YI Delegatsiyasi rahbari bilan uchrashuv
O‘zbekiston va YI o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari to‘g‘risida fikr almashildi.
Bo‘lajak qo‘shma tadbirlar jadvali, jumladan Toshkent shahrida Markaziy Osiyo mintaqasida mushtaraklikni va barqaror rivojlanishni mustahkamlash bo‘yicha “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” vazirlar konferensiyasini o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikning, iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirish, ilm-fan va madaniyat jabhalaridagi hamda ta’lim sohasidagi munosabatlarni mustahkamlashga oid amaliy masalalar yechimiga qaratilgan investitsion loyihalar va dasturlarni amalga oshirishda YI ishtirokining muhim ahamiyati ta’kidlandi.
2019-yil yakunlariga ko‘ra 4 milliard AQSh dollarini tashkil etgan o‘zaro savdo aylanmasi hajmlarini yanada oshirishning zarurligi qayd etildi.
Suhbat oxirida Vazir YI Delegatsiyasi rahbariga samarali faoliyati hamda O‘zbekiston va Yevroittifoq o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni mustahkamlashga qo‘shgan salmoqli hissasi uchun minnatdorchilik izhor etdi.
Eduards Stiprays YIning O‘zbekistondagi Delegatsiyasi rahbari sifatidagi faoliyati davomida ko‘rsatilgan har tomonlama ko‘mak uchun tashakkur bildirdi.

Встреча с главой Делегации ЕС
28 июля 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял главу Делегации Европейского союза в Республике Узбекистан, Посла Эдуардса Стипрайса по случаю завершения его миссии в нашей стране.
Состоялся обмен мнениями о состоянии и перспективах сотрудничества между Узбекистаном и ЕС в политической, экономической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны рассмотрели график предстоящих совместных мероприятий, в том числе вопрос проведения в г.Ташкенте Министерской конференции «Европейский союз – Центральная Азия» по укреплению взаимосвязанности и устойчивого развития региона Центральной Азии.
Подчеркнуто ключевое значение торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, участия ЕС в реализации инвестиционных проектов и программ, направленных на решение практических задач по укреплению взаимодействия в области цифровизации отраслей экономики, науки и культуры, а также образовательной сфере.
Отмечена необходимость дальнейшего наращивания объемов взаимного товарооборота, который по итогам 2019 года составил 4 миллиарда долларов США.
В заключение беседы Министр выразил главе Делегации ЕС признательность за плодотворную работу и весомый вклад в укрепление дружественных связей между Узбекистаном и Евросоюзом.
Эдуардс Стипрайс искренне поблагодарил за оказанное всестороннее содействие в осуществлении его деятельности в качестве главы Делегации ЕС в Узбекистане.