O‘zbekiston Prezidenti YEXHT Oliy komissari bilan hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildi
2022-08-03 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-avgust kuni mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YEXHT) Milliy ozchiliklar masalalari bo‘yicha Oliy komissari Qayrat Abdurahmonovni qabul qildi.
Amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari hamda millatlararo totuvlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlash sohasida qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
YEXHT institutlari bilan ustuvor yo‘nalishlarda – xavfsizlik, iqtisodiyot va ekologiya sohalarida, gumanitar yo‘nalishdagi konstruktiv muloqot va sermahsul hamkorlikning bugungi darajasi mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘rta muddatli istiqbolda qariyb 50 ta tadbirni o‘tkazish nazarda tutilgan “yo‘l xaritasi” birgalikda amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda Oliy komissar mamlakatimizda bag‘rikenglik va gumanizm madaniyatini rivojlantirish, millatlararo va fuqarolararo anglashuv va totuvlikni ta’minlash, shu asosda yosh avlodni tarbiyalash bo‘yicha olib borilayotgan siyosatga yuksak baho berdi.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mintaqasida do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, Afg‘onistonning tinch rivojlanishi va iqtisodiy tiklanishiga ko‘maklashish borasidagi tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.
Qator qo‘shma tadbirlar – milliatlararo totuvlik masalalari bo‘yicha mintaqaviy seminar, xalqaro tajriba va YEXHT tavsiyalarining taqdimotini o‘tkazish, shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasining millatlararo munosabatlar muammosiga bag‘ishlangan davra suhbatida ishtirok etishi yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Ko‘p tilli ta’lim sohasida, shu jumladan Markaziy Osiyo ta’lim dasturi doirasida loyihalarni amalga oshirish ham ko‘zda tutilgan.

President of Uzbekistan discusses main areas of interaction with OSCE High Commissioner
On August 2, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the OSCE High Commissioner on National Minorities Kairat Abdrakhmanov.
Issues of establishing practical cooperation and prospects for implementing joint projects and programs in ensuring interethnic harmony and sustainable development were discussed.
The current level of constructive dialogue and fruitful cooperation with OSCE institutions in security, economic and environmental spheres, humanitarian dimension was noted with satisfaction. An action plan, which provides for about 50 measures for the medium term, is being implemented jointly. At the meeting, the High Commissioner highly appreciated the policy being implemented in Uzbekistan to develop a culture of tolerance and humanism, to ensure interethnic and civil understanding and harmony, and to educate the younger generation on this basis.
Uzbekistan's initiatives to strengthen friendship, good-neighborliness and multifaceted partnership in the Central Asian region, promote peaceful development and economic reconstruction of Afghanistan were supported. Agreements were reached on holding several joint events – a regional workshop on ensuring interethnic harmony and presentation of international experience and OSCE recommendations, as well as the participation of Uzbekistan delegation in a roundtable discussion on interethnic relations.
It is also planned to implement projects in multilingual education, including within the framework of the Central Asian Educational Program.