IHT Bosh kotibi o‘rinbosari bilan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yil 2-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Furqat Sidikov Islom hamkorlik tashkiloti Bosh kotibining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Ahmad Ssenyomo bilan videokonferensaloqa shaklida muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekistonning IHT bilan ko‘p qirrali hamkorligi, jumladan, savdo-iqtisod, investitsiya va turizm sohalaridagi aloqalari holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida yuqori iqtisodiy o‘sishni ta’minlash va mamlakatimiz iqtisodiyotining raqobatdoshligini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Shu o‘rinda O‘zbekiston IHT va boshqa xalqaro tuzilmalar bilan hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratadi.
Iqtisodiyot va savdo sohasida hamkorlikni rivojlantirish IHT bilan munosabatlarning ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligi qayd etildi. O‘zbekiston IHT Bosh kotibiyati, Islom taraqqiyot banki, COMSEC, Savdoni rivojlantirish bo‘yicha islom markazi va tashkilotning boshqa tuzilmalari bilan yaqin hamkorlik o‘rnatishdan manfaatdor bo‘lib, bu mamlakatimizda loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirishga imkon beradi.
Tomonlar, shuningdek, COVID-19 pandemiyasi sharoitida IHT ishtirokchilari o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni qayta tiklash masalasini muhokama qildilar va koronavirusning salbiy oqibatlarini yumshatish bo‘yicha birgalikda harakat qilish muhimligini ta’kidladilar.
IHT Bosh kotibi o‘rinbosari O‘zbekiston hukumati tomonidan iqtisodiy faollikni va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, mamlakatda koronavirus infeksiyasining tarqalishiga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni yuqori baholadi.

О переговорах с заместителем генсека ОИС
2 июля 2020 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков провел переговоры с заместителем генерального секретаря Организации Исламского Сотрудничества по экономическим вопросам Ахмадом Ссенёмо в формате видеоконференцсвязи.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы наращивания многопланового сотрудничества Узбекистана с ОИС, в том числе в торгово-экономической, инвестиционной и туристической сферах.
Как подчеркивалось, под руководством Президента Шавката Мирзиёева в экономической сфере осуществляются масштабные реформы, направленные на поддержание высокого экономического роста и повышение конкурентоспособности экономики нашей страны. В этой связи Узбекистан уделяет особое внимание развитию сотрудничества с ОИС и другими международными структурами.
Отмечено, что наращивание сотрудничества в сфере экономики и торговли является одним из приоритетных направлений отношений с ОИС. В этом плане Узбекистан намерен налаживать тесное взаимодействие с Генсекретариатом ОИС, ИБР, КОМСЕК, Исламским центром развития торговли и другими учреждениями Организации, что даст возможность успешно реализовать проекты в нашей стране.
Стороны также обсудили возобновление торгово-экономического сотрудничества между участниками ОИС в условиях пандемии COVID-19 и подчеркнули важность принятия совместных усилий по смягчению негативных последствий коронавируса.
Заместитель генсека ОИС высоко оценил предпринимаемые Правительством Узбекистана меры по сохранению экономической активности, поддержке предпринимательства и борьбе с распространением коронавирусной инфекции в стране.