Xalqro standartlashtrish tashkiloti tomonidan bolalar ozuqasini sinash uchun yangi xalkaro ISO 23443 standart ishlab chiqildi.
2020-07-15 | Iqtisodiyot
Bolalar ozuqalarining qadoqlanishi alohida tartib asosida talab etiladigan soha hisoblanadi. Bu ularning tarkibidagi ozuqa moddalariga nisbatan qat’iy qoidalarni anglatadi.
Shu nuqtai nazardan ta’kidlash kerakki, Xalqaro standartlashtirish tashkiloti ekspertlari aralashmada bunday ozuqa moddalarining mavjudligi va ularning konsentratsiyasini aniqlash uchun sanoat tomonidan tan olingan yangi ixtiyoriy standartlarni yaratdilar. Ushbu turdagi standartlar seriyasi doimiy ravishda yangilanadi va kengayib boradi.
Bugungi kunda, yorliqlarga muvofiqligini tekshirish uchun AOAC International tashkiloti tomonidan ISO va Xalqaro sut federatsiyasi (IDF) bilan hamkorlikda boshqariladigan SPIFAN loyihasi (Xalqaro bolalar va kattalar uchun oziq-ovqat bo‘yicha ishchi guruhi) doirasida bir qator ISO xalqaro standartlari ishlab chiqildi. Ushbu loyihalar 20 va undan ortiq ustuvor oziq moddalari uchun standart va analitik usullarga talablarni ishlab chiqishga yordam beradi.
Ushbu standartlar seriyasidagi eng yangisi - ISO 23443 standarti, Bolalar uchun aralashmalar va kattalar uchun ozuqaviy qo‘shimchalar. Lutein, β-karotin va likopen ko‘krak sutida mavjud bo‘lgan karotenoidlar qatoriga kiradi va ko‘pincha kattalar uchun bolalar ozuqasiga qo‘shiladi, ko‘rish va ko‘gnitiv fuksiyalar uchun lutein muhimdir, β-karotin esa A vitaminini ta’minlaydi.
Standartlarni ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruhining rahbari Erik Koningsning ta’qidlashicha, ushbu standartlar milliy va xalqaro standartlarga muvofiqligini namoyish etishning samarali usulini taqdim etadi, chunki ular AOAC Xalqaro va IDF singari sohadagi boshqa standart loyihalash tashkilotlariga muvofiq, global sinash usulidur.
Yangi ISO 23443 standarti va ushbu seriyadagi boshqa hujjatlar AFNOR (Fransiya) va ABNT (Braziliya) milliy standartlashtirish idoralari tomonidan boshqariladigan ISO / TC 34 Texnik Qo‘mitasi tomonidan ishlab chiqilgan.
Ma’lumot Xalkaro Standartlashtirish tashkiloti ma’lumoti asosida tayyorlandi.
Mazkur yangi xalqaro standartlar xaqidagi qo‘shimcha ma’lumot olish uchun “O‘zstandart” agengtligi Xalqaro hamkorlik boshqarmasiga yoki quyidagi havolaga murojaat qilishingiz mumkin - https://www.iso.org/ru/news/ref2531.html

Разработан новый стандарт ИСО по тестированию детских смесей
Маркировка питательных смесей для детей является жестко регулируемой областью. Это означает строгие правила в отношении питательных веществ, которые они содержат.
В данном контексте важно отметить, что cпециалисты Международной организации по стандартизации ISO к настоящему моменту создали целую серию признанных в отрасли добровольных стандартов для определения наличия таких питательных веществ в смесях и их концентрации. Серия постоянно актуализуется и расширяется. Очередной ее элемент только что был опубликован.
Для проверки соответствия маркировке был разработан ряд международных стандартов ИСО в рамках проекта SPIFAN (Группа заинтересованных сторон, занимающихся вопросами детского питания и вопросами пищевых продуктов для взрослых), координируемого AOAC International при сотрудничестве с ИСО и Международной молочной федерацией (IDF). Этот проект содействует разработке требований к стандартным методам и методам анализа для 20 или более приоритетных питательных веществ для взрослых.
Последним в этой серии стандартов является ISO 23443, Смеси детские и пищевые добавки для взрослых. Определение содержания β-каротина, ликопина и лютеина методом обращенно-фазовой ультравысокоэффективной жидкостной хроматографии. Лютеин, β-каротин и ликопен входят в число каротиноидов, присутствующих в материнском молоке и их часто добавляют в детское питание для взрослых, причем лютеин важен для зрения и когнитивной функции, а β-каротин предоставляет витамин A.
Эрик Конингс, руководитель рабочей группы, занимающейся разработкой стандартов, отметил, что данные стандарты обеспечивают эффективный способ демонстрации соответствия национальным и международным нормам, поскольку они представляют собой глобальной согласованный метод тестирования в соответствии с другими организациями, занимающимися разработкой стандарта в данном секторе, такими как AOAC International и IDF.
ISO 23443 и другие документы данной серии были разработаны рабочей группой РГ 14, Витамины, каротиноды и другие питательные вещества, технического комитета ИСО/ТК 34, Пищевые продукты, секретариат которого ведется совместно AFNOR и ABNT, членами ИСО из Франции и Бразилии.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации.
Для получения дополнительной информации об этих новых международных стандартах, пожалуйста, свяжитесь с отделом международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке- - https://www.iso.org/ru/news/ref2531.html