2020-07-07 | Jamiyat
Davlat statistika qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Bohodir Mirusmanov joriy yilning 3–4-iyul kunlari Toshkent viloyatining qator tuman va shaharlaridagi statistika idoralari faoliyati hamda bozorlardagi narx-navo kuzatuvlarini o‘rgandi.
Raisning birinchi o‘rinbosari Toshkent, Zangiota, Yangiyo‘l va Chinoz tumanlari hamda Yangiyo‘l shahrida xizmat ko‘rsatish sohasida ish yuritayotgan yakka tartibdagi tadbirkorlar faoliyati bilan tanishdi.
Shuningdek, planshetlar yordamida o‘tkazilayotgan narx-navo kuzatuvlarini sifatli va ma'lumotlarning haqqoniyligini o‘rganish maqsadida ishchi guruh tuzilib, nazorat tartibida viloyatdagi yirik savdo majmualari va bozorlarda monitoring amalga oshirildi.
Tashrif davomida tuman statistika bo‘limlarining ish faoliyati ham o‘rganilib, ularning samarali tashkil etilishi yuzasidan taklif va tavsiyalar berildi.
Statistik hisobotlarning qabul qilinishi yuzasidan qo‘shimcha tavsiyalar berildi
Davlat statistika qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Agzam Ikramov Prezident va hukumat qaror-farmonlarining ijrosini, hududiy statistika idoralari faoliyati hamda pandemiya sharoitida statistik ko‘rsatkichlarni shakllantirish holatini o‘rganish maqsadida, shu yilning 3-4-iyul kunlari Samarqand viloyatida xizmat safarida bo‘ldi.
Ikramov xizmat safari davomida Ishtixon, Kattaqo‘rg‘on, Oqdaryo va Samarqand tumanlari statistika bo‘limlarida bo‘lib, 2020-yil uchun Davlat statistika ishlari dasturi bo‘yicha joriy yilning o‘tgan davrida bajarilgan ishlar holatini o‘rgandi. Yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan amaliy taklif va tavsiyalar berildi.
Xizmat safari mobaynida qurilish, savdo, sanoat, investitsiyalar, qishloq, baliq va o‘rmon xo‘jaligiga oid statistik hisobotlarning qabul qilish va statistik ma'lumotlarni shakllantirishda samarali usullarni qo‘llash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shuningdek, pandemiya sharoitida statistik ko‘rsatkichlarni shakllantirish holati o‘rganildi. Bu borada statistik ko‘rsatkichlarni shakllantirishda xalqaro tavsiyalarga asoslangan samarali usullarni joriy etish bo‘yicha tegishli tavsiya va topshiriqlar berildi.
Aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish holati o‘rganildi
Davlat statistika qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Maxmudjon Ziyadullayev shu yilning 3–4-iyul kunlari Sirdaryo viloyatida xizmat safarida bo‘ldi.
Xizmat safari davomida aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish holati hamda xizmatlar sohasidagi yakka tartibdagi tadbirkorlik subyektlarining faoliyatini o‘rgandi.
Shuningdek, uy xo‘jaliklarida planshetlar yordamida o‘tkazilgan kuzatuvlar hamda ularning natijalari ko‘rib chiqilib, yanada takomillashtirish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Jumladan, kuzatuv natijalari bo‘yicha uy xo‘jaliklarida aholi daromadlari va xarajatlarini o‘rganishda hamda ma'lumotlarni shakllantirishda e'tibor qaratilishi lozim bo‘lgan asosiy omillar bo‘yicha tegishli taklif, topshiriqlar berildi.
Tashrif davomida Sardoba, Mirzaobod, Oqoltin va Guliston tumanlarida xizmatlar sohasidagi yakka tartibdagi tadbirkorlar bilan o‘tkazilayotgan kuzatuvlarda ishtirok etib, ularning faoliyatlari bilan tanishib, maslahatlar berildi. Shuningdek, Baxt, Sardoba, Sirdaryo tuman dehqon bozorlarida meva-sabzovotlar narxlari o‘rganildi.
Tashrif davomida “Aholini ro‘yxatga olish to‘g‘risida”gi qonunda belgilangan vazifalarning ijrosi, bu borada amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha ham alohida to‘xtalib o‘tildi.
Zamonaviy AKT imkoniyatlaridan samarali foydalanish masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 3–4-iyul kunlari Davlat statistika qoʼmitasi raisi oʼrinbosari Zoxidjan Ziyaev xizmat safari yuzasidan Qashqadaryo viloyati statistika boshqarmasida boʼldi.
Rais oʼrinbosari xizmat safari davomida joriy yilning 1-iyun kuni Davlatimiz rahbari boshchiligida milliy statistika sohasini takomillashtirish chora-tadbirlariga bagʼishlangan statistika tizimini yanada rivojlantirish yuzasidan berilgan topshiriqlar ijrosi boʼyicha hududiy boʼlinmalarda amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishib chiqdi.
Shuningdek, viloyat statistika boshqarmasi, tuman va shahar statistika boʼlimlarida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari imkoniyatlaridan foydalanish holati, mavjud muammolarni oʼrganib, ularni bartaraf etish yuzasidan topshiriqlar berdi.
Qashqadaryo viloyatiga qilingan ikki kunlik xizmat safari davomida axborot-kommunikatsiya infratuzilmasini belgilangan standartlarga muvofiq tashkil etish va planshetlar yordamida oʼtkazilayotgan statistik kuzatuvlarni toʼgʼri va samarali tashkil etish yuzasidan tegishli tavsiya va topshiriqlar berildi.

Reforms in the regional statistical offices - under the permanent control
3-4 July this year, first Deputy Chairman of Goskomstat Bahodir Mirusmanov examined the activities of statistical agencies in a number of areas and cities of Tashkent region, as well as ongoing monitoring of prices in the markets.
The first Deputy Chairman got acquainted with the activities of individual entrepreneurs working in the service sector in Tashkent, Zangiata, Yangiyul and Chinaz districts, as well as in the city of Yangiyul.
A working group was also formed to study the quality and reliability of information about price observations made using tablets, as well as monitoring in major shopping centers and markets in the region.
During the visit, the activities of regional statistical departments were also studied, suggestions and recommendations were given for their effective organization.
***
Additional recommendations were provided for the adoption of statistical reports
On July 3-4 this year, Deputy Chairman of Goskomstat Agzam Ikramov paid a working visit to the Samarkand region in order to study the implementation of presidential and government decrees, as well as the activities of regional statistical agencies in the formation of statistical indicators in the context of the pandemic.
During the working visit, A. Ikramov visited the statistical departments of Ishtikhan, Kattakurgan, Akdari and Samarkand districts and got acquainted with the state of the work done over the past period of this year within the framework of the State program of statistical work for 2020.
During the visit, instructions were given to apply effective methods of generating statistical data when making statistical reports on construction, trade, industry, investment, agriculture, fisheries and forestry.
The state of statistical indicators formation in the context of the pandemic was also studied. In this regard, relevant recommendations and guidelines were provided for the implementation of effective methods based on international recommendations in the formation of statistical indicators.
The state of preparation for the population census was studied
On July 3-4 of this year, Deputy Chairman of Goskomstat Makhmudjon Ziyadullayev paid a working visit to the Syrdarya region.
During the working visit, he got acquainted with the state of preparation for the population census, as well as with the activities of individual entrepreneurs in the provision of services.
In particular, the results of the survey provided relevant recommendations and tasks on the main factors that should be taken into account when studying household income and expenditure and generating data.
During the visit, the Deputy Chairman took part in observations with individual entrepreneurs in the service sector in Sardobin, Mirzaabad, Okolta and Gulistan districts, got acquainted with their activities and gave relevant recommendations. Also examined were the prices for fruits and vegetables on Bachinska, Sardobinsky and Syrdarya regional markets.
During the visit, special attention was paid to the implementation of the tasks set out in the law "on the population census", as well as the work carried out in this direction.
Issues of effective use of modern ICT capabilities were discussed
On July 3-4 of this year, Deputy Chairman of Goskomstat Zohijon Ziyaev visited the statistics Department of Kashkadarya region on a working visit.
During the working visit, the Deputy Chairman got acquainted with the ongoing work on the implementation of the instructions of the President of the Republic of Uzbekistan on improving the statistical system, determined during the meeting on measures to improve the national statistical system, held on June 1 this year.
He also got acquainted with the state of use of information and communication technologies and existing problems In the Department of statistics of Kashkadarya region, departments of statistics of districts and cities, and gave appropriate instructions for their elimination.
During the two-day working trip to Kashkadarya region, relevant recommendations and instructions were provided on the formation of information and communication infrastructure in accordance with established standards, as well as the correct and effective organization of statistical surveys using tablets.