2022-12-22 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi majlisining 8-sonli Bayonnomasi bilan tasdiqlangan “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurash” kuniga bag‘ishlangan Aksilkorrupsiya haftaligi doirasida o‘tkaziladigan tadbirlar rejasi”da Davlat xaridlari sohasida korrupsiyaga qarshi kurashishning dolzarb muammolari mavzusida davra suhbati tashkil etish belgilangan.
Shu munosabat bilan, Moliya vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va O‘zbekiston Respublikasi Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasining mas’ul xodimlari ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi.
Dastlab Moliya vazirligi Davlat xaridlari departamenti direktori Sarvar Nazarov bugungi kunda mamlakatimizda davlat xaridlari sohasida 2022–2023-yillarga mo‘ljallangan “Korrupsiyasiz soha” loyihasi amalga oshirilayotganligi haqida to‘xtalib o‘tdi.
Tegishli vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda davlat xaridlari sohasida korrupsion xavf-xatarlarni va muammolarni aniqlash bo‘yicha tadqiqotlar va tahlillar o‘tkazilganligi, soha xodimlari o‘rtasida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabat shakllanayotganligi, mazkur sohada jamoatchilik nazorati o‘rnatilganligi, tegishli elektron tizimlarga o‘zgartirishlar kiritilganligini ma’lum qildi. Shuningdek, loyiha doirasida amalga oshirilgan ishlar tanqidiy tahlil qilingan holda mazkur ishlarni yanada jadallashtirish lozimligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, davlat xaridlari sohasida korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilgan chora-tadbirlar hamda istiqboldagi rejalar to‘g‘risida taqdimot materiallari asosida ishtirokchilarga batafsil ma’lumotlar berildi.
Davra suhbati davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va O‘zbekiston Respublikasi Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasining mas’ul xodimlari davlat xaridlari sohasida “Korrupsiyasiz soha” loyihasini amalga oshirish yuzasidan o‘zlarining fikr-mulohazalari va takliflarini bildirdi.
O‘tkazilgan davra suhbati yakunida davlat xaridlari sohasida 2022–2023-yillarga mo‘ljallangan “Korrupsiyasiz soha” loyihasining 2023-yil uchun belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash yuzasidan chora-tadbirlar belgilanib, kelgusida ham mazkur davra suhbatini doimiy ravishda o‘tkazib borishga kelishib olindi.

Состоялся круглый стол по актуальным вопросам противодействия коррупции в сфере государственных закупок
2022-12-22 | Экономика
В Плане мероприятий, проводимых в рамках антикоррупционной недели, посвященной Международному дню борьбы с коррупцией - 9 декабря (утвержден протоколом № 8 заседания Национального совета Республики Узбекистан по противодействию коррупции), предусмотрено проведение круглого стола на тему актуальных проблем противодействия коррупции в сфере государственных закупок.
В связи с этим в Министерстве финансов состоялся круглый стол с участием ответственных работников Агентства информации и массовых коммуникаций при Президенте Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры, Агентства по противодействию коррупции и Антимонопольного комитета нашей страны.
Мероприятие открыл директор департамента государственных закупок Министерства финансов Сарвар Назаров. Он проинформировал о том, что в 2022-2023 годах в этой области реализуется проект «Сфера без коррупции», совместно с соответствующими министерствами и ведомствами проведены исследования по выявлению коррупционных рисков и проблем в сфере, среди ее сотрудников формируется нетерпимое отношение к коррупции, внедрен общественный контроль и внесены изменения в соответствующие электронные системы.
В то же время критический анализ работы в рамках проекта указал на необходимость дальнейшего усиления деятельности в этом направлении.С помощью презентационных материалов участникам были предоставлены подробные сведения о мерах по противодействию коррупции в сфере и планах на будущее.
Ответственные работники Агентства информации и массовых коммуникаций при Президенте Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры, Агентства по противодействию коррупции и Антимонопольного комитета высказали свои предложения по реализации проекта “Сфера без коррупции” в области государственных закупок.
По итогам круглого стола были определены меры по обеспечению выполнения задач проекта на 2023 год и достигнута договоренность о проведении таких встреч на постоянной основе.