Belarus kompaniyalari O‘zbekistonda eko-uylar qurishga qiziqish bildirishmoqda
Bosh vazir o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov Belarus Respublikasining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Leonid Marinich bilan uchrashdi.
Tomonlar O‘zbekistonga sayyohlarni jalb qilish, shuningdek Belarus kompaniyalarining O‘zbekistonda, xususan Bo‘stonliq va Zomin tumanlarida (Toshkent viloyati va Jizzax viloyatida) eko-uylar qurish imkoniyatlariga oid masalalarni muhokama qilishdi. O‘tkazilgan muzokaralar doirasida O‘zbekiston va Belarus o‘rtasida ikki tomonlama turizmni rivojlantirishga doir hukumatlararo kelishuv tayyorlanmoqda.
Mazkur kelishuv joriy yilning 16-18 dekabr kunlari bo‘lib o‘tadigan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi doirasida imzolanishi rejalashtirilmoqda. Kelishuv ikki tomonlama turistik salohiyatni targ‘ib qilish hamda O‘zbekistondan Belarusga va Belarusdan O‘zbekistonga sayyohlarni jalb qilishga yo‘naltiriladi.
Hujjatda O‘zbekistonning tog‘-chang‘i kurortlarini targ‘ib qilishga, shuningdek mamlakatimizning investitsion loyihalarini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratiladi.

Белорусские компании заинтересованы в строительстве экодомов в Узбекистане
Состоялась встреча заместителя Премьер-министра Азиза Абдухакимова с чрезвычайным и полномочным послом Республики Беларусь в Республике Узбекистан Леонидом Мариничем.
Стороны обсудили вопросы привлечения туристов, также привлечение белорусских компаний в строительство эко-домиков в Узбекистане, в частности в Бустанлыкском и Зааминском районах (Ташкентская и Джизакская область). По итогам проведенных переговоров разрабатывается межправительственное соглашение между Узбекистаном и Республики Беларусь по развитию взаимного туризма.
Данное соглашение планируется подписать в рамках Межправительственной комиссии, которая состоится 16-18 декабря текущего года.
Соглашение будет направлено на взаимное продвижение туристического потенциала, привлечения туристов из Беларуси в Узбекистан и из Узбекистана в Беларусь. Особый упор будет сделан на продвижение горнолыжных курортов Узбекистана, а также проекты, связанные с инвестированием в туристическую отрасль Узбекистана.