O‘zbekistonda investisiyalar va tashqi savdo faoliyatini kuchaytirish bo‘yicha birinchi darajali vazifalar muhokama qilindi
2021-11-28 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov investitsiyalar va tashqi savdoga mas'ul bo‘lgan mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari ishtirokida videokonferensiya shaklida investitsiyalar va tashqi savdo faoliyati masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Uchrashuvda hududiy investitsiya dasturlari ijrosining borishi ko‘rib chiqildi, mavjud masalalar o‘rganilib, ularni hal etish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Ustuvor tarmoqlarga investitsiyalar jalb etilishini rag‘batlantirish, investitsiyaviy loyihalar tashabbuskorlariga yaqindan ko‘maklashish, sanoat korxonalari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash hamda ularning ishlab chiqarish quvvatlaridan to‘liq foydalangan holda samarali faoliyat yuritishi bilan bog‘liq masalalarni hal etish zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, 2022-yilga mo‘ljallangan hududiy investitsiya dasturlarini shakllantirish borasidagi ishlarning borishi muhokama qilindi. Investitsiyaviy takliflarning zamonaviy texnologiyalarga ega bo‘lganligi, rentabelligi, iqtisodiy samarasi hamda ishlab chiqarilgan mahsulotlarning ichki va tashqi bozorda xaridorgirligini hisobga olgan holda ularni sifatli ishlab chiqish va tanlash yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Eksportga yetkazib berish jarayonida yuzaga keladigan muammolarni tezkor aniqlash va hal etish, shuningdek, eksport salohiyatini oshirishning yangi imkoniyatlarini aniqlash uchun ishlab chiqaruvchilar va eksportchilar bilan bevosita hamkorlik qilish muhimligi qayd etildi.
Investitsiyalar va eksport faoliyatini rag‘batlantirish bo‘yicha yangi tizimni joriy etishni jadallashtirish, hududlarda foydalanilmayotgan iqtisodiy resurslarni aniqlash, loyiha guruhlari faoliyatini tashkil etish, xolding kompaniyalari tuzish, shuningdek, ishga tushirilgan korxonalar va sanoat ob'ektlari faoliyatining monitoringini olib borish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda uning hududiy bo‘linmalari rahbarlari yuqoridagi yo‘nalishlar bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning oraliq natijalari haqida hisobot berdilar.
Yig‘ilish yakunida mutasaddi rahbarlarga belgilangan vazifalarni sifatli va o‘z vaqtida bajarish bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berildi.

Обсуждены первоочередные задачи по активизации инвестиционной и внешнеторговой деятельности в Узбекистане
2021-11-28 | Экономика
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел совещание по вопросам инвестиционной и внешнеторговой деятельности с участием руководителей органов местной власти, ответственных за сферу инвестиций и внешней торговли.
В ходе совещания рассмотрен ход имплементации региональных инвестиционных программ, изучены имеющиеся вопросы и даны поручения по их решению. Отмечена необходимость активизации работ по стимулированию привлечения инвестиций в приоритетные отрасли, оказанию действенной поддержки инициаторам инвестиционных проектов, сопровождению деятельности промышленных предприятий и решению вопросов, связанных с их эффективным функционированием с обеспечением полной загруженности производственных мощностей.
Также обсужден ход работы по формированию региональных инвестиционных программ на 2022 год. Даны указания по качественной разработке и отбору инвестиционных предложений с учетом их технологичности, рентабельности, экономического эффекта, а также востребованности производимой продукции на внутреннем и внешнем рынках.
Подчеркнута важность прямого взаимодействия с производителями и экспортерами для оперативного выявления и решения проблем, возникающих при экспортных поставках, а также для выявления новых резервов для наращивания экспортного потенциала.
Даны дополнительные поручения по ускоренному внедрению новой системы стимулирования инвестиционной и экспортной деятельности, выявлению незадействованных экономических ресурсов в регионах, организации деятельности проектных групп, созданию холдинговых компаний, а также последующего мониторинга деятельности введённых в строй предприятий и промышленных объектов.
Руководители Министерства инвестиций и внешней торговли и его региональных подразделений доложили о промежуточных результатах проводимой работы в вышеуказанных направлениях.
По итогам совещания ответственным руководителям даны дополнительные поручения по качественному и своевременному выполнению поставленных задач.