Kimyo sanoatidagi istiqbolli loyihalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 17-noyabr kuni kimyo sanoatida amalga oshirilayotgan ishlar tahlili va yangi loyihalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimiz iqtisodiyotida olib borilayotgan tarkibiy o‘zgarishlar bugun natijadorlikka aylanmoqda. Xususan, kimyo sanoatida so‘nggi besh yilda umumiy qiymati 2 milliard 100 million dollarlik 16 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilib, 3 mingta yangi ish o‘rni yaratildi. Yana bir muhim jihati, sohaga xususiy sektor kirib kelib, ular tomonidan 45 million dollarga teng 8 ta loyiha ishga tushirildi.
Shu besh yilda kimyo sanoatida ishlab chiqarish 1,5 barobarga, eksport hajmi 190 million dollardan 310 million dollarga ko‘paydi. Korxonalarning umumiy sof foydasi 8 barobardan ziyod o‘sib, joriy yil yakuni bilan 1 trillion so‘mdan oshishi kutilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 13-fevraldagi qaroriga muvofiq kelgusida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent, Navoiy va Farg‘ona viloyatlarida yana 4 ta yuqori qiymatli tovarlar ishlab chiqarishga qaratilgan texnologik kimyo klasterlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Ularda uglerod, poliefir va atsetat tolasi, polivinilatsetat, kaliy nitrati kabi 20 dan ziyod mahsulot ishlab chiqariladi.
Yig‘ilishda ushbu klasterlar va istiqbolli loyihalar haqida ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari bu loyihalar tarmoqdagi ulkan imkoniyatlarga nisbatan yetarli emasligini, investitsiya jalb etib, mahsulotlarni ko‘paytirish mumkinligini ta’kidladi.
Kelgusi yilda ishlab chiqarish hajmini 12 trillion so‘mga, eksportni 380 million dollarga yetkazish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Sohani raqamlashtirish, korxonalarda operatsion xarajatlar va energiya sarfini qisqartirish orqali mahsulot tannarxini kamaytirish vazifasi qo‘yildi.
Qayd etilganidek, umumiy qiymati 740 million dollarlik 4 ta yirik loyiha bo‘yicha qurilish ishlari boshlanadi. Shuningdek, kelgusi yilda suyuq kompleks o‘g‘itlar, karbamid formaldegid smolasi, gidroksipropil-metilsellyuloza, kalsiy xlorid kabi yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Mutasaddilarga ushbu loyihalar ijrosini doimiy nazoratga olish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Korxonalarni transformatsiya qilish, ularga zamonaviy texnologiyalar va boshqaruv tizimini joriy etish ishlarni izchil davom ettirish zarurligi ta’kidlandi.
Yangi korxonalarni kadrlar bilan ta’minlash ham muhim masala. Shu maqsadda kelgusi yilda 6 ming nafar oliy va o‘rta bo‘g‘in mutaxassislarini tayyorlash mo‘ljallangan. Tarmoqdagi 6 ta korxona negizida o‘quv markazlari hamda Chirchiq shahrida ishchi-mutaxassislar tayyorlash majmuasini ishga tushirish belgilangan.

Рассмотрены перспективные проекты в химической отрасли
Президент Шавкат Мирзиёев 17 ноября провел совещание, посвященное анализу проводимой работы и обсуждению новых проектов в химической промышленности.
Сегодня структурные преобразования, осуществляемые в экономике нашей страны, приносят реальные результаты. В частности, за последние пять лет в химической отрасли реализовано 16 инвестиционных проектов на сумму 2,1 миллиарда долларов, создано 3 тысячи новых рабочих мест. Важно и то, что в отрасль приходит частный сектор, при его участии запущено восемь проектов на сумму 45 миллионов долларов.
За последние пять лет химическое производство увеличилось в 1,5 раза, объем экспорта увеличился со 190 миллионов долларов до 310 миллионов долларов. Ожидается, что к концу года совокупная чистая прибыль предприятий вырастет более чем в 8 раз и превысит 1 триллион сумов.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 февраля 2021 года планируется создание 4 кластеров в Республике Каракалпакстан, Ташкентской, Навоийской и Ферганской областях. Они будут выпускать товары более 20 видов, такие как углеродное, полиэфирное ва ацетатное волокно, поливинилацетат, нитрат калия.
На совещании представлена информация об этих кластерах и перспективных проектах.
Глава государства подчеркнул, что для имеющегося в отрасли огромного потенциала одних представленных проектов недостаточно, есть незадействованные возможности для дальнейшего привлечения инвестиций и наращивания производства.
Рассмотрены резервы для доведения в следующем году производства до 12 триллионов сумов, экспорта - до 380 миллионов долларов. Поставлена задача снизить себестоимость продукции за счет цифровизации отрасли, сокращения операционных расходов и энергопотребления на предприятиях.
Как отмечалось, начата работа по четырем крупным проектам на сумму 740 миллионов долларов. Эти предприятия будут выпускать новые виды продуктов: жидкие комплексные удобрения, карбамидоформальдегидную смолу, гидроксипропилметилцеллюлоза, хлорид кальция. Ответственным лицам поручено взять реализацию этих проектов под постоянный контроль.
Подчеркнута необходимость последовательного продолжения трансформации предприятий, внедрения современных технологий и систем управления.
Отдельное внимание уделено укомплектованию новых предприятий кадрами. Для этого в следующем году планируется подготовить 6 тысяч специалистов высшего и среднего звена. Планируется запуск учебных центров на базе 6 предприятий отрасли, а также учебного комплекса в Чирчике.
Подчеркнута важность подготовки специалистов с учетом современного развития химической отрасли и требований работодателей.