BAA tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri o‘rinbosari bilan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yilning 25-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidikov Birlashgan Arab Amirliklari tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri o‘rinbosari Xalifa Shahin al-Marar bilan videokonferensaloqa shaklida uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va boshqa sohalarga oid ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil mart oyida BAAga amalga oshirgan rasmiy tashrifi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochib, sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tarilgani hamda O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarni amaliy mazmun bilan boyitgani ta’kidlandi.
Shuningdek, turli darajadagi bo‘lajak qo‘shma tadbirlar, xususan, ikki tomonlama siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi bosqichini tashkil etish muddatlari bo‘yicha ham fikr almashildi.
Ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, ayniqsa, qonun ijodkorligi va parlament nazorati yo‘nalishida ilg‘or tajriba almashish muhimligi ta’kidlandi.
Tomonlar BAAda mehnat цqilayotgan vatandoshlarimizni ijtimoiy, huquqiy va moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash masalalarini ham muhokama qildilar.

О переговорах с заместителем министра иностранных дел и международного сотрудничества ОАЭ
25 августа 2020 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с заместителем министра иностранных дел и международного сотрудничества Объединенных Арабских Эмиратов Халифом Шахином аль-Мараром.
В ходе беседы обсуждены актуальные вопросы многопланового двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и других сферах.
На встрече было подчеркнуто, что официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в ОАЭ в марте 2019 года открыл новую страницу в истории двусторонних отношений, вывел на качественно новый уровень и наполнил практическим содержанием взаимодействие между Узбекистаном и ОАЭ.
Также состоялся обмен мнениями по срокам предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях, в том числе очередного раунда двусторонних политических консультаций.
Отмечена важность налаживания сотрудничества между парламентами двух стран, обмена передовым опытом в сфере законотворчества и парламентского контроля.
Стороны рассмотрели вопросы социальной, правовой и материальной поддержки наших сограждан, осуществляюших трудовую деятельность в ОАЭ.