O‘zbekiston – Xitoy siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2021-yil 30-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Xitoy Xalq Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning 17-davrasi videokonferensiya shaklida bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston delegatsiyasiga Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidikov, Xitoy delegatsiyasiga Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Le Yuchen boshchilik qildi.
Muzokaralarda ikki davlat o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarining hozirgi holati va ularni yanada chuqurlashtirish istiqbollari, mintaqaviy va xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikning dolzarb jihatlari hamda tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar muhokama qilindi.
Xitoy tomoni so‘nggi yillarda O‘zbekistonda mamlakat hayotining barcha sohalarini modernizatsiya qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarga yuqori baho berdi.
Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlik, o‘zaro savdoninig hajmlari va nomenklaturasini yanada ko‘paytirish, tomonlar uchun ustuvor bo‘lgan sohalarda loyihalarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shu nuqtayi nazardan birgalikda ro‘yobga chiqarilayotgan transport-kommunikatsiya va infratuzilma loyihalarining muhimligi qayd etildi.
Agrar sektorda hamkorlik qilish, qishloq joylaridagi infratuzilmani mustahkamlash, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalariga kompleks yondashuvlarni joriy qilishning istiqbolli ekanligi e’tirof etildi.
Turli darajalarda bo‘lajak qo‘shma tadbirlarning jadvali va tashkiliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Xitoy tomoni joriy yil iyul oyida Toshkent shahrida o‘tkaziladigan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi yuqori darajali xalqaro konferensiyaga taklif etildi.
Shu kunning o‘zida ikki davlat delegatsiyalari Hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Xitoy Hukumatlararo qo‘mitasining Xavfsizlik sohasidagi hamkorlik bo‘yicha kichik qo‘mitasi 7-majlisida ham ishtirok etdi.

Об узбекско-китайских политических консультациях
30 марта 2021 года в формате видеоконференции прошел 17-й раунд политических консультаций между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Министерством иностранных дел Китайской Народной Республики.
Узбекскую делегацию возглавил заместитель министра иностранных дел Фуркат Сидиков, а китайскую делегацию - первый заместитель министра иностранных дел Ле Ючэн. На переговорах обсуждались текущее состояние и перспективы углубления всестороннего стратегического партнерства между двумя странами, текущие аспекты сотрудничества в рамках региональных и международных организаций, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Китайская сторона высоко оценила проводимые в последние годы в Узбекистане масштабные реформы по модернизации всех сфер жизни. Особое внимание было уделено торгово-экономическому и инвестиционному сотрудничеству, дальнейшему расширению объемов и ассортимента взаимной торговли, реализации проектов в приоритетных для сторон направлениях.
В этой связи была отмечена важность совместных транспортно-коммуникационных и инфраструктурных проектов. Было отмечено, что перспективным является сотрудничество в аграрном секторе, укрепление инфраструктуры в сельской местности, внедрение комплексных подходов в сфере образования и здравоохранения. Обсуждались график и организационные аспекты будущих совместных мероприятий на разных уровнях.
Китайская сторона проведет конференцию в Ташкенте в июле этого года на тему «Центральная и Южная Азия: региональные связи. Угрозы и возможности »международная конференция высокого уровня. В этот же день делегации двух стран также приняли участие в 7-м заседании Подкомитета по сотрудничеству в области безопасности Узбекско-китайского межправительственного комитета по сотрудничеству.