YI Delegatsiyasi rahbari bilan uchrashuv
O‘zbekiston va YI o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari to‘g‘risida fikr almashildi.
Bo‘lajak qo‘shma tadbirlar jadvali, jumladan Toshkent shahrida Markaziy Osiyo mintaqasida mushtaraklikni va barqaror rivojlanishni mustahkamlash bo‘yicha “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” vazirlar konferensiyasini o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikning, iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirish, ilm-fan va madaniyat jabhalaridagi hamda ta’lim sohasidagi munosabatlarni mustahkamlashga oid amaliy masalalar yechimiga qaratilgan investitsion loyihalar va dasturlarni amalga oshirishda YI ishtirokining muhim ahamiyati ta’kidlandi.
2019-yil yakunlariga ko‘ra 4 milliard AQSh dollarini tashkil etgan o‘zaro savdo aylanmasi hajmlarini yanada oshirishning zarurligi qayd etildi.
Suhbat oxirida Vazir YI Delegatsiyasi rahbariga samarali faoliyati hamda O‘zbekiston va Yevroittifoq o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni mustahkamlashga qo‘shgan salmoqli hissasi uchun minnatdorchilik izhor etdi.
Eduards Stiprays YIning O‘zbekistondagi Delegatsiyasi rahbari sifatidagi faoliyati davomida ko‘rsatilgan har tomonlama ko‘mak uchun tashakkur bildirdi.

Abdulaziz Kamilov meets with Head of EU Delegation
On July 28, 2020, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the Head of the EU delegation to Uzbekistan, Ambassador Eduards Stiprais on the occasion of the completion of his mission to Uzbekistan, MFA reports.
The parties exchanged views on the state and prospects of cooperation between Uzbekistan and EU in political, economic, cultural, humanitarian and other spheres.
The parties considered the schedule of the upcoming joint events, including the issue of holding EU – Central Asia MFA conference in Tashkent to strengthen interconnectedness and sustainable development of Central Asian region.
The key importance of trade-economic and investment cooperation, the EU's participation in implementation of investment projects and programs aimed at solving practical problems to strengthen cooperation in digitalization of economy, science and culture, as well as in education was emphasized.
The need for further increasing the volume of trade turnover, which by the end of 2019 amounted to $4 billion, was noted.
Following the meeting, the Minister expressed gratitude to the Head of the EU delegation for fruitful work and significant contribution to strengthening friendly relations between Uzbekistan and European Union.