Jizzax, Sirdaryo va Toshkent viloyatlari tadbirkorlarining murojaatlari tahlil etildi
12-avgust kuni Jizzax shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Jizzax viloyati tadbirkorlari bilan uchrashdi. Uchrashuvda Toshkent va Sirdaryo viloyatlari ishbilarmon doiralari vakillari ham ishtirok etdi.
Yig‘ilish tadbirkorlarning ushbu hududlardan tushgan murojaatlarini hamda aniqlangan muammolarni hal etish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar ijrosini muhokama etishga bag‘ishlandi. Jumladan, korxonalarni va investitsiya loyihalarining tashabbuskorlarini moliyalashtirish, erkin iqtisodiy zonalar salohiyatidan foydalanish samaradorligini oshirish, zarur litsenziya va ruxsatnomalar olish masalalariga va boshqa dolzarb mavzularga to‘xtalib o‘tildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari tadbirkorlikni yanada rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘z g‘oya va takliflarini o‘rtaga tashlash imkoniga ega bo‘ldilar. Bildirilgan g‘oyalar tadbirkorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha aniq mexanizmlarni ishlab chiqish maqsadida batafsil ko‘rib chiqildi va konkretlashtirildi.
“Xususiydan umumiyga” tamoyili asosida biznes yuritish va investitsiya loyihalarini amalga oshirishda qiyinchiliklar yaratadigan tizimli omillarni aniqlash va mamlakatda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha samarali chora-tadbirlarni ishlab chiqish uchun har bir murojaatni o‘rganishga alohida yondashishning ahamiyati qayd etildi.
Shuningdek, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Savdo-sanoat palatasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar murojaatlarini qabul qilish va tahlil etish bo‘yicha Shtab mutaxassislari kelib tushgan muammoli masalalarni o‘rganish va hal qilishda davom etishlari, birorta murojaat tegishli javobsiz qoldirilmasligi ta'kidlandi.
Yig‘ilish yakunida ishtirokchilar loyihalarni amalga oshirish, ishlab chiqarish va eksport faoliyatida tadbirkorlarni samarali qo‘llab-quvvatlashni ta'minlashga oid doimiy qaytma aloqa mexanizmini yaratish zarurligi to‘g‘risida kelishib oldilar.

Проведен анализ обращений предпринимателей Джизакской, Сырдарьинской и Ташкентской областей
12 августа в г.Джизаке состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с предпринимателями Джизакской области. Во встрече также приняли участие представители бизнеса из Ташкентской и Сырдарьинской областей.
Встреча была посвящена обсуждению обращений предпринимателей, поступивших из данных регионов, и хода реализации практических мер по решению выявленных проблем. В частности, были затронуты вопросы финансирования предприятий и инициаторов инвестиционных проектов, повышения эффективности использования потенциала свободных экономических зон, получения необходимых лицензий и разрешений и другие актуальные темы.
Участники встречи также получили возможность озвучить свои идеи и предложения по дальнейшему развитию и поддержке предпринимательства. Озвученные идеи были предметно рассмотрены и конкретизированы, имея в виду выработку конкретных механизмов по созданию благоприятных условий для предпринимателей.
Была подчеркнута важность индивидуального подхода к изучению каждого обращения с тем, чтобы по принципу «от частного к общему» выявить наличие системных факторов, создающих сложности для ведения предпринимательства и реализации инвестиционных проектов и выработать эффективные меры по улучшению делового климата в стране.
Также было отмечено, что специалисты действующего при Министерстве инвестиций и внешней торговли и Торгово-промышленной палате Штаба по сбору и анализу обращений предпринимателей продолжат работу по изучению и решению поступивших проблемных вопросов и ни одно обращение не останется без соответствующей реакции.
По итогам встречи участники пришли к общему мнению о необходимости создания постоянно действующего механизма обратной связи для обеспечения действенной поддержки предпринимателей в реализации проектов, их производственной и экспортной деятельности.