Jizzax va Samarqand viloyatlarining o‘sish nuqtalari belgilandi
3-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligida hamda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari va tijorat banklari rahbarlari tarkibidagi ishchi guruh yangi investitsiya loyihalarini ishlab chiqish, tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi orasida kambag‘allikni qisqartirish, shuningdek, Jizzax va Samarqand viloyatlaridagi iqtisodiy o‘sish nuqtalarini aniqlash bo‘yicha joylarga chiqqan holda o‘z ishini boshladi.
Jizzax viloyatida birinchi navbatda mintaqaviy rivojlanish dasturi doirasida loyihalarning amalga oshirilishi ko‘rib chiqildi: 2020-2021-yillarda 12,4 trln so‘mlik 726 loyiha amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan, shulardan joriy yilda 4,9 trln so‘mlik 549 ta loyiha amalga oshiriladi. Ushbu loyihalarni ishga tushirilishi 2021-yil oxiriga borib 20,1 ming ish o‘rinlarini yaratishga imkon beradi. Mas’ul rahbarlarga mazkur loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish va ishga tushirish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rish, shuningdek, viloyatda yangi loyihalarni shakllantirish va yangi ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha zaxiralarni aniqlash topshirildi.
Kasanachilikni rivojlantirish orqali aholi farovonligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar ustida ish olib borildi - asosan to‘qimachilik va parrandachilik sohasi va bog‘dorchilikda jami 28,2 mln dollarlik 44 ta, jumladan, 24 ta keng ko‘lamli loyihalar ishlab chiqildi. Chorvachilik, asalarichilik, quyonchilik va baliq ovlash sohasida qo‘shimcha loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda.
“Jizzax” erkin iqtisodiy zonasining mintaqa iqtisodiy rivojlanishining alohida “drayveri” sifatidagi salohiyati o‘rganildi. Guruh faoliyati davomida bir qator investitsiya loyihalarini jadal amalga oshirish uchun hozirgi vaqtda mavjud bo‘lgan muhandislik - kommunikatsiya infratuzilmasini takomillashtirish zarurligi aniqlandi. Shu munosabat bilan tegishli boshqarmalar rahbarlariga aniq texnik parametrlar va muddatlarni hisobga olgan holda qo‘shimcha transformator podstantsiyalarini qurish, yuqori voltli elektr uzatish tarmoqlari, avtomatik gaz taqsimlash stantsiyalari va gaz quvurlarini barpo etish, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimlarini rekonstruktsiya qilish topshirildi. Ushbu choralarning amalga oshirilishi nafaqat erkin iqtisodiy zona ishtirokchilari maqomini olgan va hozirda faoliyat yuritayotgan korxonalar muammolarini hal qilishga yordam beradi, balkim EIZ hududining bo‘sh qismida yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish imkonini yaratadi.
«Zomin-farm» erkin iqtisodiy zonasining ishga solinmagan ulkan salohiyati mavjudligi aniqlandi, shu sababli mas’ul rahbarlar tomonidan ushbu EIZ hududida ichki va tashqi bozorda xaridorgir bo‘lgan yuqori sifatli farmatsevtika mahsulotlarini ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan istiqbolli va yuqori texnologiyali loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha konstruktiv takliflar ishlab chiqish bo‘yicha ish olib borilmoqda.
Eksport klasterlar modelini joriy etish orqali Jizzax viloyatida bog‘dorchilikni rivojlantirish vazifasi qo‘yildi. Viloyatda meva ekinlari yetishtirish uchun foydalaniladigan jami 11,3 ming gektar, shu jumladan, intensiv bog‘dorchilik uchun ajratilgan 3,9 ming gektar yer maydoni mavjud. 2020-yilda ushbu sohani rivojlantirish uchun qo‘shimcha 4,1 ming gektar yer maydoni ajratilmoqda va bu 2021-yil oxirigacha yillik meva yetishtirish hajmini 130 ming tonnaga ko‘paytiradi hamda 2019-yilga nisbatan 40 foizga o‘sishini ta’minlaydi. Natijada viloyatda yetishtirilayotgan mevalarni qayta ishlash darajasi 2019-yildagi 10,3% dan 2021-yil oxiriga qadar 15% gacha oshadi. Loyihalarni moliyalashtirish manbalarini va tashabbuskorlarini aniqlash bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
To‘qimachilik, elektrotexnika hamda qurilish materiallari sanoati iqtisodiy o‘sishning alohida nuqtalari sifatida belgilandi. Misol uchun to‘qimachilik sanoatida umumiy qiymati 257,9 mln dollarga teng bo‘lgan 31 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan bo‘lib, 8218 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi ko‘zda tutilgan. Natijada 2021-yilga kelib mahalliy kalava ipni qayta ishlash darajasi 60% ga yetadi (o‘sish - 80%), trikotaj mato bo‘yicha o‘sish - 78%, ip gazlama bo‘yicha o‘sish - 76%, tayyor tikuv trikotaj mahsulotlari bo‘yicha o‘sish - 2,7 barovarni tashkil etadi. Qurilish materiallari sohasida 36 yangi foydali qazilmalar konlarini (marmar oniksi, sement, tabiiy dekorativ toshlar, gips va angidrit, ohaktosh, keramzit, silikat qumi) ishlatishni boshlash va sement, ohak, gips, pishiq g‘isht, qum, tabiiy qoplamali toshlar, gazli beton va temir-beton mahsulotlarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Ushbu yo‘nalish bo‘yicha umumiy qiymati 4,5 trln so‘mlik 66 ta investitsiya loyihasidan iborat paket shakllantirilib, 198,1 mln dollarlik to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish rejalashtirilgan. Joriy yillning o‘zida 556 milliard so‘mlik 36 ta loyiha amalga oshiriladi va natijada 2500 ga yaqin yangi ish o‘rni yaratiladi.
Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimining biologik resurslaridan foydalanishning hozirgi holati o‘rganib chiqildi. Bu tizimda hosildorlikning pasayishi tufayli nafaqat baliq ovlashning qisqarishi, balki qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun Sirdaryo daryosidan chuchuk suv ajratilishining ko‘paygani aniqlandi. Bu, o‘z navbatida, hudud yerlarining ortiqcha sho‘rlanishiga olib kelmoqda. Ishchi guruh tomonidan Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimidan foydalanilishi tahlil qilindi va uning samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi. Jumladan, ko‘llar tizimini rivojlantirish jamg‘armasini tashkil etish, suv resurslarini tarqatishni elektron tizim orqali optimallashtirish hamda baliq ovlash sanoati uchun kvotalar joriy etish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, baliqchilikni yagona tizimga integratsiya qilish mexanizmlarini joriy etish, brakonerlikka qarshi himoya tizimini mustahkamlash va logistika infratuzilmasini yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilmoqda.
Shuningdek, safar davomida Samarqand viloyatida investitsiya loyihalarini amalga oshirish, yangi ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish va iqtisodiy o‘sish nuqtalarini aniqlash borasidagi ishlarning borishi o‘rganildi.
16,4 trln so‘mlik 1268 ta loyihani o‘z ichiga olgan hududiy rivojlantirish dasturining ijrosi tahlil qilindi. 2021-yilning birinchi choragi yakunigacha 10,3 trln so‘mlik 1183 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ushbu loyihalar doirasida 2021-yil oxiriga borib viloyatda 25 mingga yaqin yangi ish o‘rni yaratiladi.
To‘qimachilik, meva-sabzavotchilik, oziq-ovqat sanoati, ipakchilik, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, hunarmandchilik, asalarichilik va zargarlik sohalarida amalga oshirish uchun 153 ta loyiha ishlab chiqildi, shundan 27 ta yirik loyiha aholi bilan hamkorlikni rivojlantirish va kasanachilikni tashkil etish orqali ularning bandligini oshirishga qaratilgan. Ushbu loyihalarning umumiy qiymati 104,2 mln dollarni tashkil etadi.
Mintaqadagi infratuzilma loyihalarini amalga oshirish jarayoni ko‘rib chiqildi. Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasidan jalb etilgan 90 mln dollar Samarqand shahri ichimlik suvi ta’minoti tizimini zamonaviylashtirishga, Jahon banki tomonidan ajratilgan 66 mln dollar - viloyat va alohida tarzda Kattaqo‘rg‘on shahrida suv ta’minoti va sanitariya tarmoqlarini qurish va qayta ta’mirlashga yo‘naltirilgani, jami bu yo‘nalishdagi loyihalarning umumiy miqdori 273,5 mln dollarni tashkil etgani ta’kidlandi. Xalqaro moliya institutlarining 117,5 mln dollar miqdoridagi qo‘shimcha mablag‘lari 6 ta tuman markazlari va shahar tipidagi posyolkalarda kanalizatsiya tizimlarini qurish va zamonaviylashtirish uchun yo‘naltiriladi.
Umumiy miqdori 217 mln dollarni tashkil etuvchi Samarqand shahri markaziy ko‘chalarini modernizatsiya qilish shuningdek, viloyatda asosiy yo‘llarni qurish va jihozlash bo‘yicha yangi loyihalarni ishlab chiqish jadallashadi.
“Urgut” erkin iqtisodiy zonasi faoliyati tahlil qilindi. Mazkur EIZ hududida gilam to‘qish, tayyor charm-poyabzal mahsulotlari, shuningdek, maishiy texnikani ishlab chiqarish sohasidagi loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish chora-tadbirlari ishlab chiqildi. EIZni kengaytirish uchun unga Urgut va Paxtachi tumanlarida, shuningdek, Samarqand va Kattaqo‘rg‘on shaharlarida chegaralari aniq belgilangan 730 gektar yer maydonalari qo‘shiladi.
Xorijda yashab, tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanayotgan vatandoshlar imkoniyatlari bilan amalga oshiriladigan kator istiqbolli loyihalar ishlab chiqildi. Ushbu yo‘nalishda umumiy qiymati 366,1 mln dollarlik 43 loyiha rejalashtirildi.
Viloyatning iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda mahsulotlarni yetishtirish, yig‘ish, qayta ishlash, saqlash, sertifikatlash va tashish jarayonlarini qamrab oladigan eksport klasterlari modelini keng joriy etish orqali bog‘dorchilik va uzumchilikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratishga topshiriq berildi. 2020-2021-yillarda bu loyihalar uchun 3,1 ming gektar, shu jumladan, ilgari paxta va bug‘doy yetishtirish uchun foydalangan 800 gektar maydon ajratiladi. Shu bilan birga, ushbu loyihalar natijasida viloyatda yillik meva ishlab chiqarish hajmi 334 ming tonnadan 431,5 ming tonnaga (30% o‘sish) oshishi kutilmoqda.
Belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, tadbirkorlarning mavjud muammolarini hal etish, shuningdek, yuqorida qayd etilgan loyihalarning aniq tashabbuskorlari va moliyalashtirish manbalarini aniqlash maqsadida ishchi guruh Jizzax va Samarqand viloyatlarida ishini davom ettiradi.
Shu bilan birga, safar davomida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligidagi joriy yilning 1chi yarim yilligi yakunlari bo‘yicha eksport faoliyati yakunlari shuningdek, respublika ayrim mintaqalarining kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni rag‘batlantirish yuzasidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar va ishlab chiqilgan takliflar videokonferentsiya shaklida muhokama qilindi.
Tadbirda joriy yilning 6 oyi davomida mahalliy korxonalar tomonidan 6,1 mlrd dollarlik mahsulot eksport qilingani ma’lum qilindi. Shu bilan birga, 950 ta yangi korxona eksport faoliyatiga jalb etildi va 85 ta yangi mahsulot turlari xorijga eksport qilinishi yo‘lga qo‘yildi.
Tarmoq idoralari va mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlarining hisobotlari tinglanib, ular asosida eksport faoliyatini amalga oshirishga xalaqit berayotgan tizimli muammolar tahlil qilindi va eksport qiluvchi korxonalarga amaliy yordam ko‘rsatish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralarning samaradorligiga baho berildi. Misol uchun, to‘qimachilik korxonalariga o‘z vaqtida va manzilli tarzda aylanma mablag‘larni to‘ldirish uchun kreditlar ajratilishi natijasida to‘qimachilik sanoatida 828 mln dollarlik mahsulotlar eksport qilindi. Joriy yilning ikkinchi yarmida respublika sohalari va mintaqalarining tashqi iqtisodiy faoliyatiga tashqi omillarning ehtimolli salbiy ta’sirini kamaytirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
O‘zbekiston Respublikasining chet eldagi diplomatik vakolatxonalarining faoliyati alohida qayd etildi, ularning fidokorona mehnati tufayli joriy yilning birinchi yarim yilligi davomida 2,7 mlrd dollar miqdorida qo‘shimcha eksport amalga oshirildi.
Shuningdek, hududlar va tarmoqlarning eksport salohiyatini yanada oshirishga qaratilgan konstruktiv takliflar muhokama etildi. Mas’ul rahbarlarga barcha mavjud resurslardan foydalanish hamda mahalliy ishlab chiqaruvchilar tovarlarini eksportga yetkazib berishni oshirish maqsadida tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash uchun ishlab chiqilgan mexanizmlardan to‘liq foydalanish hamda eksport yo‘nalishlari va mahsulot turlarini diversifikatsiya qilish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni qabul qilish topshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farg‘ona viloyatiga tashrifi chog‘ida berilgan topshiriqlari, xususan, So‘x tumanining jadal ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini rag‘batlantirishga oid vazifalarining ijrosi alohida ko‘rib chiqildi. 2020-2021-yillarda ushbu hududda jami 216,1 mlrd so‘mlik 98 investitsiya loyihasini amalga oshirish va 4920 yangi ish o‘rni tashkil etish rejalashtirilgan. Ushbu yo‘nalishda ishlar allaqachon boshlangani ta’kidlandi - tijorat banklari va investorlar mablag‘lari hisobidan ushbu tumanda tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish va biznesni qo‘llab-quvvatlash uchun mablag‘lar ajratilmoqda.
Videokonferentsiya yakunlariga ko‘ra, vazirliklar, idoralar, tijorat banklari va mahalliy hokimliklarning mas’ul rahbarlariga amalga oshirish muddatlari aniq belgilangan topshiriqlar berildi.

Определены точки роста Джизакской и Самаркандской областей
3 июля рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков в выездном формате начала работу по разработке новых инвестиционных проектов, развитию предпринимательства, сокращению бедности среди населения, а также выявлению точек экономического роста Джизакской и Самаркандской областей.
В Джизакской области в первую очередь рассмотрен ход реализации инвестиционных проектов в рамках региональной программы развития: в области на период 2020-2021гг. намечена реализация 726 проектов на 12,4 трлн сумов, из которых в текущем году будет реализовано 549 проектов на сумму 4,9 трлн сумов. Ввод данных проектов в эксплуатацию позволит к концу 2021 года создать 20,1 тыс. рабочих мест. Ответственным руководителям было поручено принять меры по своевременной реализации и вводу в эксплуатацию данных проектов, а также провести работу по поиску дополнительных резервов для формирования новых проектов и создания новых производственных мощностей в регионе.
Проработаны меры по увеличению благосостояния населения за счет развития надомного труда – в данном направлении разработано 44 проекта, в том числе 24 – крупномасштабных, на общую сумму 28,2 млн долларов преимущественно в текстильной отрасли, а также в сфере птицеводства и плодоовощеводства. Прорабатываются возможности для реализации дополнительных проектов в области животноводства, пчеловодства, кролиководства и рыболовства.
Изучен потенциал свободной экономической зоны “Джизак” как отдельного драйвера экономического развития региона. В ходе работы группы выявлено, что для ускоренной реализации ряда инвестиционных проектов имеется необходимость в укреплении имеющейся инженерной и коммуникационной инфраструктуры. В связи с этим, руководителям соответствующих ведомств даны поручения по строительству дополнительных трансформаторных подстанций, наращивания высоковольтных сетей электропередач, автоматических газораспределительных станций и линий газопроводов, реконструкции систем водообеспечения и водоотведения с расчетом конкретных технических параметров и сроков. Реализация данных мер не только позволит решить проблемы предприятий, ранее получивших статус участников СЭЗ и действующих в настоящее время, но и сформирует потенциал для размещения новых инвестиционных проектов на свободной части территории СЭЗ.
Выявлен значительный незадействованный потенциал свободной экономической зоны «Зомин-фарм», ввиду чего ответственными руководителями ведется работа по формированию конструктивных предложений по размещению на территории данной СЭЗ перспективных и высокотехнологичных проектов, ориентированных на производство качественной фармацевтической продукции, востребованной на внутреннем и внешних рынках.
Поставлена задача по развитию в Джизакской области сферы садоводства за счет внедрения модели экспортных кластеров. В общей сложности в Джизакской области имеется 11,3 тыс. гектаров, задействованных для выращивания фруктовых культур, в том числе 3,9 тысячи гектаров, отведенных под интенсивное садоводство. При этом, в 2020 году для развития данного сектора дополнительно выделено 4,1 тысячи гектаров, что позволит нарастить годовые объемы выращивания фруктов до 130 тысяч тонн к концу 2021г., что на 40 процентов превысит показатель 2019 года. В результате, степень переработки фруктов, выращиваемых в регионе, увеличится с 10,3% в 2019 году до 15% к концу 2021 года. Ведется работа по определению конкретных инициаторов и источников финансирования проектов.
В качестве отдельных точек экономического роста обозначены текстильная и электротехническая промышленность, а также отрасль строительных материалов. К примеру, в текстильной сфере намечен к реализации 31 проект на общую сумму 257,9 млн долларов, предусматривающий создание 8 218 новых рабочих мест. В результате, к 2021 году уровень локальной переработки хлопчатобумажной пряжи достигнет 60% (рост – 80%), рост производства тканей – 76%, трикотажного полотна – 78%, готовой швейно-трикотажной продукции – в 2,7 раза. В сфере строительных материалов намечено начать разработку 36 новых месторождений полезных ископаемых (мраморный оникс, цемент, природные декоративные камни, гипс и ангидрит, известняк, керамзит, силикатный песок ) и промышленное освоение добываемой продукции с целью производства цемента, извести, гипса, обожженного кирпича, песка, натуральной брусчатки, газобетона и железобетонных изделий.  В данном направлении сформирован пакет из 66 инвестиционных проектов на сумму 4,5 трлн сумов, в том числе за счет привлечения 198,1 млн долларов прямых иностранных инвестиций, из которых в текущем году будут осуществлены 36 проектов на сумму 556 млрд сумов. В результате будет создано порядка 2500 новых рабочих мест.
Изучено текущее состояние использования биологических ресурсов Айдар-Арнасайской системы озер – выявлено, что в связи со снижением продуктивности в данной системе происходит не только сокращение рыбного промысла, но и повышенный отвод пресной воды из реки Сырдарья на сельскохозяйственные нужды, что вызывает чрезмерное засоление территории.  Силами рабочей группы проведен анализ использования Айдар-Арнасайской озерной системы и выработаны предложения по повышению ее эффективности, среди которых – создание фонда развития озерных систем, оптимизация распределения водных ресурсов посредством внедрения электронной системы, а также организация квотирования промышленного рыболовства. Также ведется разработка механизмов интегрирования рыбоводства в единую систему, укрепления системы защиты от браконьерства, а также предложений по дальнейшему развитию логистической инфраструктуры.
Также в ходе выезда изучен ход работы по реализации инвестиционных проектов, созданию новых производственных мощностей и выявлению точек экономического роста в Самаркандской области.
Проведен анализ реализации региональной программы развития, включающей в себя 1268 проектов на сумму 16,4 тлрн сум, из которых 1183 проекта на сумму 10,3 трлн сумов будут реализованы к конце первого квартала 2021 года. Данные проекты создадут в регионе порядка 25 тыс. новых рабочих мест к концу 2021 года.
Проработаны к реализации 153 проекта, в том числе 27 крупных проектов, в сфере текстиля, плодоовощеводства, пищевой промышленности, шелководства, животноводства, птицеводства, рыбоводства, ремесленничества,  пчеловодства и ювелирного дела, ориентированные на развитие кооперации с населением и повышению его занятости путем организации надомного труда. Общая сумма данных проектов составляет 104,2 млн долларов.
Рассмотрен ход реализации инфраструктурных проектов регионе. Отмечено, что общая сумма проектов в данном направлении составляет 273,5 млн долларов, при этом 90 млн долларов, привлеченных из Абу-Дабийского Фонда развития направляется на модернизацию системы питьевого водоснабжения г. Самарканда, 66 млн долларов, выделенных Всемирным банком – на строительство и реконструкцию сетей водоснабжения и водоотведения области в целом и отдельно – г.Каттакургана. Дополнительные средства международных финансовых институтов в размере 117,5 млн долларов будут направлены на строительство и модернизацию систем канализации 6 районных центров и населенных пунктов городского типа.
В данном контексте будет ускорена проработка новых проектов по модернизации центральных улиц г.Самарканда, а также строительства и оснащения магистральных дорог региона, общая сумма которых составляет 217 млн долларов.
Проанализирована деятельность свободной экономической зоны «Ургут» – разработаны меры по ускорению реализации на территории данной зоны проектов в сферах ковроткачества, выпуска готовой кожевенной и обувной продукции, а также бытовой техники. Также опредены конкретные участки для расширения данной зоны путем присоединения к ней 730 гектаров в Ургутском и Пахтачинском районах, а также в г.г.Самарканде и Каттакургане.
Проработан ряд перспективных проектов, реализация которых будет осуществляться силами соотечественников, живущих и ведущих предпринимательскую деятельность за ­рубежом – в данном направлении будет реализовано 43 проекта на сумму 366,1 млн долларов.
Учитывая климатические условия региона особое внимание поручено уделить развитию сфер садоводства и виноградарства путем широкого внедрения модели экспортных кластеров, включающих в себя процессы выращивания, сбора, переработки, хранения, сертификации и транспортировки продукции. В 2020-2021 гг., под данные проекты будет выделено 3,1 тыс. гектаров, в том числе 800 гектаров, ранее использовавшихся для выращивания хлопка и пшеницы. При этом ожидается, что в результате реализации данных проектов годовой объем производства фруктов увеличится с 334 тыс. тонн до 431,5 тыс. тонн (рост – 30%).
В целях обеспечения выполнения поставленных задач, решения имеющихся вопросов предпринимателей, а также определения конкретных инициаторов и источников финансирования вышеуказанных проектов, рабочая группа продолжит работу в Джизакской и Самаркандской областях
Также в ходе выезда под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова в формате видеоконференции были обсуждены итоги экспортной деятельности за первое полугодие текущего года, а также предпринимаемые меры и выработанные предложения по стимулированию комплексного социально-экономического развития отдельных регионов Республики.
Озвучено, что за 6 месяцев текущего года отечественными предприятиями было экспортировано продукции на сумму 6,1 млрд долларов. При этом, к экспортной деятельности были привлечены 950 новых предприятий, а также освоены поставки за рубеж 85 новых наименований продукции.
Были заслушаны отчеты руководителей отраслевых ведомств и органов местной власти, на базе которых проведен анализ системных факторов, препятствующих осуществлению экспортной деятельности и оценена эффективность предпринимаемых мер по оказанию практического содействия предприятиям-экспортерам. Так, к примеру, в результате адресного и своевременного выделения предприятиям текстильной отрасли кредитов на пополнение оборотного капитала, объем экспорта текстильной отрасли составил 828 млн долларов. Даны поручения о разработке программы практических мер по минимизации возможного негативного влияния внешних негативных факторов на внешнеэкономическую деятельность отраслей и регионов Республики во втором полугодии текущего года.
Отдельно была отмечена результативность деятельности дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом, целенаправленная работа которых по итогам 6 месяцев текущего года позволила обеспечить дополнительные экспортные объёмы в размере 2,7 млрд долларов.
Также были обсуждены конструктивные предложения, направленные на дальнейшее наращивание экспортного потенциала регионов и отраслей. Ответственным руководителям поручено задействовать все имеющиеся ресурсы, а также в полной мере применить разработанные механизмы поддержки предпринимателей в целях увеличения экспортных поставок отечественных производителей и с принятием конкретных мер по диверсификации экспортных рынков и номенклатуры товаров.
Отдельно рассматривался ход исполнения поручений, данных в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Ферганскую область, в частности касающихся стимулированию ускоренного социально-экономического развития Сохского района. В 2020-2021гг. в данном районе запланирована реализация 98 инвестиционных проектов на общую сумму 216,1 млрд сумов с созданием 4920 новых рабочих мест. Отмечено, что в данном направлении уже начата работа – за счет ресурсов коммерческих банков и средств инвесторов выделяются ресурсы для активизации предпринимательской деятельности и поддержки бизнеса в районе.
По итогам видеоконференции ответственным руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти были даны адресные поручения с указанием конкретных сроков их реализации.