Xorazmni rivojlantirish bo‘yicha «o‘sish nuqtalari» belgilandi
Xorazm viloyati faollari bilan o‘tgan yig‘ilishda dolzarb ijtimoiy-iqtisodiy masalalar muhokama qilindi. Har bir shahar va tuman, mahallalarda mavjud imkoniyatlardan kelib chiqib, «o‘sish nuqtalari» belgilandi.
Xususan, Urganch shahrida to‘qimachilik va turizm, Xiva shahrida turizm va qurilish materiallari, Gurlan tumanida to‘qimachilik va issiqxona xo‘jaligi, Yangibozor tumanida issiqxona va meva-sabzavotni qayta ishlash, Tuproqqal’a tumanida mashinasozlik va elektr texnikasi kabi yo‘nalishlarni rivojlantirish mumkinligi qayd etildi. Shu yo‘nalishlarda ishlab chiqilgan loyihalarni amalga oshirish uchun har bir hududga vazirlik va banklar rahbarlari biriktirildi. Barcha loyihalar 16 mingdan ziyod ish o‘rni tashkil etish imkonini beradi.
2021-yilda viloyatda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, yoshlar va ayollar bandligini oshirish maqsadlariga 500 milliard so‘m kredit resursi ajratilishi ma’lum qilindi.
Xorazm uchun drayver sohalardan biri - turizm. Shu bois viloyatda mehmonxona o‘rinlarini ko‘paytirish, salohiyatli mamlakatlardan Urganchga doimiy va charter reyslar tashkil etish zarurligi ta’kidlandi. Ichki turizmni rivojlantirish uchun transport xizmatlarini yaxshilash, xususan, Farg‘ona vodiysidan avia va temir yo‘l qatnovini yo‘lga qo‘yib, buning dastlabki davrida 30 foizlik chegirma qo‘llash bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Keyinchalik bu tajriba Termiz, Samarqand va Buxoro shaharlari bo‘yicha ham qo‘llaniladi.
Amudaryo ustida Xorazmni Qoraqalpog‘iston bilan bog‘laydigan 413 metrlik ko‘prik, Qorao‘zak tumanidan Shovot tumanigacha 79 kilometrlik temir yo‘l qurilishi aytildi. Kelgusi uch yilda 2 ming 370 kilometr ichki yo‘llarni ta’mirlash vazifasi qo‘yildi.
Ijtimoiy masalalarga alohida e’tibor qaratildi. Kelgusi yili viloyat bo‘yicha 2 ming xonadonli 100 ta ko‘p qavatli uy-joy barpo etish, ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ta’lim, tibbiyot, madaniyat sohalarini rivojlantirishga doir chora-tadbirlar belgilandi.
Prezidentimiz yig‘ilishda xorazmlik yoshlar bilan alohida suhbatlashdi. Har birini eshitib, takliflari bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
- Qiyin davrda, murakkab sharoitda yashayapmiz. Ana shu sharoitda har bir tuman, har bir mahallaning o‘z o‘rni, marralari bor. Xorazmning marrasi baland bo‘lishi kerak, - dedi davlatimiz rahbari.

Определены «точки роста» для развития Хорезма
На совещании с активом Хорезмской области обсуждены актуальные социально-экономические вопросы. Исходя из имеющихся возможностей в каждом городе, районе и махалле определены «точки роста» региона.
В частности, указано на наличие перспектив для развития текстильного производства и туризма в городе Ургенче, туризма и индустрии стройматериалов в городе Хиве, текстильного производства и тепличного хозяйства в Гурленском, тепличного хозяйства и переработки плодоовощной продукции в Янгибазарском, машиностроения и электротехники в Тупраккалинском районах. Для осуществления проектов в указанных направлениях за каждым районом закреплены руководители министерств и банков. Реализация всех проектов позволит создать более 16 тысяч рабочих мест.
В 2021 году на развитие семейного предпринимательства, повышение занятости молодежи и женщин в области будут направлены кредитные ресурсы на 500 миллиардов сумов.
Один из «драйверов» экономики Хорезма - туризм. В связи с этим подчеркнута важность увеличения номерного фонда гостиниц, организации из-за границы постоянных и чартерных рейсов в Ургенч. В целях развития внутреннего туризма дано указание улучшить транспортное обслуживание, в частности, наладить авиа- и железнодорожное сообщение с Ферганской долиной, применять 30-процентную скидку на билеты в начальный период. В дальнейшем этот опыт будет применен в Термезе, Самарканде и Бухаре.
Планируется построить 413-метровый мост через Амударью, который соединит Хорезм с Каракалпакстаном, а также 79-километровую железную дорогу из Шаватского района в Караузякский. В ближайшие три года будет отремонтировано 2 370 километров внутренних автодорог.
Особое внимание уделено социальным вопросам. Поручено построить в следующем году 100 многоэтажных домов на 2 тысячи квартир и улучшить питьевое водоснабжение во всех районах области.
Определены меры по развитию сфер образования, медицины и культуры.
На совещании Президент отдельно побеседовал с молодежью области. Выслушав каждое предложение, глава государства дал соответствующие указания ответственным лицам.
- Мы живем в тяжелые времена, в сложных условиях. В таких условиях каждый район, каждая махалля имеет свое место и цели. Хорезм должен ставить перед собой высокие цели, - отметил глава нашего государства.