Prezident san’atkorlar va yoshlar bilan suhbatlashdi
Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyati saylovchilari bilan uchrashuvdan so‘ng, Bag‘dod tumani Guliston mahallasida bunyod etilgan Madaniyat markazida san’at namoyandalari bilan suhbatlashdi.
- Iqtisodiyot bilan birga madaniyatni rivojlantirishga ham harakat qilayapmiz. Farg‘ona azaldan san’atkorlar vatani bo‘lib kelgan. Qo‘qon teatri ta’mirlanib, zamonaviy sharoitlar yaratilgani, ulug‘ adib va san’atkorlar xotirasiga bag‘ishlab muzey va maktablar tashkil etilgani xayrli bo‘ldi. Bugun saylovchilar bilan uchrashuvda Zokirjon Xolmuhammad o‘g‘li Furqat, Ashurali Zohiriy, Yusufjon qiziq Shakarjonov nomini abadiylashtirish, San’atkorlar xiyobonini barpo etish, umuman, viloyatda madaniyatni rivojlantirish bo‘yicha ko‘plab fikrlar bildirdim. Agar sizlar qo‘llab-quvvatlab, o‘z hissangizni qo‘shsangiz, bu san’at rivojiga, yoshlar tarbiyasiga xizmat qiladi, deb o‘ylayman, – dedi davlatimiz rahbari.
Qo‘qon teatrida adabiy muhitni yaxshilash, poytaxtdan iste’dodli rejissyorlarni jalb qilib, asarlar saviyasini oshirish muhimligi ta’kidlandi. Farg‘ona dorbozlik va askiyachilik an’analarini davom ettirish uchun O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat institutida alohida bo‘lim tashkil etish taklifi bildirildi.
Prezident shu mahalladagi issiqxonasini ham borib ko‘rdi. Bu yerda “yoshlar daftari”ga kirgan 500 nafar yigit-qiz ish bilan ta’minlangan.
Davlatimiz rahbari ularning dehqonchiligi, daromadi, rejalari bilan qiziqdi.
Yoshlar issiqxonada asosan limonchilik bilan shug‘ullanayotgani, qator oralariga bodring, pomidor, qalampir, sabzavotlar ekib, daromad olayotgani, buning samarasida oilasi “yoshlar daftari”dan chiqqani haqida so‘zlab berdi.
Yosh tadbirkor Zurxumor Mamajonova oilasiga mahalla hududida qurilgan uylardan bepul xonadon ajratilgani, issiqxonadan olayotgan daromadi orqali kelgusida yoshlarni tadbirkorlikka o‘rgatish niyatida ekanini aytib, Prezidentga minnatdorlik bildirdi.
– Yerga munosabat o‘zgaryapti, harakat qilsak, natija bo‘ladi. Bu sizlarga kichik bo‘lsa ham, bir imkoniyat. Hali yana issiqxonalar quriladi, ko‘plab korxonalar tashkil etayapmiz, ularga sizlarga o‘xshagan mehnatkash, bilimli yoshlar kerak. Hech qachon izlanishdan, o‘rganishdan to‘xtamanglar. Yoshlarning bilim olishi uchun Farg‘onada qo‘shimcha imkoniyatlar yaratamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

Президент пообщался с деятелями искусства и молодежью
После встречи с избирателями Ферганской области Шавкат Мирзиёев посетил новый центр культуры в махалле Гулистон Багдадского района и побеседовал с деятелями искусства.
- Вместе с экономикой мы стараемся развивать и сферу культуры. Фергана издавна славится своими людьми творчества. Отремонтирован театр в Коканде, созданы современные условия, организованы музеи и школы в честь выдающихся литераторов и деятелей искусства. Сегодня на встрече с избирателями я предложил увековечить имена Зокирджона Холмухаммада-углы Фурката, Ашурали Зохири, Юсуфжона-кызык Шакарджонова, построить Аллею артистов и в целом развивать культуру в регионе. Думаю, вы поддержите эти идеи и внесете свой вклад, что послужит развитию искусства, делу воспитания молодежи, - сказал глава государства.
Подчеркнута важность улучшения деятельности Кокандского театра, привлечения талантливых режиссеров из столицы и повышения художественного уровня спектаклей. Высказано предложение об организации в Узбекском государственном институте искусств и культуры специального отделения для продолжения традиций ферганских канатоходцев и мастеров аскии.
Президент также посетил теплицу в этом же районе. Здесь трудоустроены 500 юношей и девушек, включенных в «молодежную тетрадь".
Глава государства поинтересовался их успехами и планами.
Молодые земледельцы рассказали, что в основном занимаются выращиванием в теплице лимонов, в междурядьях - помидоров и перца, других овощей, что приносит им доход и помогло выйти из "молодежной тетради".
Молодая предпринимательница Зурхумор Мамажонова отметила, что ее семье бесплатно выделили квартиру в одном из недавно построенных в махалле домов, поделилась планами организовать предпринимательские курсы для молодежи за счет вырученных в теплице средств, а также выразила благодарность Президенту.
- Отношение к земле меняется, и, если не сидеть сложа руки, результат будет. Для вас это небольшая, но все-таки возможность. Еще будут новые теплицы, создается множество предприятий, им будут нужны такие трудолюбивые, образованные молодые люди, как вы. Никогда не прекращайте поиск нового и приобретение знаний. Мы создадим в Фергане дополнительные возможности молодежи для получения образования, - сказал Шавкат Мирзиёев.