Qatagʻon qurbonlarining merosini yana-da chuqur oʻrganish va ular xotirasini abadiylashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
2020-10-08 | Hujjatlar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining farmoyishi
Vatanimiz istiqloli, xalqimizning ozodligi va erkinligi, kelajak avlodlarning tinch va farovon hayotini taʼminlash yoʻlida mardona kurash olib borib aziz jonlarini fido qilgan, mustabid tuzum davrida qatagʻon qilingan ajdodlarimiz xotirasini abadiylashtirish, ularning faoliyati va merosini oʻrganish hamda targʻib etish borasida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, oʻtgan davrda ushbu yoʻnalishda muhim farmon va qarorlar qabul qilindi. Yurtimizda 2001-yildan buyon har yili 31-avgust – “Qatagʻon qurbonlarini yod etish kuni” sifatida keng nishonlab kelinmoqda. “Shahidlar xotirasi” yodgorlik majmuasi barpo etildi. “Shahidlar xotirasi” jamoat fondi, Qatagʻon qurbonlari xotirasi davlat muzeyi hamda hududlardagi oliy taʼlim muassasalari qoshida uning boʻlimlari tashkil etildi.
Mahmudxoʻja Behbudiy, Abdulla Avloniy, Isʼhoqxon Ibrat, Abdurauf Fitrat, Abdulhamid Choʻlpon, Abdulla Qodiriy kabi ulugʻ maʼrifatparvar ajdodlarimiz xotirasiga bagʻishlangan muhtasham haykallar, muzeylar bunyod etildi, ijod maktablari faoliyati yoʻlga qoʻyildi. Siyosiy qatagʻon yillarida nohaq qurbon boʻlgan yurtdoshlarimizning nomlarini aniqlash, ularning qoldirgan merosini oʻrganish va keng jamoatchilikka yetkazishga qaratilgan ilmiy-tadqiqot ishlari, badiiy va hujjatli asarlar yaratilmoqda.
Dunyoda global xavf-xatarlar kuchayib borayotgan hamda milliy oʻzlikni anglash va haqiqiy tariximizni tiklash har qachongidan ham muhim ahamiyat kasb etayotgan bugungi davrda mustabid tuzum tomonidan shafqatsiz qatagʻon qilingan davlat va jamoat arboblari, ilm-fan, madaniyat va sanʼat, adabiyot namoyandalarining, oddiy kasb egasi boʻlgan minglab yurtdoshlarimizning nomlari va xotiralarini abadiylashtirish, ularning jasorati va matonati misolida yosh avlodimizni Vatanimiz va xalqimizga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash dolzarb vazifa boʻlib qolmoqda.
Bu boradagi tarixiy maʼlumotlarni xolis va haqqoniy oʻrganish mamlakatimiz mustaqilligi qanday ogʻir va mashaqqatli kurashlar bilan qoʻlga kiritilganini, bugungi erkin, ozod va obod hayotimizni asrab-avaylab, qadrlab yashash kerakligini yana-da chuqur anglashga xizmat qiladi.
Koʻp millatli xalqimizning fidoyi farzandlari, maʼrifatparvar ajdodlarimiz hayoti va faoliyati bilan bogʻliq haqiqatni toʻla yuzaga chiqarish, ularga nisbatan tarixiy adolatni tiklash, bu boradagi ishlarning koʻlami va samarasini oshirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini koʻllab-quvvatlash “Nuroniy” jamgʻarmasi, Qatagʻon qurbonlari xotirasi davlat muzeyi, “Shahidlar xotirasi” jamoat fondi, Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi, Madaniyat vazirligi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi, Xalq taʼlimi vazirligi, Fanlar akademiyasi, Yozuvchilar uyushmasi, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi, Badiiy akademiya hamda keng jamoatchilikning qatagʻon qurbonlari merosini yana-da chuqur oʻrganish va ular xotirasini abadiylashtirish haqidagi takliflari qoʻllab-quvvatlansin.
2. Qatagʻon qurbonlarining merosini yana-da chuqur oʻrganish, ular xotirasini abadiylashtirish ishlarini tashkil etish va muvofiqlashtirish boʻyicha Respublika ishchi guruhi (keyingi oʻrinlarda – Ishchi guruh) tashkil etilsin va uning tarkibi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Quyidagilar Ishchi guruhning asosiy vazifalari etib belgilansin:
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda malakali olimlar va mutaxassislardan iborat tegishli guruhlarni tuzish;
qatagʻon qurbonlarini viloyat, tuman va shaharlar kesimida nomma-nom aniqlash, ularning hayoti va faoliyati, tarixiy xizmatlari haqidagi maʼlumotlarni, arxiv va muzeylarda saqlanayotgan hujjatlarni toʻplash va oʻrganish boʻyicha ushbu guruhlarning faoliyatini samarali tashkil etish;
qatagʻon qurboni boʻlgan yurtdoshlarimizning avlodlari va yaqinlari, oʻsha davr voqealarini chuqur biladigan kishilarning xotiralarini yozib olish, oilaviy arxiv va kutubxonalarda saqlanayotgan tarixiy materiallarni, noyob suratlarni toʻplash ishlarini muvofiqlashtirish;
aniqlangan qatagʻon qurbonlarining nomlarini Toshkent shahridagi “Shahidlar xotirasi” yodgorlik majmuasida barpo etiladigan ramziy kitob sahifalariga kiritish;
shahid boʻlgan yurtdoshlarimiz xotirasini kelgusi avlodlarga bezavol yetkazish maqsadida koʻp jildlik “Qatagʻon qurbonlari” kitobi nashrga tayyorlanishi va chop etilishini taʼminlash;
Qatagʻon qurbonlari xotirasi davlat muzeyi hamda uning hududlardagi oliy taʼlim muassasalari qoshidagi boʻlimlarining fondlari va ekspozitsiyalarini yangi topilgan maʼlumotlar, hujjatlar va boshqa eksponatlar bilan muntazam ravishda boyitib borilishini tashkillashtirish;
xorijdagi turli arxiv, muzey, kutubxona va boshqa ilmiy-maʼrifiy muassasalar hamda tegishli mutaxassislar bilan hamkorlik oʻrnatgan holda, ilmiy ekspeditsiyalar tashkil etish;
oʻrganishlar jarayonida aniqlangan, muayyan sabablarga koʻra reabilitatsiya qilinmay qolib ketgan qatagʻon qurbonlarini oqlash yuzasidan belgilangan tartibda takliflar kiritib borish;
qatagʻon qurbonlari hayoti va faoliyatini ilmiy tadqiq etish, ular haqida ilmiy-tarixiy kitoblar, badiiy va hujjatli filmlar yaratish ishlarini muvofiqlashtirish;
qatagʻon qurbonlari xotirasini abadiylashtirish maqsadida ular tugʻilib voyaga yetgan va istiqomat qilgan mahallalar va umumtaʼlim maktablarida xotira burchaklarini tashkil etish;
“Inson – aziz, xotira – muqaddas” degan gʻoya asosida barcha tuman, shahar va mahallalarda aholi, ayniqsa, yosh avlodni mustaqillik va adolat tantanasi uchun kurashgan fidoyi ota-bobolarimizning xotirasiga hurmat ruhida tarbiyalash, ularning koʻrsatgan jasorati va ibratli faoliyatlarini targʻib etishga qaratilgan maʼnaviy-maʼrifiy targʻibot ishlarini tashkil etish.
4. Qatagʻon qurbonlarining nomlarini tiklash va xotirasini abadiylashtirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
5. Ishchi guruhga qatagʻon qurbonlari nomlarini aniqlash va ularning xotirasini abadiylashtirish bilan bogʻliq ishlarni amalga oshirish uchun davlat organlari va boshqa tashkilotlarning, ilmiy-tadqiqot muassasalarining yuqori malakali mutaxassislarini, ekspertlarni, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasining xorijiy davlatlardagi diplomatik vakolatxonalari vakillarini jalb etish huquqi berilsin.
6. Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda Toshkent shahridagi “Shahidlar xotirasi” yodgorlik majmuasida qatagʻon qurbonlarining nomlari qayd etiladigan ramziy kitobni yaratish, Qatagʻon qurbonlari xotirasi davlat muzeyi va uning hududlardagi oliy taʼlim muassasalari qoshidagi boʻlimlarining, shuningdek, “Shahidlar xotirasi” jamoat fondining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, fondning homiylar guruhi tarkibini yangilash va ular tomonidan qoʻllab-quvvatlashni kuchaytirish hamda xalqaro moliya institutlari, xorijiy tashkilotlar, donor mamlakatlar va tashkilotlarning grantlarini jalb etish yuzasidan Hukumat qarorini qabul qilsin.
Bunda, jumladan, xorijdagi turli arxiv, muzey, kutubxona va boshqa ilmiy-maʼrifiy muassasalar hamda tegishli mutaxassislar bilan hamkorlik qilish, chet eldagi mavjud manbalarni izlab topish va oʻrganish, shuningdek, qatagʻon qurbonlari haqida yangi badiiy va hujjatli filmlar tayyorlash, xotira kitoblari va fotoalbomlarni nashr etish, tashkiliy ishlarni moliyalashtirish masalalari koʻzda tutilsin.
7. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga ushbu farmoyish ijrosini taʼminlashga qaratilgan tadbirlarni keng yoritish, mavzuga oid telekoʻrsatuv va radioeshittirishlarni efirga uzatish hamda matbuot nashrlari va Internet sahifalarida maqolalar eʼlon qilish tavsiya etilsin.
8. Mazkur farmoyishning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchilari R.S.Qosimov va A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по более глубокому изучению наследия и увековечению памяти жертв репрессий
В стране проводится определенная работа по увековечению памяти, изучению деятельности и популяризации наследия наших предков, репрессированных в период тоталитарного режима, проявивших мужество и самоотверженность в борьбе за независимость Родины, свободу нашего народа, отдавших свои жизни во имя мира и благополучия будущих поколений.
В частности, были приняты важные указы и постановления в этом направлении. Начиная с 2001 года в стране ежегодно 31 августа широко отмечается как День поминовения жертв репрессий. Возведен мемориальный комплекс «Шахидлар хотираси». Образованы благотворительный фонд «Шахидлар хотираси», Государственный музей памяти жертв репрессий и его филиалы при высших учебных заведениях в регионах.
Установлены памятники, открыты музеи, организованы творческие школы таких наших великих предков-просветителей, как Махмудходжа Бехбуди, Абдулла Авлони, Исхокхон Ибрат, Абдурауф Фитрат, Абдулхамид Чулпан, Абдулла Кадыри. Проводится научно-исследовательская работа, создаются художественные и документальные произведения с целью выявления имен, изучения и широкого ознакомления общественности с наследием соотечественников, пострадавших в годы политических репрессий.
Сегодня, когда усиливаются глобальные вызовы и угрозы миру и развитию и все более важное значение приобретают рост национального самосознания, восстановление исторической правды, особенно актуальной задачей становится увековечение памяти и имен тысяч наших соотечественников – государственных и общественных деятелей, представителей науки, культуры, искусства и литературы, других сфер, безжалостно репрессированных тоталитарным режимом, а также воспитание молодого поколения на примере их мужества и стойкости, в духе любви и преданности Родине.
В этой связи всестороннее и объективное изучение исторических данных будет способствовать еще более глубокому осознанию того, какие трудности и испытания пришлось преодолеть нашему народу в борьбе за независимость, необходимости беречь как самую великую ценность нашу сегодняшнюю свободную и благополучную жизнь.
В целях восстановления исторической правды о жизни и деятельности ярких представителей нашего многонационального народа, самоотверженных предков-просветителей, а также расширения масштаба и повышения эффективности работы в данном направлении:
1. Одобрить предложения Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний», Государственного музея памяти жертв репрессий, благотворительного фонда «Шахидлар хотираси», Министерства по поддержке махалли и семьи, Министерства культуры, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства народного образования, Академии наук, Союза писателей, Республиканского центра духовности и просветительства, Академии художеств Узбекистана и широкой общественности о еще более глубоком изучении наследия и увековечении памяти жертв репрессий.
2. Создать Республиканскую рабочую группу для организации работы по глубокому изучению жизни и деятельности, увековечению памяти жертв репрессий (далее – Рабочая группа) и утвердить ее состав согласно приложению №1.
3. Определить основными задачами Рабочей группы:
создание совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента соответствующих групп из числа квалифицированных ученых и специалистов;
эффективную организацию работы этих групп по выявлению имен, сбору и изучению данных, в том числе документов, хранящихся в архивах и музеях, о жизни, деятельности и исторических заслугах жертв репрессий;
запись воспоминаний потомков и родных жертв репрессий, а также людей, хорошо помнящих события того времени, координацию работы по сбору исторических материалов и уникальных фотоснимков, хранящихся в семейных архивах и библиотеках;
запечатление выявленных имен жертв репрессий на страницах символической книги, создаваемой в мемориальном комплексе «Шахидлар хотираси» в городе Ташкенте;
обеспечение подготовки и издания многотомной книги «Жертвы репрессий» для обобщения и сохранения для будущих поколений памяти о соотечественниках, ставших жертвами репрессий;
организацию пополнения на постоянной основе фондов и экспозиций Государственного музея памяти жертв репрессий и его филиалов при высших учебных заведениях в регионах новыми данными, документами и другими обнаруженными в ходе работы экспонатами;
организацию научных экспедиций и изучения материалов в сотрудничестве с зарубежными архивами, музеями, библиотеками, другими научно-просветительскими учреждениями и специалистами;
внесение в установленном порядке предложений о реабилитации выявленных в ходе исследований жертв репрессий, по определенным причинам оставшихся нереабилитированными;
координацию работы по изучению жизни и деятельности жертв репрессий, созданию о них научно-исторических книг, художественных и документальных фильмов;
создание «уголков памяти» в махаллях и общеобразовательных школах, где родились, жили и учились жертвы репрессий, в целях увековечения их памяти;
организацию и проведение в каждом районе, городе, махалле духовно-просветительских мероприятий, направленных на воспитание молодого поколения в духе уважения памяти самоотверженных отцов и дедов, отважно боровшихся за независимость и торжество справедливости, а также популяризацию их наследия.
4. Утвердить «дорожную карту» по выявлению имен и увековечению памяти жертв репрессий согласно приложению №2.
5. Предоставить Рабочей группе право привлекать высококвалифицированных специалистов государственных органов и других организаций, научно-исследовательских учреждений, экспертов, а также сотрудников дипломатических представительств Республики Узбекистан в зарубежных странах к работе, связанной с выявлением имен и увековечением памяти жертв репрессий.
6. Кабинету Министров в двухмесячный срок принять постановление о создании в мемориальном комплексе «Шахидлар хотираси» в городе Ташкенте символической книги с именами жертв репрессий, укреплении материально-технической базы Государственного музея памяти жертв репрессий, его филиалов при высших учебных заведениях в регионах и благотворительного фонда «Шахидлар хотираси», обновлении состава попечителей данного фонда и усилении поддержки с их стороны, а также привлечении грантов международных финансовых институтов, стран-доноров, зарубежных и благотворительных организаций.
Наряду с этим предусмотреть организацию работы, осуществляемой совместно с различными архивами, музеями, библиотеками, научно-просветительскими учреждениями и соответствующими специалистами, по поиску и изучению источников, в том числе имеющихся в зарубежных странах, подготовке новых художественных и документальных фильмов, изданию книг памяти и фотоальбомов о жертвах репрессий, а также финансирование этих мероприятий.
7. Рекомендовать Агентству информации и массовых коммуникаций, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать проводимую в рамках выполнения данного распоряжения работу, организовать подготовку и выпуск в эфир теле- и радиопередач, опубликование в печатных изданиях и Интернете материалов по этой тематике.
8. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова, советников Президента Республики Узбекистан Р.С.Касимова и А.А.Абдувахитова.