BAA tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri o‘rinbosari bilan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yilning 25-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidikov Birlashgan Arab Amirliklari tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri o‘rinbosari Xalifa Shahin al-Marar bilan videokonferensaloqa shaklida uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va boshqa sohalarga oid ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil mart oyida BAAga amalga oshirgan rasmiy tashrifi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochib, sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tarilgani hamda O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarni amaliy mazmun bilan boyitgani ta’kidlandi.
Shuningdek, turli darajadagi bo‘lajak qo‘shma tadbirlar, xususan, ikki tomonlama siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi bosqichini tashkil etish muddatlari bo‘yicha ham fikr almashildi.
Ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, ayniqsa, qonun ijodkorligi va parlament nazorati yo‘nalishida ilg‘or tajriba almashish muhimligi ta’kidlandi.
Tomonlar BAAda mehnat цqilayotgan vatandoshlarimizni ijtimoiy, huquqiy va moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash masalalarini ham muhokama qildilar.

Uzbekistan’s Deputy FM holds talks with the UAE Assistant Minister of Foreign Affairs and International Cooperation
2020-08-26 | Politics
On August 25, 2020, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Furkat Sidikov held talks with the Assistant Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the United Arab Emirates Khalifa Shaheen Al Marar, via videoconference.
Current issues of multifaceted bilateral cooperation in political, trade, economic, investment and other spheres were discussed during the conversation.
Views were exchanged on the timing of the upcoming joint events at various levels, including the next round of bilateral political consultations.
The importance of establishing cooperation between the parliaments of the two countries, exchange of best practices in lawmaking and parliamentary control was noted.
The parties considered the issues of social, legal and material support for our fellow citizens working in the UAE.