazifalari sirasiga kiradi.
Qayd etilganlarni inobatga olgan holda majlisda muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi komissiyalar aʼzolarining malakasini oshirishni tashkil etish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida tegishli qaror qabul qilindi.
Mazkur konsepsiyaga muvofiq Markaziy saylov komissiyasi tomonidan mutasaddi vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda saylov komissiyalari aʼzolarining saylov qonunchiligi va ovoz berishda zamonaviy axborot texnologiyalarini qo‘llash bo‘yicha nazariy bilimlari hamda amaliy ko‘nikmalarini oshirishga qaratilgan kaskad usulida o‘quv-amaliy mashg‘ulotlarini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek majlisda, Markaziy saylov komissiyasining Matbuot markazini tashkil etish masalasi ko‘rib chiqildi va qaror qabul qilindi.
Matbuot markazi okrug saylov komissiyalari huzurida hududiy filiallariga ega bo‘ladi hamda o‘z faoliyatini qonuniylik, ochiqlik, oshkoralik va shaffoflik tamoyillari asosida amalga oshiradi. Muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘liq barcha jarayonlarni yoritishda ommaviy axborot vositalari vakillari bilan yaqindan hamkorlik olib boradi.
Majlisda kun tartibidagi navbatdagi – Markaziy saylov komissiyasining 2019-yil 25-oktyabrdagi 969-son qarori bilan tasdiqlangan Yo‘riqnomaga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish masalasi ko‘rib chiqildi.
Unga ko‘ra, saylov komissiyasi aʼzolari uchun nazarda tutilgan bir martalik kompensatsiya to‘lovlarining miqdorini o‘zgartirish, saylov jarayonlari uchun taqdim etilgan tovar-moddiy qimmatliklarning but saqlanishini taʼminlashga qaratilgan qoidalarni belgilash taklif etildi va komissiya aʼzolari tomonidan tegishli qaror qabul qilindi.
Shuningdek, majlisda muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uning o‘tkazishga doir xarajatlar smetasi ham tasdiqlandi.
Qayd etilganidek, mazkur smetani tasdiqlashda byudjet mablag‘larining iqtisod qilinishiga alohida eʼtibor qaratilgan.
Xususan, 2019-yilda vakillik organlari saylovida davlat byudjetidan ajratilgan umumiy mablag‘larning 19,8 foizi, 2021-yildagi prezidentlik saylovida 26 foizi va joriy yilda bo‘lib o‘tgan referendumda 13,5 foiz byudjet mablag‘lari iqtisod qilingan.
Markaziy saylov komissiyasi Saylov kodeksi talablariga rioya qilgan holda muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlar smetasini 174 milliard 130 million so‘m miqdorida ishlab chiqdi.
Qayd etish kerakki, mazkur mablag‘ avvalgi prezidentlik saylovi uchun ajratilgan mablag‘dan 41 foizga kamdir.
Xarajatlar smetasiga ko‘ra mablag‘larning deyarli 82 foizi okrug va uchastka saylov komissiyalarining faoliyatini tashkil etish uchun ajratilmoqda. Ushbu mablag‘larning 76 foizi okrug va uchastka saylov komissiyalari aʼzolari (aʼzolarning aksariyat qismi o‘qituvchi, shifokor, faol fuqarolar tarkibidan shakllantirilgan) mehnati uchun to‘lab beriladigan kompensatsiya to‘lovlari uchun sarflanishi uchun rejalashtirilgan.

Информация об очередном заседании центральной избирательной комиссии
19 мая 2023 года состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии по досрочным выборам Президента Республики Узбекистан.
На заседании рассмотрены вопросы, связанные с образованием окружных избирательных комиссий, повышением квалификации членов избирательных комиссий, организацией деятельности Пресс-центра Центральной избирательной комиссии, внесением изменений и дополнений в Инструкцию о финансировании подготовки и проведения выборов Президента Республики Узбекистан, Законодательной палаты Олий Мажлиса, Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов, а также порядке использования средств, утвержденную постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан от 25 октября 2019 года № 969, а также утверждением сметы расходов по подготовке и проведению досрочных выборов Президента Республики Узбекистан.
Прежде всего, на заседании, в соответствии с Избирательным кодексом был утвержден состав окружных избирательных комиссий по проведению досрочных выборов Президента Республики Узбекистан и принято соответствующее решение.
Совершенствование системы подготовки членов окружных и участковых избирательных комиссий, повышение правовой грамотности избирателей и других участников избирательного процесса входят в число приоритетных задач Центральной избирательной комиссии.
Исходя из вышеотмеченного, на заседании принято постановление об утверждении Концепции организации повышения квалификации членов комиссий по проведению досрочных выборов Президента Республики Узбекистан.
В соответствии с данной концепцией Центральная избирательная комиссия в сотрудничестве с министерствами и ведомствами предусматривает организацию учебно-практических занятий по каскадному методу, направленных на повышение теоретических знаний и практических навыков членов избирательных комиссий по избирательному законодательству и применению современных информационных технологий при голосовании.
Также на заседании рассмотрен вопрос о создании Пресс-центра Центральной избирательной комиссии, после принято соответствующее решение.
Пресс-центр будет иметь территориальные отделения при окружных избирательных комиссиях и осуществлять свою деятельность на принципах законности, открытости, гласности и прозрачности. Также будет тесно сотрудничать с представителями средств массовой информации в освещении всех процессов, связанных с подготовкой и проведением досрочных выборов Президента Республики Узбекистан.
На заседании также рассмотрен очередной вопрос, внесенный в повестку дня — о внесении изменений и дополнений в Инструкцию, утвержденную постановлением Центральной избирательной комиссии от 25 октября 2019 года № 969.
В соответствии с ней предложено изменить размер единовременных компенсационных выплат, предусмотренных для членов избирательных комиссий, установить правила, направленные на обеспечение сохранности товарно-материальных ценностей, предусмотренных для избирательных процессов, после чего членами Комиссии принято соответствующее решение.
Также на заседании утверждена смета расходов по подготовке и проведению досрочных выборов Президента Республики Узбекистан.
Отмечено, при утверждении данной сметы особое внимание уделено экономии бюджетных средств.
В частности, сэкономлено 19,8% бюджетных средств от общего объема средств, выделенных из Государственного бюджета на выборы представительных органов в 2019 году, 26% — на Президентских выборах 2021 года и 13,5% на референдуме, проведенном в этом году.
Центральная избирательная комиссия, с учетом требований Избирательного кодекса, разработала смету расходов по подготовке и проведению досрочных выборов Президента Республики Узбекистан в размере 174 миллиардов 130 миллионов сумов.
Следует отметить, что это на 42 процента меньше суммы, выделенной на предыдущие президентские выборы.
Согласно смете расходов, почти 82% средств выделено на организацию деятельности окружных и участковых избирательных комиссий. 76% этих средств планируется направить на компенсационные выплаты за работу членов окружных и участковых избирательных комиссий (большинство членов сформировано из учителей, врачей, активных граждан).
При формировании сметы расходов исходя из требований закона, были приняты во внимание все аспекты, требующие финансирования, с учетом оптимизации расходов на предыдущих политических мероприятиях.