Aziz Abduhakimov Yaponiyaning madaniy ishlar bo‘yicha komissari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Olimpiya delegatsiyasi rahbari – Bosh vazir o‘rinbosari, turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov Yaponiyaning madaniy ishlar bo‘yicha komissari Sunichi Tokura bilan uchrashdi. Unda ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida Yaponiya tomoni O‘zbekistonning ikki tomonlama madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida ko‘rsatayotgan yuksak eʼtibori uchun minnatdorlik bildirdi. Bunga 2019-yil dekabr oyida bo‘lib o‘tgan yuqori darajadagi tashrif kuchli turtki bo‘lgani taʼkidlangan.
2022-yilda O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi diplomatik munosabatlar o‘rnatilganligining 30 yilligini nishonlash munosabati bilan ikki davlat o‘rtasida sanʼat va adabiyot vakillari, ijodiy guruhlar va ijrochilarning o‘zaro tashriflarini tashkil etish rejalashtirilgan.
Shuningdek, mezbonlar O‘zbekistonda buddaviylik taʼlimotining tarixiy ildizlarini tadqiq qilish, muzey ishi, qadimiy qo‘lyozmalarni o‘rganish sohasidagi hamkorlikka qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunida shu yilning sentyabr oyida Xiva shahrida bo‘ladigan "Markaziy Osiyo sivilizatsiyalar chorrahasida" Xalqaro madaniy forumida va oktyabr oyida o‘tkaziladigan "Ipak yo‘li marvaridi" Toshkent xalqaro kinofestivalida ishtirok etish uchun Yaponiya davlati vakillari taklif qilindi.

Азиз Абдухакимов встретился с Уполномоченным по культурным вопросам Японии
Руководитель Олимпийской делегации Узбекистана – заместитель Премьер-министра, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов встретился с Уполномоченным по культурным вопросам Японии Суничи Токурой. В нем обсуждены вопросы активизации культурно-гуманитарных отношений двух стран.
В ходе встречи японская сторона поблагодарила за высокое внимание, оказываемое Узбекистаном на пути к развитию двустороннего культурно-гуманитарного сотрудничества. Отмечалось, что мощный импульс этому был придан в ходе визита на высшем уровне в декабре 2019 года.
По случаю празднования в 2022 году 30-летия установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Японией запланирована организация проведения взаимных визитов деятелей искусства и литературы, творческих коллективов и исполнителей между двумя государствами.
Выражена также заинтересованность японской стороны к сотрудничеству с Узбекистаном в области исследования исторических корней буддийского наследия, музейного дела, изучения древних рукописей. По итогам встречи представители Японии приглашены для участия в Международном культурном форуме «Центральная Азия на перекрестке цивилизаций», которая пройдет в сентябре месяце текущего года в городе  Хиве и в октябре в Ташкентском международном кинофестивале «Жемчужина Шёлкового пути».
По итогам встречи представители Японии приглашены для участия в Международном культурном форуме «Центральная Азия на перекрестке цивилизаций», которая пройдет в сентябре месяце текущего года в городе  Хиве и в октябре в Ташкентском международном кинофестивале «Жемчужина Шёлкового пути».