Yaylovlardan foydalanish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev yaylovlarni muhofaza qilish va ulardan samarali foydalanishga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu haqda shu yil 23-yanvar kuni qishloq xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda ko‘rsatma berilgan edi.
Yurtimizda 21 million gektardan ziyod yaylovlar mavjud bo‘lib, ular chorvachilik, ipakchilik, asalarichilik kabi ko‘plab tarmoqlar uchun muhim manba. Lekin ulardan foydalanishga oid hozirgi tartib yaylovlarda tadbirkorlikni rivojlantirish va mahsulot yetishtirishni cheklamoqda.
Shu bois, yangi tahrirda “Yaylovlar to‘g‘risida”gi qonun loyihasini hamda yaylov maydonlarini ijaraga berish tartibini ishlab chiqish taklif qilindi.
Bu ko‘plab iqtisodiy loyihalarga yo‘l ochadi. Xususan, Ispaniya va Portugaliyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida xalqaro moliya institutlaridan jalb qilingan 7 million 800 ming dollar miqdoridagi grant mablag‘lari evaziga 4 ta loyiha shakllantirilgan. Qashqadaryo va Samarqand viloyatlarida omuxta yem ishlab chiqaruvchi korxonalar, Chorva hayvonlari genetik tadqiqoti laboratoriyasi tashkil etish, mayda shoxli mollarni raqamli identifikatsiya qilish shular jumlasidandir. Shuningdek, xalqaro moliya institutlarining grantlari hisobidan 500 gektar yaylovda quyoshdan muqobil energiya olish orqali quduqlardan suv chiqarish hamda tomchilatib sug‘orish texnologiyasini joriy etish rejalashtirilgan.
Ma’lumki, yaylov yerlarda kavrak yaxshi o‘sadi, u Qizil kitobga ham kiritilgan. Lekin ko‘p joylarda uning tabiiy ko‘payishi va qayta tiklanishiga zarar yetkazilmoqda. 2019-yilda tabiiy kavrak maydonlari 33 ming gektar bo‘lgan bo‘lsa, 2021-yilga kelib qariyb yarmiga kamaygan.
Shu bois kavrakning har bir tupiga yetkazilgan zarar uchun jarima miqdorini oshirish, qizil kitobga kiritilgan tojik kavragidan foydalanishga 3 yil muddatga moratoriy joriy qilish taklif etilmoqda.
Davlatimiz rahbari bu rejalarni ma’qullab, ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Обсуждены предложения по использованию пастбищ
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по охране и эффективному использованию пастбищных земель.
Соответствующее поручение глава государства дал на состоявшемся 23 января текущего года совещании по вопросам сельского хозяйства.
В нашей стране имеется более 21 миллиона гектаров пастбищ, которые являются важным ресурсом для многих таких отраслей, как животноводство, шелководство и пчеловодство. Но существующий порядок их использования ограничивает развитие предпринимательства и выращивания продукции на пастбищных землях.
В связи с этим предлагается разработать проект закона "О пастбищах" в новой редакции и порядок предоставления пастбищных земельных участков в аренду.
Это создаст условия для реализации множества экономических проектов. В частности, при участии ведущих компаний Испании и Португалии сформированы 4 проекта стоимостью 7,8 миллиона долларов, которые будут реализованы за счет грантов международных финансовых институтов. Предусматриваются создание предприятий по производству кормов в Кашкадарьинской и Самаркандской областях, организация Лаборатории генетических исследований скота, а также внедрение цифровой идентификации мелкого рогатого скота. Также, за счет грантов международных финансовых институтов планируется построить скважины и внедрить капельное орошение на основе альтернативных источников энергии на пастбищах площадью 500 гектаров.
Как известно, пастбищные земли являются благоприятными для выращивания ферулы, внесенной в Красную книгу. В настоящее время наносится вред естественной среде обитания и воспроизводства этого растения. Если в 2019 году площади натуральной ферулы составляли 33 тысячи гектаров, то к 2021 году они сократились почти вдвое.
В связи с этим предлагается увеличить размер штрафа за ущерб, причиненный каждому кусту ферулы, ввести мораторий на использование ферулы таджикской сроком на 3 года.
Глава государства одобрил эти меры и дал дополнительные указания по эффективной реализации представленных планов.