Jizzax, Sirdaryo va Toshkent viloyatlari tadbirkorlarining murojaatlari tahlil etildi
12-avgust kuni Jizzax shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Jizzax viloyati tadbirkorlari bilan uchrashdi. Uchrashuvda Toshkent va Sirdaryo viloyatlari ishbilarmon doiralari vakillari ham ishtirok etdi.
Yig‘ilish tadbirkorlarning ushbu hududlardan tushgan murojaatlarini hamda aniqlangan muammolarni hal etish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar ijrosini muhokama etishga bag‘ishlandi. Jumladan, korxonalarni va investitsiya loyihalarining tashabbuskorlarini moliyalashtirish, erkin iqtisodiy zonalar salohiyatidan foydalanish samaradorligini oshirish, zarur litsenziya va ruxsatnomalar olish masalalariga va boshqa dolzarb mavzularga to‘xtalib o‘tildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari tadbirkorlikni yanada rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘z g‘oya va takliflarini o‘rtaga tashlash imkoniga ega bo‘ldilar. Bildirilgan g‘oyalar tadbirkorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha aniq mexanizmlarni ishlab chiqish maqsadida batafsil ko‘rib chiqildi va konkretlashtirildi.
“Xususiydan umumiyga” tamoyili asosida biznes yuritish va investitsiya loyihalarini amalga oshirishda qiyinchiliklar yaratadigan tizimli omillarni aniqlash va mamlakatda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha samarali chora-tadbirlarni ishlab chiqish uchun har bir murojaatni o‘rganishga alohida yondashishning ahamiyati qayd etildi.
Shuningdek, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Savdo-sanoat palatasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar murojaatlarini qabul qilish va tahlil etish bo‘yicha Shtab mutaxassislari kelib tushgan muammoli masalalarni o‘rganish va hal qilishda davom etishlari, birorta murojaat tegishli javobsiz qoldirilmasligi ta'kidlandi.
Yig‘ilish yakunida ishtirokchilar loyihalarni amalga oshirish, ishlab chiqarish va eksport faoliyatida tadbirkorlarni samarali qo‘llab-quvvatlashni ta'minlashga oid doimiy qaytma aloqa mexanizmini yaratish zarurligi to‘g‘risida kelishib oldilar.

The analysis of appeals of entrepreneurs of Jizzakh, Syrdarya and Tashkent regions was carried out
On August 12, in Jizzakh, a meeting was held between the Deputy Prime Minister - Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov with entrepreneurs of the Jizzakh region. The meeting was also attended by business representatives from Tashkent and Syrdarya regions.
The meeting was devoted to the discussion of applications from entrepreneurs received from these regions, and the course of implementation of practical measures to solve the identified problems. In particular, the issues of financing enterprises and initiators of investment projects, increasing the efficiency of using the potential of free economic zones, obtaining the necessary licenses and permits and other topical issues were touched upon.
The meeting participants also had the opportunity to voice their ideas and proposals for the further development and support of entrepreneurship. The ideas voiced were substantively considered and concretized, meaning the development of specific mechanisms to create favorable conditions for entrepreneurs.
The importance of an individual approach to the study of each appeal was emphasized in order to identify the presence of systemic factors that create difficulties for entrepreneurship and the implementation of investment projects, and to develop effective measures to improve the business climate in the country.
It was also noted that the specialists of the Headquarters operating under the Ministry of Investments and Foreign Trade and the Chamber of Commerce and Industry for the collection and analysis of applications from entrepreneurs will continue to work on studying and solving the problematic issues and not a single appeal will remain without an appropriate response.
Following the meeting, the participants agreed on the need to create a permanent feedback mechanism to provide effective support to entrepreneurs in the implementation of projects, their production and export activities.