O‘zbekiston Prezidenti YeOII va MDH sammitlarida nutq so‘zlaydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-15-oktyabr kunlari YeOII va MDHning videoaloqa shaklidagi sammitlari ishida ishtirok etadi.
14-oktyabr kuni davlatimiz rahbari Qozog‘iston raisligida o‘tkaziladigan Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining navbatdan tashqari majlisida kuzatuvchi maqomida nutq so‘zlaydi.
Rossiya, Belarus, Qozog‘iston va Qirg‘iziston Prezidentlari, Armaniston Bosh vaziri Kengash a’zolari hisoblanadi. Yig‘ilishda kuzatuvchi sifatida Kuba Prezidenti ham so‘zga chiqishi kutilmoqda.
Yig‘ilish kun tartibiga muvofiq Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi doirasidagi ko‘p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqiladi.
O‘zbekiston yetakchisi o‘z nutqida YeOII bilan amaliy hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab beradi.
Tashkilot huzuridagi kuzatuvchi davlat maqomi mamlakatimizga o‘tgan yil dekabr oyida berilganini ta’kidlash joiz. Joriy yil aprel oyida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum hamda 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma tadbirlar rejasi qabul qilindi.
15-oktyabr kuni esa Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining yubiley majlisi bo‘lib o‘tadi. Uning ishida Armaniston, Belarus, Moldova, Ozarbayjon, Rossiya, Tojikiston, Turkmaniston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston va O‘zbekiston yetakchilari ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.
Belarus raisligida o‘tkaziladigan tadbirda tashkilotning 30 yillik faoliyatidagi ko‘p tomonlama hamkorlik yakunlari, shuningdek, savdo, investitsiyalar, sanoat kooperatsiyasi, transport, migratsiya, madaniy-gumanitar almashinuv sohalaridagi sheriklikni yanada kengaytirish borasidagi qo‘shma rejalar ko‘rib chiqiladi.
Xavfsizlikka tahdid solayotgan zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi kurashish hamda keng mintaqada barqaror taraqqiyotni ta’minlash masalalari muhokama qilinadi.
Hamdo‘stlikda hamraislik qilayotgan O‘zbekiston Prezidenti MDHni rivojlantirishning uzoq muddatli konsepsiyasi maqsad va vazifalariga erishish bo‘yicha qator muhim tashabbuslarni ilgari suradi.
Tadbir yakunida MDH makonida o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan ko‘p tomonlama hujjatlar to‘plami qabul qilinadi.

Президент Узбекистана выступит на саммитах ЕАЭС и СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14-15 октября примет участие в работе саммитов ЕАЭС и СНГ в формате видеоконференцсвязи.
14 октября глава нашего государства в статусе наблюдателя выступит на внеочередном заседании Высшего Евразийского экономического совета, которое пройдет под председательством казахстанской стороны.
Членами Совета являются президенты России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана, Премьер-министр Армении. Ожидается, что в качестве наблюдателя на заседании также выступит Президент Кубы.
В соответствии с повесткой дня будут рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления многостороннего торгово-экономического сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза.
Лидер Узбекистана в своем выступлении обозначит перспективные направления практического взаимодействия с ЕАЭС.
Следует отметить, что в декабре прошлого года нашей стране был предоставлен статус государства-наблюдателя в Организации. В апреле этого года приняты Меморандум о взаимодействии между Правительством Республики Узбекистан и Евразийской экономической комиссией и План совместных мероприятий на 2021-2023 годы.
15 октября состоится юбилейное заседание Совета глав государств-участников Содружества Независимых Государств, в работе которого предусматривается участие лидеров Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, России, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
В ходе мероприятия под председательством белорусской стороны будут рассмотрены итоги многостороннего сотрудничества за 30-летний период деятельности Организации, а также совместные планы по дальнейшему расширению партнерства в сфере торговли, инвестиций, промышленной кооперации, транспорта, миграции, культурно-гуманитарного обмена.
Будут обсуждены вопросы противодействия современным вызовам и угрозам безопасности, а также устойчивого развития в обширном регионе.
Ожидается, что Президент Узбекистана, являющегося сопредседателем в Содружестве, выдвинет ряд важных инициатив по достижению целей и задач долгосрочной Концепции развития СНГ.
По итогам мероприятия будет принят пакет многосторонних документов, направленных на углубление взаимовыгодного сотрудничества на пространстве СНГ.