Turkmaniston Prezidenti rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga keladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov joriy yil 4-5-oktabr kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Bo‘lajak oliy darajali uchrashuv kun tartibiga O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini kengaytirish va mustahkamlash masalalari kiritilgan.
Asosiy e’tibor savdo, transport va tranzit, energetika sohalaridagi iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, sanoat, qishloq va suv xo‘jaligida kooperatsiya loyihalarini ilgari surish, ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirish, madaniy-gumanitar almashinuv bo‘yicha qo‘shma dasturlarni amalga oshirishga qaratilishi kutilmoqda.
Davlat rahbarlari xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashadilar.
Tashrif doirasida qator ikki tomonlama tadbirlar, shu jumladan Iqtisodiy forum o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonotini qabul qilish, ko‘p qirrali sheriklikni jadallashtirishga qaratilgan hujjat va shartnomalarning salmoqli to‘plamini imzolash ko‘zda tutilgan.

The President of Turkmenistan will pay an official visit to Uzbekistan
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov will pay an official visit to Uzbekistan on October 4-5 this year.
The agenda of the upcoming meeting includes issues of enhancing and strengthening friendship, good-neighborliness and strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan.
It is expected that the main attention will be paid to further building up economic interaction, primarily in trade, transport and transit, energy, promoting cooperation projects in industry, agriculture and water management, enhancing contacts between the regions of the two countries, implementing joint programs of cultural and humanitarian exchange.
The Presidents will also exchange views on the current issues of international politics and regional cooperation.
It is planned to hold several bilateral events, including the Economic Forum.
Following the talks, it is envisaged to adopt a Joint Statement of the Heads of State, sign a solid package of documents and contracts aimed at intensifying the multifaceted partnership.