IHT Bosh kotibi o‘rinbosari bilan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yil 2-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Furqat Sidikov Islom hamkorlik tashkiloti Bosh kotibining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Ahmad Ssenyomo bilan videokonferensaloqa shaklida muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekistonning IHT bilan ko‘p qirrali hamkorligi, jumladan, savdo-iqtisod, investitsiya va turizm sohalaridagi aloqalari holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida yuqori iqtisodiy o‘sishni ta’minlash va mamlakatimiz iqtisodiyotining raqobatdoshligini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Shu o‘rinda O‘zbekiston IHT va boshqa xalqaro tuzilmalar bilan hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratadi.
Iqtisodiyot va savdo sohasida hamkorlikni rivojlantirish IHT bilan munosabatlarning ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligi qayd etildi. O‘zbekiston IHT Bosh kotibiyati, Islom taraqqiyot banki, COMSEC, Savdoni rivojlantirish bo‘yicha islom markazi va tashkilotning boshqa tuzilmalari bilan yaqin hamkorlik o‘rnatishdan manfaatdor bo‘lib, bu mamlakatimizda loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirishga imkon beradi.
Tomonlar, shuningdek, COVID-19 pandemiyasi sharoitida IHT ishtirokchilari o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni qayta tiklash masalasini muhokama qildilar va koronavirusning salbiy oqibatlarini yumshatish bo‘yicha birgalikda harakat qilish muhimligini ta’kidladilar.
IHT Bosh kotibi o‘rinbosari O‘zbekiston hukumati tomonidan iqtisodiy faollikni va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, mamlakatda koronavirus infeksiyasining tarqalishiga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni yuqori baholadi.

Negotiations with OIC Assistant Secretary General
On July 2, 2020, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Furkat Sidikov held talks with OIC Assistant Secretary General Ahmed Ssenyomo, via videoconference.
The state and prospects of increasing the multifaceted cooperation of Uzbekistan with OIC, including in trade-economic, investment and tourism spheres, were discussed during the conversation.
It was noted that increasing cooperation in economy and trade is one of the priority areas of relations with OIC. In this regard, Uzbekistan intends to establish close cooperation with OIC Secretary General, IDB, COMCEC, Islamic Centre for Development of Trade and other institutions of the Organization, which will make it possible to successfully implement projects in Uzbekistan.
According to Uzbekistan MFA, the parties also discussed the resumption of trade-economic cooperation between OIC members in the context of COVID-19 pandemic and noted the importance of joint efforts to mitigate the negative effects of coronavirus.
OIC Assistant Secretary General highly appreciated measures taken by the Government of Uzbekistan to maintain economic activity, support entrepreneurship and combat the spread of coronavirus infection in the country.