Charm-poyabzal sanoatidagi imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-yanvar kuni charm-poyabzal sanoatidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Bu soha xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqarishda katta o‘ringa ega. So‘nggi yillarda amalga oshirilgan texnologik yangilash va mahalliylashtirish natijasida tarmoq sezilarli rivojlandi. Masalan, 2017-yilda 760 milliard so‘mlik charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarilgan bo‘lsa, 2021-yilda bu ko‘rsatkich 4 trillion 415 milliard so‘mni tashkil etgan. Shu davrda eksport hajmi 105 million dollardan 421 million dollarga yetgan. Ya’ni, ishlab chiqarish qariyb 6 barobar, eksport 4 barobar o‘sgan. Tayyor mahsulotlar ulushi ham 32 foizdan 78 foizga ko‘paygan.
Shu bilan birga, hali bu tarmoqda ishga solinmagan imkoniyatlar juda ko‘p. Lekin ayrim muammolar ishlab chiqaruvchilarga qiyinchilik tug‘dirmoqda. Jumladan, xomashyo hisobini yuritish tizimi yo‘q, avtomatlashgan kushxonalar kamligi teri sifatiga ta’sir qilmoqda. Dizayner, texnolog va malakali tikuvchilar, zamonaviy uskuna, kimyoviy vosita va butlovchi qismlar yetishmaydi.
Hududlar kesimida aytganda, Buxoro va Xorazmda yillik 2 million dona teri zaxirasi bo‘lsa-da, uni sanoat usulida yig‘ib olish va qayta ishlash yo‘lga qo‘yilmagan. Qashqadaryoda yiliga 1 million 800 ming, Navoiyda 700 ming va Toshkent viloyatida 500 ming dona mayda shoxli chorva terisi umuman qayta ishlanmaydi. Ko‘p kushxonalar aholidan uzoqda joylashgani, mahallalar bilan bog‘lanmagani sababli kam quvvatda ishlamoqda.
Yig‘ilishda shu kabi muammolarni hal etib, sohani tizimli rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar belgilandi.
Avvalo, mahallalarda chorva mollarini so‘yish va terini yig‘ib olish bo‘yicha kichik mobil xizmatlarni yo‘lga qo‘yish, buning uchun imtiyozli kreditlar ajratish zarurligi aytildi.
Mutasaddilar joriy yilda amalga oshirilishi mo‘ljallangan jami 421 million dollarlik 248 ta loyiha to‘g‘risida ma’lumot berdi. Davlatimiz rahbari korxonalarni o‘z vaqtida ishga tushirish, shu bilan birga, yangi istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish, bunda mahalliylashtirish va zamonaviy modellarni o‘zlashtirishga e’tibor qaratish kerakligini ta’kidladi.
Nukus, Oltinko‘l, Shahrixon, Jondor, Namangan, Urgut, Samarqand, Angor, Ohangaron va Hazorasp tumanlari, Namangan, Marg‘ilon, Qo‘qon, Jizzax, Qarshi va Nurafshon shaharlarida shu tarmoqqa ixtisoslashgan 16 ta kichik sanoat zonasi tashkil etilishi belgilandi. Ushbu hududlarda infratuzilma barpo etish uchun byudjetdan 90 milliard so‘m ajratiladi. Uskunalar xarid qilish uchun tadbirkorlarga 3 yillik imtiyozli davr bilan 7 yil muddatga kredit beriladi. Umuman, sohani qo‘llab-quvvatlashga joriy yilda 60 million dollar imtiyozli kredit mablag‘lari yo‘naltiriladi.
Bundan tashqari, Qo‘qon va Marg‘ilondagi an’analar asosida, barcha hududlarda kosibchilik rivojlangan mahallalarni tanlab, hunarmandlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Ularga oilaviy tadbirkorlik va uy-joy dasturlari doirasida imtiyozli kreditlar hamda soliq imtiyozlari beriladi.
Qayd etilganidek, bu yil charm-poyabzal mahsulotlari eksportini 500 million dollar, kelgusi 3 yilda 1 milliard 200 million dollarga yetkazish maqsad qilingan.
- Bu juda katta marra, - dedi Prezident. - Bu maqsadga erishish uchun bozor ham bor, katta miqdorda xom ashyo ham bor, talabgor ham bor. Faqat buning uchun tadbirkorlarga barcha sharoitlarni yaratib berish kerak.
Shu maqsadda avval berilgan soliq va bojxona imtiyozlari 2026-yilgacha uzaytirilishi belgilandi. Shuningdek, chet ellik mutaxassislarni jalb etish xarajatlarining bir qismi qoplab beriladi. Chet ellarda ulgurji ombor va savdo uylari tashkil qilish muhimligi ta’kidlandi, buning uchun xorijiy valyutada 3 yilga 4 foizlik kreditlar ajratilishi belgilandi.
Bugungi kunda yurtimizda ishlab chiqarilayotgan charm mahsulotlari hajmida ayollar poyabzali ulushi 23 foiz, bolalar poyabzali 8 foizni tashkil etadi, xolos. Shu bois bu yo‘nalishni ham soliq imtiyozi orqali rag‘batlantirishga ko‘rsatma berildi.
- Eng katta masala - mutaxassis yetishmasligi. Shuning uchun barcha hududlar bu borada aniq reja qilib, joylarda kadrlarni o‘qitish tizimini yo‘lga qo‘yishi kerak, - dedi Prezident.
Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat institutida zamonaviy O‘quv-ishlab chiqarish laboratoriyasi tashkil etish, xorijda mutaxassislar malakasini oshirish, o‘rta bo‘g‘in ishchilarini tayyorlash bo‘yicha vazifalar belgilandi.

Указаны возможности в кожевенной-обувной промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 24 января провел совещание по приоритетным задачам в кожевенно-обувной промышленности.
Данная отрасль занимает важное место в производстве товаров народного потребления. В результате технологической модернизации и локализации за последние годы отрасль получила широкое развитие. Так, если в 2017 году было произведено кожаной продукции и обуви на сумму 760 миллиардов сумов, то в 2021 году этот показатель составил 4 триллиона 415 миллиардов сумов. За тот же период экспорт увеличился со 105 миллионов до 421 миллиона долларов. Таким образом, отраслевое производство выросло почти в 6 раз, экспорт - в 4 раза. Доля готовой продукции также увеличилась - с 32 до 78 процентов.
Вместе с тем в отрасли еще много неиспользованных возможностей, отмечалось на совещании. Но отдельные проблемы усложняют деятельность производителей. В частности, отсутствует система учета сырья, недостаточно автоматизированных скотобоен, что сказывается на качестве выделки шкур. Не хватает дизайнеров, технологов и квалифицированных портных, современного оборудования, химических средств и комплектующих.
В Бухарской и Хорезмской области ежегодно заготавливают 2 миллиона шкур, но ее промышленный сбор и обработка не налажены. В Кашкадарьинской, Навоийской и Ташкентской областях, где за год заготавливают 1,8 миллиона, 700 тысяч и 500 тысяч шкур мелкорогатого скота соответственно, их переработка не осуществляется вообще. Многие скотобойни работают с низкой производительностью из-за их удаленности от населения и отсутствия взаимодействия с махаллями.
В связи с этим на совещании обсуждены меры по решению этих и других проблем, системному развитию сферы.
Указано на необходимость, в первую очередь, организовать в махаллях мобильные службы по забою скота и сбору шкур, выделить для этого льготные кредиты.
Ответственные лица проинформировали о 248 проектах на общую сумму 421 миллион долларов, запланированных на текущий год. Глава государства подчеркнул необходимость своевременного запуска предприятий, а также развития новых перспективных проектов с упором на локализацию продукции и освоение современных моделей.
Определено создание 16 специализированных малых промышленных зон в Нукусском, Алтынкульском, Шахриханском, Джандарском, Наманганском, Ургутском, Самаркандском, Ангорском, Ахангаранском и Хазораспском районах, городах Намангане, Маргилане, Коканде, Джизаке, Карши и Нурафшане. На создание соответствующей инфраструктуры в этих регионах из бюджета будет выделено 90 миллиардов сумов.
Предпринимателям будут выдаваться кредиты на приобретение оборудования сроком на 7 лет с трехлетним льготным периодом. В целом на поддержку отрасли в этом году будут направлены льготные кредиты в размере 60 миллионов долларов.
Кроме того, поставлена   задача разработать на основе традиций Коканда и Маргилана специальную программу поддержки ремесленников в махаллях, где высоко развито скорняжное дело. Для них будут предусмотрены льготные кредиты и налоговые преференции в рамках программ семейного предпринимательства и жилищного обеспечения.
В текущем году планируется довести экспорт кожевенно-обувной продукции до 500 миллионов долларов, а в течение трех лет - до 1,2 миллиарда долларов, отмечалось на совещании.
- Это очень большая цель, - сказал Президент. – Для ее достижения есть рынок, есть большие сырьевые ресурсы, есть спрос. Но необходимо создать все условия для предпринимателей.
В связи с этим планируется продление ранее предоставленных налоговых и таможенных льгот до 2026 года. Также, будет внедрена компенсация части расходов на иностранных специалистов. Подчеркнута важность создания оптовых складов и торговых домов за рубежом, для чего будут выделяться кредиты в валюте под 4 процента годовых сроком на 3 года.
На сегодняшний день в общем объеме отечественной кожаной продукции доля женской обуви составляет всего 23 процента, детской обуви - всего 8 процентов. Поэтому поручено стимулировать это направление посредством налоговых льгот.
- Наиболее важный вопрос – нехватка специалистов. Поэтому у каждого региона должен быть конкретный план на этот счет, необходимо наладить систему обучения кадров на местах, - отметил Президент.
Поставлены задачи по созданию в Ташкентском институте текстильной и легкой промышленности современной учебно-производственной лаборатории, повышению квалификации специалистов за рубежом, подготовке рабочих среднего звена.
На совещании представили информацию и внесли предложения ответственные лица отрасли, хокимы и предприниматели.