XXR Raisi davlat tashrifi bilan O‘zbekiston Respublikasida bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin 14-16-sentabr kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq Samarqand shahrida oliy darajadagi ikki tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tadi.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
Har doimgidek, hamkorlikning amaliy jihatlari, eng avvalo, savdo, investitsiyalar, sanoat kooperatsiyasi, energetika, transport, innovatsiyalar, «yashil» va raqamli iqtisodiyot borasidagi qo‘shma loyihalar, sog‘liqni saqlash, ta’lim va madaniyat sohalaridagi dasturlarni ilgari surish masalalari diqqat markazida bo‘ladi.
O‘zbekiston va Xitoy yetakchilari xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashadilar. Uchrashuv yakunida Qo‘shma bayonot va salmoqli kelishuvlar to‘plamini imzolash ko‘zda tutilgan.

Председатель КНР совершит государственный визит в Республику Узбекистан
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин 14-16 сентября этого года посетит нашу страну с государственным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Самарканде пройдут двусторонние мероприятия на высшем уровне.
В ходе переговоров будут рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства, расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
Традиционно в центре внимания будут практические аспекты взаимодействия и вопросы продвижения совместных проектов, прежде всего в области торговли, инвестиций, промышленной кооперации, энергетики, транспорта, инноваций, «зелёной» и цифровой экономики, программ в сферах здравоохранения, образования и культуры.
Лидеры Узбекистана и Китая также обменяются мнениями по актуальной международной и региональной повестке. По итогам встречи планируется подписание Совместного заявления
и солидного пакета соглашений.
15-16 сентября Председатель КНР Си Цзиньпин примет участие в мероприятиях очередного заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.