Yaylovlardan foydalanish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev yaylovlarni muhofaza qilish va ulardan samarali foydalanishga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu haqda shu yil 23-yanvar kuni qishloq xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda ko‘rsatma berilgan edi.
Yurtimizda 21 million gektardan ziyod yaylovlar mavjud bo‘lib, ular chorvachilik, ipakchilik, asalarichilik kabi ko‘plab tarmoqlar uchun muhim manba. Lekin ulardan foydalanishga oid hozirgi tartib yaylovlarda tadbirkorlikni rivojlantirish va mahsulot yetishtirishni cheklamoqda.
Shu bois, yangi tahrirda “Yaylovlar to‘g‘risida”gi qonun loyihasini hamda yaylov maydonlarini ijaraga berish tartibini ishlab chiqish taklif qilindi.
Bu ko‘plab iqtisodiy loyihalarga yo‘l ochadi. Xususan, Ispaniya va Portugaliyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida xalqaro moliya institutlaridan jalb qilingan 7 million 800 ming dollar miqdoridagi grant mablag‘lari evaziga 4 ta loyiha shakllantirilgan. Qashqadaryo va Samarqand viloyatlarida omuxta yem ishlab chiqaruvchi korxonalar, Chorva hayvonlari genetik tadqiqoti laboratoriyasi tashkil etish, mayda shoxli mollarni raqamli identifikatsiya qilish shular jumlasidandir. Shuningdek, xalqaro moliya institutlarining grantlari hisobidan 500 gektar yaylovda quyoshdan muqobil energiya olish orqali quduqlardan suv chiqarish hamda tomchilatib sug‘orish texnologiyasini joriy etish rejalashtirilgan.
Ma’lumki, yaylov yerlarda kavrak yaxshi o‘sadi, u Qizil kitobga ham kiritilgan. Lekin ko‘p joylarda uning tabiiy ko‘payishi va qayta tiklanishiga zarar yetkazilmoqda. 2019-yilda tabiiy kavrak maydonlari 33 ming gektar bo‘lgan bo‘lsa, 2021-yilga kelib qariyb yarmiga kamaygan.
Shu bois kavrakning har bir tupiga yetkazilgan zarar uchun jarima miqdorini oshirish, qizil kitobga kiritilgan tojik kavragidan foydalanishga 3 yil muddatga moratoriy joriy qilish taklif etilmoqda.
Davlatimiz rahbari bu rejalarni ma’qullab, ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Proposals for the protection and effective use of pasture lands presented
President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation of proposals for the protection and effective use of pasture lands.
The corresponding instruction was given by the Head of state at a meeting on agriculture held on January 23 this year.
There are more than 21 million hectares of pastures in Uzbekistan, which are an important resource for many industries such as animal husbandry, sericulture and beekeeping. But the existing order of their use restricts the development of entrepreneurship and the cultivation of products on pasture lands.
In this regard, it is proposed to develop a draft law “On pastures” in a new edition and the procedure for granting pasture land plots for rent.
This will create conditions for the implementation of many economic projects. In particular, with the participation of leading companies in Spain and Portugal, 4 projects worth $7.8 million have been formed, which will be implemented through grants from international financial institutions. It is envisaged to create enterprises for the production of feed in Kashkadarya and Samarkand regions, the organization of a Laboratory for genetic research of livestock, as well as the introduction of digital identification of small cattle. At the expense of grants from international financial institutions, it is planned to build wells and introduce drip irrigation based on alternative energy sources on pastures with an area of 500 hectares.
As is known, pasture lands are favorable for growing ferula, listed in the Red Book. Currently, the natural habitat and reproduction of this plant are being harmed. If in 2019, the area of natural ferula was 33 thousand hectares, then by 2021 they have almost halved.
In this regard, it was proposed to increase the amount of the fine for damage caused to each ferula bush, to introduce a moratorium on the use of Tajik ferula for 3 years.
The President approved these measures and gave additional instructions on the effective implementation of the submitted plans.