Sodiq Badak: “Pandemiya – rivojlanayotgan davlatlarda turizm sohasi rivoji uchun o‘ziga xos imkoniyat”
2021-01-19 | Turizm
Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisining xorijiy maslahatchisi Sodiq Badak (Turkiya) Sirdaryo viloyati va Toshkent shahrida bo‘lib, turizm sohasidagi tadbirkorlik subyektlari bilan uchrashdi.
Ochiq muloqotda turizm sohasi tadbirkorlik subyektlari – turfirmalar, mehmonxonalar, oilaviy mehmon uylari vakillari, mazkur shahar va viloyat hokimlarining turizm va sportni rivojlantirish masalalari bo‘yicha maslahatchilari hamda tegishli mutasaddilar ishtirok etishdi. Uchrashuvda xorijiy maslahatchi Sodiq Badak o‘zining “Pandemiyadan keyingi davrda O‘zbekistonda turizm siyosati va islohotlar”ga bag‘ishlangan taqdimoti bilan qatnashdi.
“Dunyodagi mavjud pandemiya holati yaqin vaqtlar ichida saqlanib turadi va jahon hamjamiyatining prognozlaridan kelib chiqib, 2021-2022 yillar ham turizm sohasi uchun sinovli davr bo‘lishi kutilmoqda. Ushbu vaziyatda dunyoning rivojlanayotgan davlatlari, jumladan, O‘zbekiston ham dunyo bo‘ylab turizm sohasidagi “turg‘unlik”dan foydalanib, o‘zlarining turizm infratuzilmalarini talab darajasida yaxshilash va rivojlantirish imkoniyatiga ega.
Shu o‘rinda, O‘zbekiston hukumati tomonidan murakkab pandemiya sharoitida turizm sohasini barqaror holatda ushlab turish va kelgusida uni kompleks rivojlantirish uchun “O‘zbekiston turizm – 2035” maxsus strategiyasi ishlab chiqilib, bu boradagi zaruriy ishlar olib borilayotganini alohida ta'kidlash zarur”, – deydi xorijiy maslahatchi Sodiq Badak.
Tadbir tashkilotchi va ishtirokchilar o‘rtasidagi turli takliflar hamda qizg‘in munozaralarga boy tarzda o‘tdi.

Садик Бадак: «Пандемия - уникальная возможность для развития туризма в развивающихся странах»
Иностранный советник председателя Государственного комитета по развитию туризма Садик Бадак (Турция) провел встречи с представителями бизнеса сферы туризма в Сырдарьинской области и в городе Ташкент.
В открытых диалогах приняли участие представители туристического бизнеса - туристических агентств, отелей, семейных гостевых домов, советники хокимов города и области по развитию туризма и спорта, а также другие официальные лица. Иностранный консультант Садик Бадак выступил с презентацией на тему «Туристическая политика и реформы в Узбекистане в постпандемический период».
«Текущая пандемическая ситуация в мире сохранится и в ближайшее время, и, по прогнозам мирового сообщества, 2021-2022 годы также станут испытательным периодом для туристической индустрии.
В этой ситуации развивающиеся страны мира, в том числе Узбекистан, имеют возможность улучшать и развивать свою туристическую инфраструктуру на уровне спроса, пользуясь «стагнацией» в сфере туризма во всем мире.
В этой связи необходимо отметить, что Правительством Узбекистана разработана специальная стратегия «Туризм Узбекистана - 2035» для удержания туристической отрасли в стабильной ситуации в условиях сложной пандемии и ее дальнейшего комплексного развития», - отметил иностранный консультант Садик Бадак.
Меооприятия были насыщены различными предложениями и живыми дискуссиями между организаторами и участниками.