Urganch shahrida Xorazm viloyati faollari va tarmoqlar mutasaddilari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev yig‘ilish avvalida xorazmlik dehqon va fermerlarni, butun mehnatkash xalqimizni bugungi Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni bilan yana bir bor tabrikladi.
- Xorazmga bu yil ikkinchi marta kelyapmiz. Maqsad - sizlarning ko‘zlaringizga qarab, viloyatdagi dolzarb masalalarni muhokama qilish, yana nima imkoniyatlar bor, qanday tartib, qanday ko‘mak kerak, nima natija bo‘ladi, degan savollarni qo‘yib muloqot qilish. Balandparvoz gaplar bilan iqtisodiyotni yuritib bo‘lmaydi. Muammoni bilsak, qaror to‘g‘ri, adolatli bo‘ladi, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari «mahalla raisi - islohotchi» tamoyili asosida ijtimoiy muammolarni hal qilish bo‘yicha yangi tizim joriy etilishini ta’kidladi.
- Prezident bir yilda bir kelib, ko‘rib ketgani bilan natija bo‘lib qolmaydi. Har bir hokim, iqtisodiy kompleks rahbarlari hududdagi muammolar bo‘yicha tizimli ishlashi kerak. Chetdan kelib birov qilib bermaydi. Mana, kecha Xorazmdagi shahar va tuman hokimlari bilan gaplashdim. Qancha mablag‘ so‘rasa, berdim. Pulimiz ko‘pligi uchun emas, masala qo‘ya olgani uchun. Odamlar ham befarq bo‘lmasligi kerak. Mahalliy kengashlar, mahallalar talab qilishi lozim, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ishlab chiqarish va xizmatlarni rivojlantirish, ish o‘rinlari yaratish, kam ta’minlanganlarni kambag‘allikdan chiqarish, mahallalardagi ijtimoiy sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha vazifalar belgilandi.

Обсуждаются меры по развитию Хорезмской области в разрезе махаллей
В городе Ургенче проходит совещание с участием актива Хорезмской области и ответственных лиц отраслей.
В начале совещания Президент Шавкат Мирзиёев вновь поздравил хорезмских дехкан и фермеров, весь наш трудолюбивый народ с отмечаемым сегодня Днем работников сельского хозяйства.
- Это вторая наша поездка в Хорезм в этом году. Цель - встретиться с глазу на глаз, обсудить актуальные вопросы в области, поговорить о том, какие еще есть возможности, какая поддержка нужна, каков будет результат. Невозможно развивать экономику высокопарными словами. Если мы поймем проблемы как они есть, тогда и решения будут правильными и справедливыми, - сказал Президент.
Глава государства отметил, что будет внедрена новая система решения социальных проблем на основе принципа «председатель махалли - реформатор».
- Одним приездом Президента раз в год результата не добиться. Каждый хоким, руководитель экономического комплекса должен планомерно работать над проблемами региона. Никто не придет со стороны и не сделает. Как раз вчера я разговаривал с хокимами городов и районов Хорезма. Сколько бы средств они не запросили, я дал. Не потому, что у нас много денег, а потому что они смогли правильно поставить вопрос. Люди тоже не должны быть равнодушными. Местные кенгаши, махалли должны требовать, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании критически рассмотрено состояние социально-экономического развития области. Определены задачи по развитию сельского хозяйства, производства и услуг, созданию рабочих мест, сокращению бедности и улучшению социальных условий в махаллях.