Yo‘l harakati xavfsizligini kuchaytirish choralari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 11-fevral kuni yo‘llarda inson xavfsizligini ta’minlash chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
– Bu masalani  oxirgi besh yilda biror rahbar, birorta tashkilot jiddiy va tahliliy  muhokama qilmagan. Bu soha bo‘yicha qonunlar, ishlar mutlaqo qoniqarsiz. Yo‘l harakati xavfsizligi masalasi izdan chiqib ketgan. Bu odamlarning e’tiroziga sabab bo‘layapti, – dedi davlatimiz rahbari.
Mamlakatimizda 2021-yilda 10 mingdan ziyod yo‘l-transport hodisasi sodir etilib, ularda 9 mingdan ortiq inson jarohatlangan. Eng achinarlisi, 2 ming 500 ga yaqin odam halok bo‘lgan.
Tahlillarga ko‘ra, yo‘llardagi falokatlarning 25 foizi yo‘l holati yomonligi va infratuzilmasi oqilona tashkil etilmagani oqibatida kelib chiqmoqda. Masalan, Pop bilan To‘raqo‘rg‘on, Jarqo‘rg‘on va Denov, Samarqand bilan G‘uzor o‘rtasidagi yo‘llar, A-373 yo‘lining Yozyovon tumanidan o‘tgan qismida har yili o‘nlab odamlar halok bo‘lmoqda. Afsuski, bunday xavfli ko‘chalar har bir viloyat, har bir tuman va shaharda bor.
Yig‘ilishda yo‘l-transport hodisalari ko‘p sodir bo‘layotgan hududlar ko‘rsatib o‘tilib, mutasaddilariga intizomiy jazo choralari belgilandi. Namangan viloyati ichki ishlar boshqarmasi boshlig‘i, Andijon va Samarqand viloyatlari yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmalari boshliqlari lavozimidan ozod qilindi.
Qayd etilganidek, transport hodisalarining ko‘piga haydovchilarning yo‘l qoidalarini qasddan mensimasligi va tajribasizligi, piyodalarning qoidalarga amal qilmasligi ham sabab bo‘lmoqda. Shu bois, bu yil barcha hududlarda “Xavfsiz yo‘l va xavfsiz piyoda” umummilliy dasturi amalga oshirilishi ta’kidlandi.
Qonunchilik palatasi va mutasaddi idoralarga yo‘l harakatiga oid qonun hujjatlarini qayta ko‘rib chiqib, tubdan takomillashtirish vazifasi qo‘yildi. Chunki qo‘pol qoidabuzarliklar, ularni takror sodir etish holatlari ko‘paygan.
Jazo muqarrarligini ta’minlash maqsadida, bundan buyon, har bir huquqbuzarlik uchun jarima ballari tizimi joriy etilishi belgilandi. Masalan, haydovchi tezlikni oshirsa, 1 ball, qizil chiroqda o‘tsa, 3 ball hisoblanadi. Agar bir yilda qoidabuzarliklar jami 12 balldan oshsa, haydovchi avtomobil boshqarish huquqidan mahrum qilinadi va qayta imtihon topshiradi.
Bundan tashqari, haydovchilarning javobgarligini majburiy sug‘urta qilishda to‘lanadigan sug‘urta badali miqdorini jarima ballaridan kelib chiqib belgilash tartibi joriy etiladi.
Shuningdek, avtomobilni tartibsiz boshqarib, boshqa haydovchilarga xalaqit qilganlik uchun alohida “yo‘l bezoriligi”, degan yangi javobgarlik turi kiritiladi.
Davlatimiz rahbari yo‘l harakati qoidalari eskirganini ta’kidlab, ularni xalqaro standartlar asosida, mutaxassislar va haydovchilar fikrini o‘rgangan holda yangilash bo‘yicha topshiriq berdi.
Yig‘ilishda haydovchilarni tayyorlash va imtihon qilish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Yurtimizda avtotransport vositalari yildan-yilga ko‘payib, haydovchilarning malaka darajasi va o‘zaro hurmati, aksincha, pasayib bormoqda. Yo‘l-transport hodisalarining 75 foizini 35 yoshgacha bo‘lgan haydovchilar sodir etgan. Avtomaktablarda o‘qitilayotgan kitoblar g‘aliz, o‘quv dasturi eskicha.
Shu bois, bunday maktablarda ta’lim sifatini nazorat qilish vazifasi Ichki ishlar vazirligiga yuklatildi. Avtomaktablar va imtihon markazlariga bo‘lgan talablarni qayta ko‘rib chiqish, haydovchilikka o‘qitish samaradorligi va o‘qituvchilarning malakasini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Transport oqimini boshqarishning eng samarali yo‘li – raqamlashtirish. Lekin bu boradagi ishlar yetarli emasligi ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, “raqamli boshqaruv” Toshkent shahridagi jami 602 ta chorrahadan 111 tasida bor, xolos. Boshqa shaharlarda esa bunday tizim yo‘q.
Toshkent shahar hokimligiga poytaxt yo‘llarida harakat boshqaruvini raqamlashtirish, ikki yilda barcha chorrahalarni raqamli tizimga o‘tkazish vazifasi qo‘yildi. Hududlarda shunday tizimni joriy etish viloyat hokimlari zimmasiga yuklatildi.
Nukus shahri va viloyat markazlarida yo‘l harakatini boshqarish va xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha hududiy konsepsiyalar ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda yo‘llar holati va infratuzilmasidagi muammolar ham tahlil qilindi.
O‘tgan yili yo‘l harakatiga oid masalalar bo‘yicha aholidan 10 mingdan ziyod murojaat bo‘lgan. Jumladan, transport serqatnov bo‘lgan 2 mingdan ortiq chorraha va 10 mingga yaqin piyoda o‘tish yo‘lagi svetofor yoki boshqa vositalar bilan jihozlanmagan. Aholi punktlarida 15 ming kilometrga yaqin piyoda va velosiped yo‘laklar yetishmaydi.
Bundan tashqari, yo‘l belgisi va ko‘rsatkichlarining yarmi eskirib ketgan. Viloyat hokimliklariga qarashli yo‘l belgilari va svetoforlar o‘rnatishga mas’ul korxonalarning ko‘p texnikasi eskirgan. Endi bu korxonalar o‘sha hududdagi yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi tasarrufiga o‘tkazilishi belgilandi.
Viloyat va tuman markazlarida yo‘l belgilari, svetofor va yoritgichlar o‘rnatish, chiziqlar chizish, piyodalar yo‘lagini belgilash, umuman, yo‘llarni tartibga solishga faqat Yo‘l harakati xavfsizligi tizimi mas’ul bo‘ladi. Bu ishlarni moliyalashtirish uchun bu tizimda “Xavfsiz yo‘l va xavfsiz piyoda” respublika va viloyat jamg‘armalari tashkil etiladi.
Bundan tashqari, yo‘l belgilarini ishlab chiqarishda “Avtoyo‘l”ning monopoliyasi bekor qilinadi va ushbu sohaga tadbirkorlar jalb qilinadi.
Davlatimiz rahbari ko‘chalardagi harakatni haydovchi va piyodalar uchun qulay tashkil qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
– Yo‘llarda tartib-qoidalar ilm bilan hamohang bo‘lishi kerak. Yirik shaharlardagi markaziy ko‘chalarda tezlik cheklovlarini oqilona belgilash lozim. Jumladan, maktab va bog‘chalar oldida tezlik 30 kilometrdan oshmasligi shart. Ayrim gavjum ko‘chalarda esa hozirgi 70 kilometr soatdan 60 kilometrgacha tushirish zarurati bor, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

2022-02-12 | Politics
“Over the past five years, this issue has not been discussed or seriously analyzed by any leader or organization. The laws and work in this area are unsatisfactory. The issue of road safety is out of control. This causes people's complaints”, the Head of the state said.
In 2021, more than 10 thousand road accidents occurred in Uzbekistan, in which more than 9 thousand people were injured. About 2.5 thousand people died.
According to the analysis, 25 percent of accidents are caused by poor road conditions and disorganized infrastructure. For example, dozens of people die annually on the roads between Pop and Turakurgan, Jarkurgan and Denau, Samarkand and Guzar, on the A-373 road section passing through Yazyavan district. Unfortunately, there are such dangerous places in every region, every district and city.
Regions where traffic accidents most often occur were announced at the meeting, and disciplinary measures against officials were determined. The Head of the Department of Internal Affairs of Namangan region, the Head of Andijan and Samarkand regional departments of Road Safety have been relieved of their posts.
It was emphasized that the cause of most road accidents is the deliberate disregard of the rules by drivers and their inexperience, as well as non-compliance with the rules by pedestrians. In this regard, the national program “Safe Roads and Pedestrian Safety” will be implemented in all regions this year.
The Legislative Chamber and the competent authorities noted the need for revising and radically improving the norms of legislation in traffic, taking into account the frequent cases of gross and repeated violations of the rules.
It is planned to introduce a system of penalty points for each offense to ensure the inevitability of punishment. For example, if a driver exceeds the speed limit, he will get 1 point, and if he runs a red light – 3 points. If the amount of violations for the year exceeds 12 points, the driver will be deprived of the right to drive and sent to re-pass the exam.
In addition, the procedure for determining the insurance premium for compulsory driver liability insurance based on penalty points will be introduced.
A new type of liability will be introduced – road hooliganism – for irresponsible driving and obstructing other road users.
Noting that the current Traffic Rules are outdated, the Head of the state instructed to update them under international standards, taking into account the opinions of specialists and drivers.
Issues of training and examination of drivers were also considered at the meeting.
The number of vehicles in Uzbekistan is growing every year, and the culture of mutual respect and the qualifications of drivers, on the contrary, is decreasing. Thus, 75 percent of road accidents were committed by drivers under 35 years of age. The curricula and textbooks taught in driving schools do not meet modern requirements.
In this regard, the Ministry of Internal Affairs is entrusted with the task of monitoring the quality of education in driving schools. It was instructed to consider the requirements for such schools and examination centers, to improve the efficiency of driving instruction and the qualifications of teachers.
The most effective way to manage traffic flows is digitalization. But work in this direction is progressing slowly.
In particular, digital management covers only 111 of 602 intersections in Tashkent. In other cities, there is no such system at all.
Tashkent City Hokimiyat has been tasked with digitalizing traffic management on the capital's roads, covering all intersections over the next two years. The implementation of such a system in the regions is entrusted to the hokims of the regions.
The necessity of developing new concepts of traffic management and safety in the city of Nukus and regional centers was emphasized.
The condition of roads and infrastructure problems was also analyzed at the meeting.
Last year, more than 10 thousand appeals on traffic issues were received from the population. In particular, more than 2 thousand intersections with active traffic and about 10 thousand pedestrian crossings are not equipped with traffic lights and other means. There are about 15 thousand kilometers of pedestrian and bicycle paths missing in the settlements.
In addition, half of the road signs do not meet the requirements. Most of the enterprises under the regional hokimiyats responsible for the installation of road signs and traffic lights use old equipment. It was determined that these enterprises will be transferred to the management of traffic safety in the relevant territory.
From now on, only the road safety system will be responsible for the installation of road signs, traffic lights and lighting equipment, marking, determining pedestrian paths in regional and district centers, and for the technical organization of traffic in general. Safe Roads and Safe Pedestrian Republican and Regional Funds will be established to finance this work.
In addition, the monopoly of the Committee for Roads on the production of road signs will be abolished, entrepreneurs will be attracted to this area.
The Head of the state instructed to make traffic on the streets more convenient for drivers and pedestrians.
“Traffic rules must be scientifically sound. A thoughtful speed limit should be set on the central streets of large cities. In particular, in front of schools and kindergartens, the speed of movement should not exceed 30 kilometers per hour. On some busy streets, it is necessary to reduce the speed from the current 70 kilometers per hour to 60 kilometers”, Shavkat Mirziyoyev said.
In this regard, the task was set to create a scientific-practical center specializing in this field.