Vatanni ulug‘laganni xalq ardoqlaydi
Poytaxt aeroporti. Soat millari 20.40 ni ko‘rsatmoqda. Yaponiyaning Tokio shahrida o‘tgan XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlarida jonajon Vatanimiz – O‘zbekistonning shonu shuhratini olamga tarannum etgan sportchilarimiz mamlakatimizga qaytib kelishmoqda.
Shu munosabat bilan bu yerga jam bo‘lgan keng jamoatchilik vakillari, sportchilar, olimpiyachilarning ota-onalari, yaqinlari, jurnalistlar, sportimiz faxriylari, barcha-barchaning ko‘nglida olam-olam zavqu hayajon.
Sportchilarimizni olis Tokiodan olib kelayotgan samolyotning muazzam poytaxt aeroportiga qo‘nishiga 15 daqiqacha vaqt bor. Guldastalar ko‘targan yurtdoshlarimizning quvonchi cheksiz. Ayniqsa, “Tokio-2020” o‘yinlarida O‘zbekiston bayrog‘ini sarbaland etgan sportchilarimiz – Bahodir Jalolov, Ulug‘bek Rashitov, Akbarjon Jo‘rayev, Davlat Bobonov, Bekzod Abdurahmonovning yaqinlari behad xursand.
Soat millari 21:00 ni ko‘rsatdi. G‘olib sportchilarimizni Tokiodan olib kelgan maxsus avialayner Toshkentga qo‘ngani e’lon qilindi. Dillar shodlikdan hapriqadi. Tokio sport maydonlarida yurtni sharaflagan sportchilarimiz davlatimiz bayrog‘ini baland ko‘targan holda ona Vatan zaminiga qadam qo‘yadi. Karnay-surnay sadolari yangradi. Tokio olimpiadasi qahramonlariga gullar taqdim etildi...
Toshkent aeroportining keng maydonida tashkillashtirilgan marosimda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi T.Norboyeva, O‘zbekiston xalq shoiri M.Toir, O‘zbekiston xalq artisti Yo.Sa’diyev, 32-olimpiya o‘yinlari g‘olib va sovrindorlari,  ularning onalari  yosh avlodni intellektual salohiyatli insonlar qilib kamolga yetkazish, iqtidorini namoyon etishi uchun davlatimiz tomonidan yaratilgan shart-sharoitlar natijasida qo‘lga kiritilayotgan yutuqlar, xususan, dunyodagi murakkab epidemiologik vaziyatga qaramasdan Tokio olimpiadasida sportchilarimizning matonat ko‘rsatganliklarini alohida ta’kidlashdi.
– Shodligimning chek-chegarasi yo‘q. Barcha-barchasi uchun katta rahmat, – deydi Olimpiya o‘yinlari g‘olibi Bahodir Jalolov. – Davlatimiz, shaxsan Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan biz, sportchilarga ko‘rsatilgan g‘amxo‘rlik, alohida e’tibor, yaratib berilgan shart-sharoitlar natijasida ushbu g‘alabaga erishdik. Mening oltin medalim Mustaqilligimizning 30 yilligiga sovg‘amdir.
– Tokio olimpiadasini katta hayajon bilan kuzatib bordim, – deydi taekvondo bo‘yicha olimpiya chempioni Ulug‘bek Rashitovning onasi Oksana Rashitova. – Juda xursandman. Har bir ona o‘z jigarbandining Vatani uchun kurashishini, g‘olib chiqishini, bayrog‘i ko‘tarilishini, madhiyasi yangrashini istaydi. Ulug‘bek ishonchimizni oqladi. Uni  g‘alaba qozonishi uchun qo‘llab-quvvatlagan murabbiylariga rahmat.  Sportchilarimizning shug‘ullanishi uchun yaratilgan barcha sharoit, hattoki, biz, ota-onalarga ko‘rsatilgan moddiy va ma’naviy e’tibor uchun davlatimizdan cheksiz minnatdorman.
“Tokio-2020” o‘yinlarida jasorat ko‘rsatgan sportchilar, murabbiylar, mutaxassislar va ularning yaqinlari O‘zbekiston bayroqlari bilan bezatilgan avtobuslarda poytaxtimizning Bobur, Nukus, Oybek, Sh.Rashidov, I.Karimov nomidagi ko‘chalari va Amir Temur xiyoboni bo‘ylab ketma-ket yo‘lga chiqishdi. 32-olimp maydonida Vatan sha’nini ulug‘laganlarni xalqimiz, ming-minglab yosh sportchilar yo‘l chetida turnaqator bo‘lib qarshilashdi, qutlashdi.
O‘zbekiston sport tarixida 19 yoshli sportchimiz Ulug‘bek Rashitov Tokio olimpiadasida mamlakatimizga oltin medal taqdim etgan ilk sportchiga aylandi. Uning yorqin g‘alabasi tufayli jahon sport sahnasida madhiyamiz yangradi.
Og‘ir atletikachimiz Akbarjon Jo‘rayev “Tokio-2020” Olimpiya o‘yinlarida O‘zbekistonga ikkinchi oltin medalni keltirdi. U 109 kilogramm vazn toifasidagi sportchilar bahsida  dast ko‘tarishda 193 kilogramm, siltab ko‘tarishda 237 kilogramm  shtanga ko‘tarib, umumiy hisobda 430 kilogramm  natijani qayd etib, “Tokio-2020” Olimpiya o‘yinlarining oltin medaliga sazovor bo‘ldi.
Dzyudochimiz Davlat Bobonov va erkin kurashchimiz Bekzod Abdurahmonovning olimpiya o‘yinlaridagi shiddatli va murakkab kurashlar natijasida bronza medali sohiblari bo‘lishi va nihoyat alpomishlar avlodi Bahodir Jalolov  “Tokio-2020”ning so‘nggi kunida 32-olimpiya o‘yinlarining oltin medalini qo‘lga kiritishi xalqimiz g‘ururini yuksaltiribgina qolmay, barchamizda bir maqsad – O‘zbekistonning ertangi kelajagi, yangi g‘alabalari yo‘lida birlashish, jipslashish tamoyilini qalbimizga jo eta oldi.
Milliy Olimpiya qo‘mitasida 32-olimpiya o‘yinlarida zafar quchgan sportchilarimizni taqdirlash marosimi o‘tkazildi. Tokio sport maydonlarida medallarga musharraf bo‘lgan har bir sportchimizga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining sovg‘alari – yengil avtomashinalar va uy-joylarning kalitlari  tantanali ravishda topshirildi.
Muzaffar sportchilarimizni kutib olish va taqdirlash marosimlarida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.Abduvoxitov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov ishtirok etdi.

Народ ценит патриотов родины
Столичный аэропорт. На часах 20.40. В нашу страну возвращаются спортсмены, продемонстрировавшие славу Узбекистана на XXXII летних Олимпийских играх в Токио.
В этой связи чувство радостного волнения охватывает собравшихся здесь представителей широкой общественности, спортсменов, родителей и друзей олимпийцев, журналистов, ветеранов спорта.
Еще есть 15 минут до приземления прибывающего из Токио самолета в столичном аэропорту. Безгранична радость соотечественников, готовых к встрече спортсменов с букетами цветов. Особенно рады родственники спортсменов Баходира Жалолова, Улугбека Рашитова, Акбаржона Жураева, Давлата Бобонова, Бекзода Абдурахмонова, высоко поднявших флаг Узбекистана на играх “Токио-2020”.
Стрелки часов показывают 21:00. Объявляется посадка специального авиалайнера, прибывшего из Токио с нашими спортсменами на борту. Радость беспредельна. Спортсмены, прославившие нашу Родину на спортивных аренах Токио, с высоко поднятым флагом страны ступают на родную землю. Звучат мелодии карнаев и сурнаев. Олимпийцам вручают цветы…
Выступившие на церемонии в международном аэропорту “Ташкент” Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Т.Нарбаева, народный писатель Узбекистана М.Тоир, народный артист Ё.Саъдиев, победители и призеры XXXII Олимпийских игр и матери спортсменов особо отметили рубежи, достигнутые в результате создания для молодежи страны условий для раскрытия интеллектуального потенциала, проявления талантов, а также стойкость спортсменов, проявленную на Олимпиаде, несмотря на сложную эпидемиологическую ситуацию в мире.
– Радости нет предела. Всем огромное спасибо, – сказал победитель Олимпийских игр Баходир Жалолов. – Мы достигли победы благодаря созданным условиям, уделяемой спортсменам заботе и особому вниманию государства, лично Президента Шавката Мирзиёева. Моя золотая медаль – это подарок к 30-летию независимости нашей Родины.
– Я с большим волнением следила за соревнованиями в Токио, – говорит Оксана Рашитова, мать олимпийского чемпиона по таэквондо Улугбека Рашитова. – Сейчас я несказанно рада. Каждая мать мечтает, чтобы ее сын боролся за страну и побеждал, чтобы был поднят флаг Родины и звучал ее гимн. Улугбек оправдал мои надежды. Спасибо тренерам, сделавшим все, чтобы он достиг такого уровня и победы. Особенно благодарна за то, что нашим государством созданы для этого все условия и даже уделяется внимание родителям спортсменов.
Прибывшие с игр “Токио-2020” спортсмены, тренеры, специалисты и родственники олимпийцев на автобусах с флагом Узбекистана проехали по столичным улицам имени Бабура, Айбека, Ш.Рашидова, И.Каримова, Нукусской и вдоль сквера Амира Темура. Караван автобусов со спортсменами встречали и приветствовали тысячи людей и молодых спортсменов.
В истории спорта Узбекистана 19-летний Улугбек Рашитов стал первым спортсменом, завоевавшим золотую медаль для страны на Олимпиаде в Токио. В честь его славной победы на мировой спортивной арене звучал наш гимн.
Вторую золотую медаль на Олимпийских играх “Токио-2020” для Узбекистана завоевал тяжелоатлет Акбар Жураев. В состязаниях спортсменов весовой категории 109 килограммов в рывке он взял вес в 193 килограмма, в толчке – 237 килограммов, в общем зачете показал результат в 430 килограммов и был удостоен золотой медали Олимпиады.
Завоевание в обостренной борьбе бронзовых медалей дзюдоистом Давлатом Бобоновым и борцом вольного стиля Бекзодом Абдурахмоновым и, наконец, завоевание в последний день XXXII Олимпийских игр “Токио-2020” золотой медали Баходиром Жалоловым не только усилило чувство гордости народа, но и укрепило в нас уверенность в будущем Узбекистана, стремление к объединению и сплоченности на пути к новым победам.
В Национальном олимпийском комитете состоялась церемония награждения спортсменов-победителей XXXII летних Олимпийских игр. Спортсменам, завоевавшим медали на спортивных аренах Токио, и их тренерам торжественно вручили подарки Президента Республики Узбекистан – ключи от легковых автомобилей и  квартир.
В церемониях встречи и награждения спортсменов-победителей приняли участие советник Президента Республики Узбекистан А.Абдувахитов и Премьер-министр страны Абдулла Арипов.