“Tabiiy gaz nazorati va hisobining avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish” loyihasini amalga oshirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
2020-09-25 | Hujjatlar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 18-iyundagi “Tabiiy gaz va elektr energiyasini sotish mexanizmini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF–6010-son Farmonining ijrosini taʼminlash, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etish orqali tabiiy gazni hisobga olish tizimini takomillashtirish, yoʻqotishlarni bartaraf etish, shuningdek, isteʼmol qilingan tabiiy gaz uchun toʻlovlarning oʻz vaqtida va toʻliq undirilishini taʼminlash maqsadida:
1. “Tabiiy gaz nazorati va hisobining avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish” loyihasini (keyingi oʻrinlarda – Loyiha) amalga oshirish doirasida “Hududgaztaʼminot” AJ tomonidan mahalliy ishlab chiqaruvchilar orasida belgilangan tartibda oʻtkazilgan tender natijalariga muvofiq “Texnopark” MCHJ bilan elektron gaz hisoblagichlari va zarur boʻlgan uskunalarni yetkazib berish toʻgʻrisida shartnoma tuzilganligi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
2. Loyihani amalga oshirish:
a) quyidagi asosiy yoʻnalishlar asosida jadallashtirilsin:
tabiiy gaz nazorati va hisobining avtomatlashtirilgan tizimini (keyingi oʻrinlarda – Tizim) “ishlab chiqarish – gaz taqsimlash stansiyasi – tuman (shahar) chegarasi – yirik uchastkalar kirish qismi – isteʼmolchi” prinsipi asosida butun tarmoq boʻyicha joriy qilish;
hisoblagichlarni birinchi navbatda aholining tabiiy gaz isteʼmoli va qarzdorlik darajasi yuqori boʻlgan hududlarga oʻrnatish, shuningdek, yirik isteʼmolchilar va tadbirkorlik subyektlarini ularning hisobidan Tizimga ulash;
aholi yashash punktlarida barcha isteʼmolchilarning (maishiy, sanoat va byudjet) hisoblagichlarini hamda yirik uchastkalar kirish qismidagi hisoblagichlarni bir vaqtning oʻzida oʻrnatish va Tizimga ulash hamda tarmoqdagi yoʻqotishlarni bartaraf etish boʻyicha ishlarni tashkillashtirish;
hisoblagichlarni oʻrnatish va Tizim imkoniyatlaridan samarali foydalanish boʻyicha amaliy mashgʻulotlarni tashkil etish orqali joylardagi barcha xodimlarning koʻnikma va malakasini oshirish;
b) quyidagi tartibda tashkil etilsin:
“Hududgaztaʼminot” AJ mablagʻlari evaziga 2020-yil 1-oktyabrga qadar Qibray, Zangiota va Toshkent tumanlarida Tizimni oʻrnatish;
Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasidan ajratiladigan kredit mablagʻlari evaziga 2021-yil 1-fevralga qadar Oʻrta Chirchiq, Chinoz, Yuqori Chirchiq, Yangiyoʻl va Karmana tumanlari hamda Toshkent, Andijon, Buxoro, Guliston, Jizzax, Namangan, Nukus, Samarqand, Termiz, Urganch, Qarshi, Kattaqoʻrgʻon, Qoʻqon, Margʻilon shaharlarida va boshqa qarzdorlik darajasi baland boʻlgan hududlarda Tizimni oʻrnatish;
2021-yil 1-avgustga qadar respublikaning boshqa hududlarida isteʼmolchilarga zamonaviy hisoblagichlarni oʻrnatib, Tizimni toʻliq joriy etish;
ikki oy muddatda yirik isteʼmolchilar, avtomobillarga gaz quyish shoxobchalari va qurilish materiallari ishlab chiqaruvchilarini, 2020 yil yakuniga qadar qolgan tadbirkorlik subyektlarini ularning oʻz mablagʻlari hisobidan hamda 2021-yil 1-mayga qadar ijtimoiy soha obyektlarini Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan Tizimga ulanishini taʼminlash.
3. Loyihani moliyalashtirish va 2021-yil 1-avgustga qadar amalga oshirish uchun:
a) Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasining 1 yillik imtiyozli davrni oʻz ichiga olgan holda 4 yil muddatda qaytarish sharti bilan, 6 oylik LIBOR plyus 3 foiz yillik stavkada, imtiyozli davrda asosiy qarz boʻyicha hisoblangan foizlar kapitalizatsiya qilinishi hisobga olinib, 150 million AQSH dollari miqdoridagi krediti jalb qilinsin;
b) quyidagilar jalb qilinishi maʼlumot uchun qabul qilinsin:
“Oʻzsanoatqurilishbank” ATBning 27,5 million AQSH dollari ekvivalenti miqdoridagi krediti;
elektron gaz hisoblagichlarini yigʻish uchun zarur boʻlgan ehtiyot qismlarini Italiyadan xarid qilishga yoʻnaltiriladigan Italiyaning “SACE” davlat eksport-kredit agentligining sugʻurta qoplamasi ostida xorijiy tijorat banklari krediti;
Loyihaning mahalliy xarajatlarini qoplash uchun birinchi oʻrinda respublika jamgʻarmalari va mahalliy tijorat banklarining mablagʻlari va zaruratga koʻra xorijiy moliyaviy tashkilotlar qarz mablagʻlari.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Moliya vazirligi, Energetika vazirligi va “Oʻzsanoatqurilishbank” ATB bilan birgalikda joriy yil yakuniga qadar Italiyaning “SACE” davlat eksport-kredit agentligi va xorijiy moliyaviy tashkilotlar bilan muzokaralar yakunlanishini hamda zarur miqdordagi mablagʻlar jalb qilinishini taʼminlasin.
Moliya vaziriga “Hududgaztaʼminot” AJning Loyiha doirasida taʼminot boʻyicha moliya tashkilotlari, jamgʻarmalar va banklar oldidagi majburiyatlari yuzasidan tegishli kredit shartnomalarining talablari asosida Oʻzbekiston Respublikasining davlat kafolatlarini berish vakolati taqdim etilsin.
Loyiha doirasida elektron gaz hisoblagichlarini yetkazib berish va oʻrnatish grafiklari 1 va 2-ilovalarga muvofiq;
tabiiy gaz isteʼmoli va qarzdorlik darajasi yuqori boʻlgan hududlarda Tizimni joriy qilish grafigi 3-ilovaga muvofiq;
tabiiy gaz isteʼmoli va qarzdorlik darajasi yuqori boʻlgan hududlarning yirik uchastkalari kirish qismiga elektron gaz hisoblagichlarini 2020-yilda oʻrnatish grafigi 4-ilovaga muvofiq;
tabiiy gaz ulgurji isteʼmolchilarining Loyiha maʼlumotlar bazasiga ulanish grafigi 5-ilovaga muvofiq;
tabiiy gaz hisoblagichlarini oʻrnatish hamda Tizim imkoniyatlaridan samarali foydalanish boʻyicha 2020-yil oktyabr oyida oʻtkaziladigan amaliy mashgʻulotlar grafigi 6-ilovaga muvofiq;
Tizimni joriy etishni tashkillashtirish boʻyicha ishchi guruhining namunaviy tarkibi 7-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
5. Tizimni joriy etishni tashkillashtirish boʻyicha ishchi guruhlari:
bir hafta muddatda hisoblagichlarni oʻrnatish va Tizimga ulash ishlarini tashkillashtirishga mahalla raislari va nozirlarini jalb qilish hamda tizimli ravishda aholi oʻrtasida keng tushuntirish ishlari olib borishni tashkil qilsin;
hisoblagichlar oʻrnatilgan xonadonlarda ishlatilgan tabiiy gaz uchun toʻlovlarni oʻz vaqtida amalga oshirish va yuzaga kelgan qarzdorliklarni undirish ishlarini tizimli tashkil qilsin;
hududda Tizim imkoniyatlaridan samarali foydalanish, oʻrnatilgan hisoblagichlarga servis xizmatlari koʻrsatish ishlarini tashkil qilsin;
Tizimni joriy etish boʻyicha kunlik nazorat oʻrnatsin;
amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida masʼul tashkilotlar rahbarlarining hisobotlarini har haftada tuman va shahar xalq deputatlari Kengashlarida hamda har oyda viloyat darajasida eshitishni tashkillashtirsin.
6. Tizim joriy etilishini nazorat qilish, natijadorligini oʻrganish va tahlil qilish komissiyasi 8-ilovaga muvofiq tarkibda tashkil etilsin.
Quyidagilar mazkur komissiyaning asosiy vazifalari etib belgilansin:
Tizim joriy etilishi yuzasidan nazorat oʻrnatish, aniqlangan kamchiliklarni oʻz vaqtida bartaraf etish;
Tizimni joriy etishni tashkillashtirish boʻyicha ishchi guruhlarining ishlari natijadorligini, debitor qarzdorlikni kamaytirish va noqonuniy ulanishlarga chek qoʻyish samaradorligini baholash, ushbu yoʻnalishlarda masʼul rahbarlarning lavozimga loyiqligi yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritish.
7. Vazirlar Mahkamasi Hisob palatasi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Energetika vazirligi bilan birgalikda 2020-yil 1-oktyabrdan boshlab ushbu qarorga 3-ilovada nazarda tutilgan hududlarda aholiga sotilgan tabiiy gaz boʻyicha qoʻshimcha tushumlarning bir qismini “Hududgaztaʼminot” AJning har bir hudud kesimida maxsus hisob raqamlarida jamgʻarish hamda mazkur mablagʻlar hisobidan Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasidan jalb qilingan kredit mablagʻlarini qaytarish tartibini joriy qilsin.
8. Hisob palatasi tuzilmasida xodimlarning umumiy cheklangan soni va mehnatga haq toʻlash fondi doirasida 5 nafar shtat birligidan iborat Elektr energiyasi va tabiiy gazni hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimlarining joriy etilishini hamda hisob-kitoblar holatini monitoring qilish shoʻbasi tashkil etilsin.
Hisob palatasiga quyidagi qoʻshimcha vazifalar yuklatilsin:
taʼminotchi korxonalarning taqsimlash tarmoqlarida elektr energiyasi va tabiiy gaz yoʻqotishlarining oʻzgarishini tahlil qilish;
elektr energiyasi va tabiiy gazni hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimlarini joriy etish holati, elektr energiyasi va tabiiy gaz isteʼmoli, oʻzaro hisob-kitoblar va mavjud debitor-kreditor qarzdorliklarining tahlili va monitoringini olib borish, ushbu yoʻnalishlarda tegishli choralar koʻrib borish;
maxsus hisob raqamlarga pul tushumlari, ularning maqsadli sarflanishi hamda Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasining kredit mablagʻlari toʻliq va oʻz vaqtida qaytarilishi ustidan tizimli nazorat oʻrnatish.
9. “Hududgaztaʼminot” AJ:
2021-yil 1-yanvardan boshlab tabiiy gaz hisobini toʻliq yoʻlga qoʻyish, toʻlovlarni oʻz vaqtida va toʻliq undirishni taʼminlash, Tizim orqali aniqlangan xatolarni tezkorlik bilan joyiga chiqib, oʻrganish va bartaraf qilish ishlarini tizimli tashkillashtirishni;
Loyiha doirasida ajratiladigan mablagʻlardan maqsadli va samarali foydalanishni hamda belgilangan tadbirlarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirishni;
tabiiy gaz hisoblagichlarini oʻrnatish va Tizim imkoniyatlaridan samarali foydalanish boʻyicha mazkur qarorga 6-ilovadagi grafik asosida amaliy mashgʻulotlar oʻtkazilishini tashkil etib, joylardagi barcha xodimlarning koʻnikma va malakasini oshirishni;
har bir tuman va shaharda hisoblagich oʻrnatish guruhlarini shakllantirish, ehtiyojga koʻra, tumanlararo mobil oʻrnatish guruhlarini tashkillashtirib, grafik asosida hududlarga jalb qilishni yoʻlga qoʻyishni;
hududiy gaz taʼminoti tashkilotlari tomonidan Loyiha doirasida tabiiy gaz hisoblagichlarining isteʼmolchilarga oʻrnatilishida belgilangan tartibga qatʼiy rioya etilishini va isteʼmolchilar huquqlari buzilishining oldini olishni;
mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar bilan tuzilgan shartnomalar doirasida belgilangan toʻlovlarni oʻz vaqtida amalga oshirishni;
mutasaddi vazirlik va idoralar bilan birgalikda Loyihaning texnik-iqtisodiy asoslanishining ekspertizasini yakunlab, 2020-yil 1-dekabrga qadar tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritishni;
2021-yil 1-iyunga qadar Tizim bilan muvofiqlikda ishlovchi zamonaviy billing tizimi yaratilishini;
“Oʻzeltexsanoat” uyushmasi bilan birgalikda tuman va shaharlar kesimida elektron gaz hisoblagichlari oʻz vaqtida yetkazib berilishini, shuningdek, har bir hududda hisoblagich va boshqa uskunalarni taʼmirlash va ularga servis xizmatini koʻrsatish shoxobchalari tashkil qilinishini taʼminlasin.
10. Vazirlar Mahkamasi ikki hafta muddatda isteʼmolchilarning “Hududgaztaʼminot” AJ oldidagi isteʼmol qilingan tabiiy gaz uchun qarzdorliklarini undirish grafigini ishlab chiqib, uni amalga oshirish choralarini koʻrib borsin.
11. Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi tomonidan Loyihani moliyalashtirish uchun ajratiladigan kreditni soʻndirish hamda ushbu kredit boʻyicha foiz va komissiyalarni toʻlashning prognoz jadvali 9-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
12. Energetika vazirligi Loyiha doirasida:
“Hududgaztaʼminot” AJga ajratiladigan qarz mablagʻlaridan maqsadli va samarali foydalanish;
tabiiy gaz hisobini yuritish;
aholiga yetkazib berilayotgan tabiiy gaz yoʻqotishlarini bartaraf etish boʻyicha rejalashtirilgan natijadorlikni taʼminlash;
toʻlovlarni oʻz vaqtida va toʻliq miqdorlarda undirilishini taʼminlash ustidan qatʼiy nazorat oʻrnatsin.
13. Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Idoralararo tarif komissiyasi ikki hafta muddatda:
“Hududgaztaʼminot” AJning Loyiha boʻyicha majburiyatlarini hisobga olgan holda tabiiy gazni sotib olish narxlarini va tabiiy gazni sotishdan tushgan mablagʻlarni taqsimlash tartibini qayta koʻrib chiqib, tasdiqlasin;
respublikadagi issiqlik taʼminoti korxonalarining pul mablagʻlari taqsimoti tartibini “Hududgaztaʼminot” AJ oldidagi yetkazib berilgan tabiiy gaz uchun mavjud qarzdorlikni soʻndirishni hisobga olgan holda ishlab chiqib, tasdiqlasin.
14. “Hududgaztaʼminot” AJga Loyiha amalga oshirilishida, istisno tariqasida, uning texnik-iqtisodiy asoslanishi tasdiqlanguniga qadar Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi hamda “Oʻzsanoatqurilishbank” ATB bilan birgalikda oʻrnatilgan tartibda ekspertizadan oʻtgan import shartnomalari, shuningdek, mahalliy pudratchi va taʼminotchi tashkilotlar bilan tuzilgan shartnomalar boʻyicha moliyalashtirishga ruxsat berilsin.
15. Belgilab qoʻyilsinki:
Energetika vazirligi Loyiha oʻz vaqtida amalga oshirilishiga masʼul ijrochi organ hisoblanadi;
“Hududgaztaʼminot” AJ Loyiha doirasida jalb etilayotgan kreditlar boʻyicha qarz oluvchi hisoblanadi, u asosiy qarzni toʻlaydi, tegishli mablagʻlar hisobidan foizlar, komissiyalar va kreditlarga xizmat koʻrsatish boʻyicha boshqa xarajatlarni qoplaydi hamda jalb etiladigan qarz va kredit mablagʻlaridan maqsadli va samarali foydalanish uchun masʼul hisoblanadi;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyat hokimliklari “Hududgaztaʼminot” AJ bilan hamkorlikda mazkur qarorga 3 va 4-ilovalarga muvofiq elektron gaz hisoblagichlarining toʻliq oʻrnatilishini taʼminlaydi;
ushbu qarorga 5-ilovada belgilangan muddatlardan soʻng ulgurji isteʼmolchilar bilan shartnomaviy munosabatlarga maʼlumotlarning Tizimga faqat onlayn tarzda uzatilishi taʼminlangan holda yoʻl qoʻyiladi.
16. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi “Hududgaztaʼminot” AJ bilan birgalikda:
ikki hafta muddatda Tizim oʻrnatiladigan hududlarda aloqa va Internet qamrovi bilan taʼminlanganlik hamda aloqa sifati texnik talablarga mosligi darajasini oʻrgansin;
bir oy muddatda barcha hududlarni aloqa va Internet qamrovi bilan 2020-yil yakuniga qadar taʼminlash hamda aloqa sifatini texnik talablarga moslashtirish boʻyicha amaliy chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqsin va uning amalga oshirilishini taʼminlab borsin.
17. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Hisob palatasi raisining birinchi oʻrinbosari B.T.Turabov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по реализации проекта «Внедрение автоматизированной системы контроля и учета природного газа»
2020-09-25 | Документы
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 18 июня 2020 года №УП – 6010 «О дополнительных мерах по совершенствованию механизма реализации природного газа и электрической энергии», совершенствования системы учета природного газа, предотвращения потерь, а также обеспечения своевременного и наиболее полного взимания платежей за потребленный природный газ посредством широкого внедрения современных информационно-коммуникационных технологий:
1. Принять к сведению, что в рамках реализации проекта «Внедрение автоматизированной системы контроля и учета природного газа» (далее – Проект) в соответствии с результатами тендера, проведенного в установленном порядке АО «Худудгазтаъминот» среди отечественных производителей, с ООО «Технопарк» заключен договор на поставку электронных приборов учета природного газа и необходимого оборудования.
2. Обеспечить реализацию Проекта путем:
а) ускорения на основе следующих основных направлений:
внедрения автоматизированной системы контроля и учета природного газа (далее – Система) по всей отрасли на основе принципа «производство – газораспределительная станция – граница района (города) – входная часть крупного участка – потребитель»;
установки приборов учета в первую очередь в регионах с высоким уровнем потребления природного газа и задолженности, а также подключения к Системе крупных потребителей и субъектов предпринимательства за их счет;
организации работ по одновременной установке приборов учета всем потребителям (бытовым, промышленным и бюджетным) в населенных пунктах и на входной части крупных участков, подключения их к Системе, а также предупреждения потерь в сетях;
повышения навыков и квалификации всех работников на местах посредством организации практических занятий об установке приборов учета и эффективном использовании возможностей Системы;
б) установления следующего порядка:
внедрения Системы в Кибрайском, Зангиатинском и Ташкентском районах за счет средств АО «Худудгазтаъминот» – до 1 октября 2020 года;
внедрения Системы в Уртачирчикском, Чиназском, Юкоричирчикском, Янгиюльском и Карманинском районах, городах Ташкенте, Андижане, Бухаре, Гулистане, Джизаке, Намангане, Нукусе, Самарканде, Термезе, Ургенче, Карши, Каттакургане, Коканде, Маргилане, а также других регионах с повышенной задолженностью за счет выделяемых кредитных средств Фонда реконструкции и развития – до1 февраля 2021 года;
полного внедрения Системы с установкой современных приборов учета во всех регионах республики – до 1 августа 2021 года;
обеспечения подключения к Системе крупных потребителей, автомобильных газозаправочных станций и производителей строительных материалов – в двухмесячный срок, других субъектов предпринимательства – до конца 2020 года за счет их собственных средств, объектов социальной сферы – до 1 мая 2021 года за счет средств Государственного бюджета.
3. В целях финансирования и реализации Проекта до 1 августа 2021 года:
а) привлечь кредит Фонда реконструкции и развития в размере 150 миллионов долларов США на срок 4 года, включая льготный период 1 год, с процентной ставкой 6-месячный ЛИБОР плюс 3 процента годовых, учитывая капитализацию процентов, начисленных в льготный период по основному долгу;
б) принять к сведению привлечение:
кредита АКБ «Узпромстройбанк» в эквиваленте 27,5 миллиона долларов США;
кредита иностранных коммерческих банков, направляемого на приобретение в Италии запасных частей, необходимых для сборки электронных приборов учета природного газа, под страховое покрытие государственного экспортно-кредитного агентства Италии «SACE»;
в первую очередь средств республиканских фондов и отечественных коммерческих банков, при необходимости – заемных средств зарубежных финансовых организаций для покрытия местных расходов Проекта.
Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Министерством финансов, Министерством энергетики и АКБ «Узпромстройбанк» обеспечить до конца текущего года завершение переговоров с государственным экспортно-кредитным агентством Италии «SACE» и зарубежными финансовыми организациями с привлечением средств в необходимом размере.
Предоставить министру финансов полномочия по выдаче государственных гарантий Республики Узбекистан по обязательствам АО «Худудгазтаъминот» по обеспечению в рамках Проекта обязательств перед финансовыми институтами, фондами и банками на основе условий соответствующих кредитных соглашений.
графики поставки и установки электронных приборов учета природного газа в рамках Проекта согласно приложениям №№ 1 и 2;
график внедрения Системы в регионах с высоким уровнем потребления природного газа и задолженности согласно приложению № 3;
график установки электронных приборов учета природного газа на входной части крупных участков территорий с высоким уровнем потребления природного газа и задолженности в 2020 году согласно приложению № 4;
график подключения оптовых потребителей природного газа к базе данных Проекта согласно приложению № 5;
график практических занятий по установке приборов учета природного газа и эффективному использованию возможностей Системы, проводимых в октябре 2020 года согласно приложению № 6;
типовой состав рабочей группы по организации внедрения Системы согласно приложению № 7.
5. Рабочим группам по организации внедрения Системы:
в недельный срок – организовать привлечение председателей и инспекторов по профилактике махаллей к организации работ по установке и подключению к Системе приборов учета, а также широкому разъяснению среди населения на системной основе;
организовать системную работу по своевременному осуществлению оплаты и взысканию образовавшейся задолженности за потребленный природный газ с потребителей, которым установлены приборы учета;
организовать работу по эффективному использованию возможностей Системы в регионах и оказанию сервисных услуг установленным приборам учета;
установить ежедневный контроль за внедрением Системы;
организовать еженедельное заслушивание отчетов о проведенной работе руководителей ответственных организаций в Кенгашах народных депутатов районов и городов, ежемесячно – на областном уровне.
6. Образовать комиссию по контролю, изучению и анализу результативности внедрения Системы в составе согласно приложению № 8.
Определить основными задачами данной комиссии:
установление контроля за внедрением Системы, своевременное устранение выявленных недостатков;
оценку результативности деятельности рабочих групп по организации внедрения Системы, эффективности сокращения дебиторской задолженности и пресечения несанкционированных подключений, внесение предложений в Кабинет Министров о соответствии занимаемой должности руководителей, ответственных за данные направления.
7. Кабинету Министров совместно со Счетной палатой, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством энергетики с 1 октября 2020 года внедрить порядок аккумулирования на специальных счетах АО «Худудгазтаъминот» части дополнительных поступлений от реализации природного газа населению в регионах, предусмотренных в приложении №3 к данному постановлению в разрезе каждого региона и возврата за счет данных средств кредитных средств, привлеченных из Фонда реконструкции и развития.
8. Создать в структуре Счетной палаты Сектор по мониторингу внедрения автоматизированных систем контроля и учета электрической энергии и природного газа, а также состояния расчетов в количестве 5 штатных единиц в рамках общей предельной численности ее работников и фонда оплаты труда.
Возложить на Счетную палату следующие дополнительные задачи:
проведение анализа изменения потерь электрической энергии и природного газа в распределительных сетях предприятий-поставщиков;
проведение мониторинга и анализа хода внедрения автоматизированной системы контроля и учета электрической энергии и природного газа, потребления электрической энергии и природного газа, взаимных расчетов и имеющейся дебиторской и кредиторской задолженности с принятием соответствующих мер в данных направлениях;
установление системного контроля за поступлением денежных средств на специальные счета, их целевым использованием, а также полным и своевременным возвратом кредитных средств Фонда реконструкции и развития.
9. АО «Худудгазтаъминот» обеспечить:
с 1 января 2021 года системную организацию работ по полноценному налаживанию учета природного газа, своевременное и полное взыскание платежей, оперативное изучение и устранение недостатков, выявленных посредством Системы, с выездом на места;
целевое и эффективное использование выделяемых средств, а также своевременное и качественное проведение определенных мероприятий в рамках Проекта;
организацию проведения практических занятий по установке приборов учета природного газа и эффективному использованию возможностей Системы согласно графику, приведенному в приложении № 6 к настоящему постановлению, повышение навыков и квалификации всех работников на местах;
формирование групп по установке приборов учета в каждом районе и городе, организацию, при необходимости, межрайонных мобильных групп по установке приборов учета с привлечением их в регионы на основе графика;
строгое соблюдение территориальными газоснабжающими организациями установленного порядка установки в рамках Проекта приборов учета природного газа и предупреждение нарушений прав потребителей;
своевременное осуществление установленных платежей в рамках договоров, заключенных с отечественными предприятиями-производителями;
завершение совместно с ответственными министерствами и ведомствами экспертизы технико-экономического обоснования Проекта и внесение до 1 декабря 2020 года в Кабинет Министров на утверждение;
создание до 1 июня 2021 года современной биллинговой системы, функционирующей синхронно с Системой;
совместно с Ассоциацией «Узэлтехсаноат» своевременную поставку электронных приборов учета газа в разрезе районов и городов, а также организацию в каждом регионе пунктов по ремонту и оказанию сервисных услуг приборам учета и другому оборудованию.
10. Кабинету Министров в двухнедельный срок разработать график взыскания задолженности потребителей перед АО «Худудгазтаъминот» за потребленный природный газ с принятием мер для его реализации.
11. Утвердить прогнозный график погашения кредита Фонда реконструкции и развития, выделенного на финансирование Проекта, а также выплаты процентов и комиссий по данному кредиту согласно приложению № 9.
12. Министерству энергетики в рамках Проекта установить строгий контроль за:
целевым и эффективным использованием заемных средств, выделенных АО «Худудгазтаъминот»;
ведением учета природного газа;
обеспечением запланированной результативности мер по предупреждению потерь природного газа, поставляемого населению;
обеспечением своевременного взыскания платежей в полном объеме.
13. Межведомственной тарифной комиссии при Кабинете Министров в двухнедельный срок:
пересмотреть и утвердить цены покупки природного газа и порядок распределения денежных средств, поступивших от реализации природного газа с учетом обязательств АО «Худудгазтаъминот» по Проекту;
разработать и утвердить порядок распределения денежных средств предприятий теплоснабжения республики с учетом погашения имеющейся задолженности перед АО «Худудгазтаъминот» за поставленный природный газ.
14. Разрешить АО «Худудгазтаъминот» при реализации Проекта, в порядке исключения, финансирование совместно с Фондом реконструкции и развития и АКБ «Узпромстройбанк» импортных контрактов, прошедших экспертизу в установленном порядке, а также договоров, заключенных с отечественными подрядчиками и организациями-поставщиками до утверждения технико-экономического обоснования Проекта.
Министерство энергетики является исполнительным органом, ответственным за своевременную реализацию Проекта;
АО «Худудгазтаъминот» признается заемщиком по кредитам, привлекаемым в рамках Проекта, выплачивает основной долг, покрывает другие расходы по обслуживанию процентов, комиссий и кредитов за счет соответствующих средств, а также является ответственным за целевое и эффективное использование привлекаемых заемных и кредитных средств;
Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты города Ташкента и областей в сотрудничестве с АО «Худудгазтаъминот» обеспечивают полную установку электронных приборов учета природного газа согласно приложениям №№ 3 и 4 к настоящему постановлению;
по истечении сроков, установленных в приложении № 5 к настоящему постановлению, договорные отношения с оптовыми потребителями допускаются исключительно при условии обеспечения передачи данных в Систему в режиме онлайн.
16. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с АО «Худудгазтаъминот»:
в двухнедельный срок – изучить обеспеченность связью и интернетом, а также уровень соответствия качества связи техническим требованиям в регионах, где внедряется Система;
в месячный срок – разработать и реализовать план мер по обеспечению охвата всех регионов связью и интернетом до конца 2020 года, а также приведению качества связи в соответствие с техническими требованиями.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя председателя Счетной палаты Турабова Б.Т.