Aziz Abduhakimov Yaponiyaning madaniy ishlar bo‘yicha komissari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Olimpiya delegatsiyasi rahbari – Bosh vazir o‘rinbosari, turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov Yaponiyaning madaniy ishlar bo‘yicha komissari Sunichi Tokura bilan uchrashdi. Unda ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida Yaponiya tomoni O‘zbekistonning ikki tomonlama madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida ko‘rsatayotgan yuksak eʼtibori uchun minnatdorlik bildirdi. Bunga 2019-yil dekabr oyida bo‘lib o‘tgan yuqori darajadagi tashrif kuchli turtki bo‘lgani taʼkidlangan.
2022-yilda O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi diplomatik munosabatlar o‘rnatilganligining 30 yilligini nishonlash munosabati bilan ikki davlat o‘rtasida sanʼat va adabiyot vakillari, ijodiy guruhlar va ijrochilarning o‘zaro tashriflarini tashkil etish rejalashtirilgan.
Shuningdek, mezbonlar O‘zbekistonda buddaviylik taʼlimotining tarixiy ildizlarini tadqiq qilish, muzey ishi, qadimiy qo‘lyozmalarni o‘rganish sohasidagi hamkorlikka qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunida shu yilning sentyabr oyida Xiva shahrida bo‘ladigan "Markaziy Osiyo sivilizatsiyalar chorrahasida" Xalqaro madaniy forumida va oktyabr oyida o‘tkaziladigan "Ipak yo‘li marvaridi" Toshkent xalqaro kinofestivalida ishtirok etish uchun Yaponiya davlati vakillari taklif qilindi.

Aziz Abdukhakimov meets with the Commissioner for Cultural Affairs of Japan
The head of Uzbekistan Olympic delegation – Deputy Prime Minister, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov has met with the Commissioner for Cultural Affairs of Japan Shunichi Tokura to discuss the issue of enhancing cultural and humanitarian relations between the two countries.
The Japanese side thanked for the high attention paid by Uzbekistan to the development of cultural and humanitarian cooperation, a powerful impetus to which was given during the high-level visit in December 2019.
On the occasion of the celebration in 2022 of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations and holding of the cross Years of Culture in Uzbekistan and Japan, it is planned to organize mutual visits of art and literature workers, creative groups and performers.
Interest was expressed in cooperation in research of the Buddhist heritage of Uzbekistan, museum business, study of ancient manuscripts.
The Japanese side was invited to take part in the International Cultural Forum “Central Asia at the Crossroads of Civilizations” in September in Khiva and the Tashkent International Film Festival “Pearl of the Silk Road” in October this year.