Hokim yordamchilarining faoliyati va istiqboldagi vazifalariga bag‘ishlangan anjuman
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan mahallalarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash, tadbirkorlikni rivojlantirish va shu orqali kambag‘allikni qisqartirish maqsadida 2022-yil 1-yanvardan boshlab har bir mahallada “hokim yordamchisi” lavozimi joriy etildi.
Bugungi kunda respublikadagi 9,3 mingdan ortiq mahallalarda iqtisodiy kompleks tarkibiga kiruvchi tashkilotlarda rahbar lavozimida ishlab kelgan iqtisodchilar hokim yordamchisi sifatida faoliyat ko‘rsatmoqda.
Hokim yordamchilari faoliyatini samarali tashkil etish va baholab borish imkonini beruvchi hamda tegishli vazirlik va idoralar ma’lumotlar bazalari bilan integratsiya qilingan “Onlayn mahalla” platformasi ishga tushirildi.
Birinchi bosqichda, hokim yordamchilari tomonidan mahallalardagi 6,9 mln. xonadonlar xatlovdan o‘tkazilib, ijtimoiy-iqtisodiy ahvoliga ko‘ra 4 ta toifaga ajratib olindi. Xatlovda aholining kasb-hunarga o‘qish, tadbirkorlik bilan shug‘ullanish, kredit olish va boshqa istaklari o‘rganib chiqildi.
Hokim yordamchilariga yaratib berilgan sharoit va moliyaviy dastaklar qisqa davrda, ularga mahalla ahli bilan ijobiy munosabat o‘rnatish imkonini berib, aholini ijtimoiy himoya qilish, ularning bandligini ta’minlash va tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash borasidagi ishlari natijadorligini oshirdi.
Hokim yordamchilariga bu masalalarni hal etish uchun 2022-yilda jami 12,5 trln.so‘m (1 mlrd. dollar) miqdorida moliyaviy instrumentlar manbalari shakllantirib berildi.
Mahallalarning ixtisoslashuvidan kelib chiqib, aholini barqaror daromad bilan ta’minlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bundan tashqari, hokim yordamchilari tomonidan mahallalardagi mavjud muammo va imkoniyatlar o‘rganilib, har bir mahalla bo‘yicha “yo‘l xarita”lari ishlab chiqildi.
2022-yilning o‘tgan davri mobaynida hokim yordamchilari tomonidan 1,2 mln nafar aholi doimiy ish joylariga joylashtirildi, 997 ming nafari o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatga olindi, 101 ming nafari yakka tartibdagi tadbirkorlikka (yollanma ishchilari bilan birgalikda) va 158 ming nafari haq to‘lanadigan jamoat ishlariga jalb qilindi, 418 ming nafar fuqaroga ijara asosida yer ajratildi.
Oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida hokim yordamchilari tavsiyanomalari asosida 388 mingta loyihaga 9 trln. so‘mlik kredit ajratildi.
Aholini tadbirkorlikka jalb qilish, ularga mehnat qurollari va asbob-uskunalari olib berish bo‘yicha 174,0 mlrd so‘mlik subsidiyalar ajratildi.
Kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qishga 243 ming nafar fuqaro yo‘naltirilib, “Ishga marhamat” monomarkazlari va boshqa nodavlat ta’lim muassasalarida 195 ming nafari o‘qishni tamomladi.
Hokim yordamchilari tomonidan shakllantirilgan 48 mingdan ortiq “mahallabay” mikroloyihalarning 47 mingtasi ishga tushirilib, 232 mingga yaqin ish o‘rinlari yaratildi.
Natijada mahallalarda 84 mingta yuridik va 95 mingta yakka tartibdagi tadbirkorlik subyektlari davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Aholi yashash sharoitini yaxshilash maqsadida hokim yordamchilarining sa’y-harakati bilan mahallalarda:
20,6 ming km ta’mirtalab ichki yo‘llar shag‘allashtirildi, 10,6 ming km yo‘llar asfaltlashtirildi, mahalla hududidan o‘tuvchi magistral yo‘l yoqasida 1,8 ming km piyodalar yo‘lagi barpo etildi;
foydalanishga yaroqsiz holga kelgan 6,5 ming dona transformator, 178 ming dona simyog‘ochlar va 151,7 ming dona tungi chiroq almashtirildi;
40,7 ming km ariqlarni tozalash va 9,3 ming ta vertikal va kichik sug‘orish quduqlarini qurish orqali 332 mingdan ortiq xonadonlar tomorqasi suv bilan ta’minlandi.
Bugungi anjuman xalqaro ekspertlar, vazirliklar, idoralar, banklar, mahalliy hokimliklar, hokim yordamchilari va tadbirkorlar ishtirokida tashkil etiladi. Unda hokim yordamchilarining “mahallabay” ishlashda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar va muammolar hamda “mahallabay” ishlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish yuzasidan kelgusidagi istiqbolli rejalar muhokama qilinadi.
Tadbir doirasida quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha sessiyalar tashkil etiladi:
- tadbirkorlikni tashkil etish va rivojlantirish - moliyaviy resurslar bilan ta’minlash imkoniyatlari, mikrokreditlash tizimi, muammolar va yangi yondashuvlar;
- ijara asosida ajratilgan yer maydonlarida “bir kontur – bir mahsulot” tamoyilining joriy etilishi, “agregator” tizimining afzalliklari, ijarachilarni kooperativlarga birlashtirish, yerdan olinadigan daromadni oshirish;
- aholini daromadli mehnat bilan bandligini ta’minlash, mavsumiy ishlar, kasanachilik va kooperatsiyalarni tashkil etish, o‘zini o‘zi band qilish hamda bu boradagi mavjud soliq imtiyozlari;
- aholini kambag‘allikdan chiqarish mexanizmlari: kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish, nodavlat-notijorat tashkilotlar bilan hamkorlik, subsidiyalash tizimi va boshqalar.

По инициативе Главы нашего государства в целях социально-экономического развития махалли, обеспечения занятости населения, развития предпринимательства и сокращения бедности с 1 января 2022 года в каждой махалле введена должность “помощника хокима”.
На сегодняшний день в более чем 9,3 тыс. махаллях республики в качестве помощников хокима работают экономисты, работавшие на руководящих должностях в организаций экономического комплекса.
Была запущена платформа “онлайн махалля”, позволяющая эффективно организовывать и оценивать деятельность помощников хокимов и интегрированная с базами данных соответствующих министерств и ведомств.
На первом этапе помощниками хокимов была собрана информация о более чем 6,9 млн. домохозяйств Республики Узбекистан, которые в свою очередь были разделены на 4 категории в соответствии с их социально-экономическим положением. В ходе проведения опросов со стороны помощников хокимов на местах были рассмотрены пожелания населения о профессиональном обучении, занятии предпринимательством , получении субсидий, кредитов и т.д.
Условия и финансовые рычаги, созданные для помощников хокимов, позволили им за короткий срок наладить позитивные отношения с жителями махалли, повысить эффективность их работы по социальной защите населения, обеспечению занятости и поддержке предпринимательских инициатив.
Помощникам хокимов для выполнения задач поставленных перед ними было выделено в 2022 году 12,5 трлн. сум (1 млрд.долларов).
В связи со специализацией кварталов особое внимание уделяется обеспечению населения стабильным доходом.
Кроме того, помощники хокима изучили существующие проблемы и возможности в районах и разработали “дорожные карты” для каждого района.
За истекший период 2022 года помощниками хокима было трудоустроено на постоянные рабочие места 1,2 млн жителей, 997 тыс. зарегистрированы в качестве самозанятых, 101 тыс. заняты в индивидуальном предпринимательстве (совместно с наемными работниками) и 158 тыс. заняты на оплачиваемых общественных работах, 418 тыс. граждан получили землю в аренду.
В рамках программы семейного предпринимательства на основе рекомендаций помощников хокимов на реализацию 388 тыс. бизнес проектов, в качестве кредитов, было выделено 9 трлн.сум.
174,0 млрд. долл. в качестве субсидий было выделено на привлечение населения к предпринимательству, приобретение им орудий труда и оборудования.
На обучение профессии и предпринимательству в моноцентры “Ишгар Мархамат” и друге негосударственные образовательные учреждения было направлено 243 тыс. граждан, из которых 195 тыс. уже завершили обучение.
Из более чем 48 тысяч "махаллабайских" микропроектов, сформированных помощниками хокимов, было запущено 47 тысяч и создано около 232 тысяч новых рабочих мест.
В результате в махаллях было зарегистрировано 84 тыс. юридических лиц и
95 тыс. индивидуальных предпринимателей.
В целях улучшения условий жизни населения в махаллях помощниками хокимов было:
- Отремонтировано 20,6 тыс. км внутренних дорог,
- Заасфальтировано 10,6 тыс. км дорог, проложено 1,8 тыс. км тротуаров на обочине шоссе, проходящего по территории махалли;
- Заменено 6,5 тыс. трансформаторов, 178 тыс. проводов и 151,7 тыс. ночников, которые пришли в негодность;
- За счет расчистки 40,7 тыс. км канав и строительства 9,3 тыс. вертикальных и небольших оросительных колодцев было обеспечено водой более 332 тыс. приусадебных участков.
Сегодняшняя конференция была организована с участием международных экспертов, министерств, ведомств, банков, местных органов власти, помощников хокимов и предпринимателей. На нем были обсуждены недостатки и проблемы, допущенные помощниками хокима в работе “махаллабай”, а также перспективные планы по выводу системы “махаллабай” на новый уровень.
В рамках мероприятия организованы сессии по следующим направлениям:
- организация и развитие предпринимательства-возможности обеспечения финансовыми ресурсами, система микрокредитования, проблемы и новые подходы;
- внедрение принципа “один контур-один продукт” на земельных участках, выделяемых под аренду, преимущества системы “агрегатор”, объединение арендаторов в кооперативы, увеличение доходов от Земли;
- обеспечение населения прибыльным трудом, организация сезонных работ, приусадебных участков и кооперативов, самозанятость и имеющиеся в этом отношении налоговые льготы;
- механизмы вывод населения из бедности: обучение профессии и предпринимательству, сотрудничество с некоммерческими организациями, система субсидирования и многое другое.