Buyuk Britaniyada Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda
O‘zbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchixonasi tomonidan o‘zbek tili va adabiyotining asoschisi Alisher Navoiy asarlari bo‘yicha britaniyalik ekspert, professor Nikolas Uolmsli bilan videokonferensiya formatida uchrashuv o‘tkazildi, deb xabar bermoqda  “Dunyo” AA muxbiri.
Britaniyalik mutaxassisga O‘zbekistonning madaniy-tarixiy boyliklari, jumladan, o‘zbek mumtoz adabiyoti merosini asrab-avaylash hamda ularni ommalashtirish borasida mamlakatimizda bugungi kunda amalga oshirilayotgan sayʼ-harakatlar haqida maʼlumot berildi.
Nikolas Uolmsli O‘zbekiston shoir va yozuvchilarining adabiy asarlarini ommalashtirish o‘zbek xalqi madaniyati, tarixiy qadriyatlari va anʼanalarini teranroq anglashning muhim omili ekanini qayd etdi. Shu nuqtai nazardan u Cho‘lponning “Kecha va kunduz” romani 2019-yil Buyuk Britaniyada ingliz tilida nashr etilganini yuqori baholadi.
Uning fikricha, Alisher Navoiy asarlari ingliz tilida so‘zlashuvchi mamlakatlar, jumladan, Buyuk Britaniya va AQSH ekspert doiralari tomonidan yetarlicha o‘rganilmagan. Biroq shu bilan birga o‘zbek mumtoz adibi adabiy merosi Yevropada yaxshi tanish. Xususan, fransuz, nemis va italyan tillarida Navoiy ijod gulshani haqida qator ilmiy maqolalar chop etilgan.
Angliyalik mutaxassisning taʼkidlashicha, u Navoiy asarlari haqidagi ingliz tilida ilmiy ishlar yozayotgan kam sonli mualliflardan biridir. N.Uolmsli, xususan, “Alisher Navoiyning “Nasoyim al-mahabba” asarida “Yassaviya” tariqati elementlari” (2014y.), “Alisher Navoiy: taqlid, innovatsiya va 1500-1900 yillarda Markaziy Osiyo adabiy madaniyatini shakllanishi (2016y.), “Alisher Navoiy va turkiy/forsiy sheʼriyatning boy olami” (2020y.) va boshqa ilmiy maqolalar kstida ish olib borgan.
Ayni paytda ekspert Qo‘qon va Xiva xonliklari davrida Alisher Navoiy hamda o‘zbek mumtoz sheʼriyati vakillari Nodira va Muhammad Rahimxon Feruz asarlarini qiyosiy tahlil va tadqiq etish ustida ish olib bormoqda. Tadqiqotchining fikricha, ushbu ilmiy izlanishlarning natijalari ingliz tilida so‘zlashuvchi mamlakatlarda Alisher Navoiyning ko‘p asrlik falsafasini tushunishda “adabiy qo‘llanma” vazifasini o‘taydi.
Britaniyalik eskpert yaqinda Alisher Navoiyning 30 dan ortiq g‘azalini ingliz tiliga tarjimasini yakunlaganini maʼlum qildi. Shu nuqtai nazardan elchixona 2021-yil fevral oyida Navoiyning 580 yilligi arafasida shoirning ingliz va o‘zbek tilidagi sheʼriy to‘plamini nashr etish taklifini o‘rtaga tashladi.
Nikolas Uolmsli, shuningdek, elchixona tomonidan Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligiga bag‘ishlab o‘tkaziladigan tadbir doirasida o‘z ilmiy tadqiqotlari haqida so‘zlab berishga tayyorligini maʼlum qildi.
Bundan tashqari, Nikolas Uolmslining O‘zbekistondagi ixtisoslashgan oliy o‘quv yurtlari talabalari uchun maʼruzalar tashkil etish masalasini o‘rganib chiqish bo‘yicha ham kelishuvga erishildi.

В Великобритании готовятся к предстоящему 580-летию Алишера Навои
Посольством Узбекистана в Великобритании проведена встреча с британским экспертом по трудам основателя узбекского языка Алишера Навои, профессором Николасом Уолмсли в формате видеоконференцсвязи, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
До британского эксперта доведена информация о нынешних усилиях Узбекистана по бережному сохранению своего культурно-исторического богатства, в том числе классической литературы, а также их популяризации.
В свою очередь, Николас Уолмсли отметил, что популяризация литературных произведений поэтов и писателей Узбекистана является важным способом понимания культуры, исторических ценностей и традиций узбекского народа. В этом контексте он высоко оценил публикацию в 2019 году в Великобритании романа Чулпона «Кеча ва Кундуз» на английском языке.
По мнению Николаса Уолмсли, хотя произведения Алишера Навои заложили основу для становления и развития узбекского, чагатайско-тюркского языков и классической литературы, его труды недостаточно изучены в экспертных кругах англоязычных государств, включая Великобританию и США. Вместе с тем работы классика более известны в Европе, где о них опубликован ряд материалов, в том числе на французском, немецком и итальянском языках
Как отметил Николас Уолмсли, он является практически единственным автором научных статей по трудам Алишера Навои на английском языке. Он является автором ряда научных публикаций, включая «Элементы тариката «Яссавия» в произведении Алишера Навои «Насаъим аль-махабба» (2014 год), «Алишер Навои: Имитация, инновации и формирование литературной культуры Центральной Азии в 1500-1900 годах» (2016 год), «Алишер Навои и богатый мир тюрко-персидской поэзии» (июль 2020 года) и другие.
В настоящее время эксперт работает над научным исследованием по сравнительному анализу трудов Алишера Навои с узбекской классической поэзией в период Кокадского и Хивинского ханств, включая поэтессу Нодиру и поэта Мухаммада Рахимхана Фируза. По словам Николаса Уолмсли, результаты этой работы послужат «литературным путеводителем» к пониманию многовековой философии Алишера Навои в англоязычных странах.
Британский эксперт информировал о недавном завершении перевода более 30 газелей Алишера Навои на английский язык. В этом контексте Посольством предложено организовать публикацию сборника стихов Навои на английском и узбекском языках в преддверие 580-летного юбилея поэта в феврале 2021 года.
Николас Уолмсли также выразил готовность к участию с докладом о своих научных исследованиях по трудам Алишера Навои в рамках запланированного Посольством мероприятия по празднованию 580-летного юбилея поэта.
Кроме того, достигнута договоренность о проработке вопроса организации лекций Николаса Уолмсли для студентов профильных вузов Узбекистана.
Николас Уолмсли явялется экспертом по историографическим, биографическим и литературным материалам на чагатайском тюркском и персидском языках, включая развитие тюркской литературы в Чагатайском ханстве и постмонгольской Центральной Азии, в частности периода так называемого Тимуридского ренессанса. В настоящее время он профессор Американского университета в Центральной Азии в городе Бишкеке, где преподает английский язык и творческое сочинение.