Hindiston Elchisi bilan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yil 1-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasining mamlakatimizdagi diplomatik missiyasini yakunlayotgan Favqulodda va Muxtor Elchisi Santosh Ja bilan videokonferensiya shaklida uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning holati va ularni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston-Hindiston munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilib, so‘nggi yil davomida jadal rivojlandi, muhim kelishuv va natijalarga erishildi.
Koronavirus pandemiyasi sharoitida tegishli vazirlik va idoralar barcha zamonaviy aloqa vositalaridan foydalangan holda hamkorlikni davom ettirgani qayd etildi.
Shuningdek, turli darajalardagi bo‘lajak ikki tomonlama uchrashuvlarni o‘tkazish muddatlari bo‘yicha takliflar yuzasidan fikr almashildi.
Suhbat so‘ngida Vazir Santosh Jaga ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashga qo‘shgan shaxsiy hissasi uchun minnatdorchilik bildirdi.
Elchi Hindistonning O‘zbekistondagi diplomatik vakolatxonasi rahbari sifatidagi faoliyati doimiy ravishda qo‘llab-quvvatlangani uchun minnatdorlik izhor etdi.

О переговорах с Послом Индии
1 июля 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу в формате видеоконференции с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Индия Сантошом Джа, завершающим свою дипломатическую миссию в нашей стране.
В ходе беседы рассмотрены состояние и перспективы развития двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркивалось, что узбекско-индийские отношения поднялись на качественно новый уровень и приобрели интенсивный характер, за последний год достигнуты важные договоренности и результаты.
Отмечено, что в условиях пандемии коронавируса, профильные министерства и ведомства продолжили кооперацию в штатном режиме с использованием всех возможных современных средств коммуникации.
Стороны также обменялись мнениями относительно предложений по срокам предстоящих двусторонних контактов на различных уровнях.
В заключение беседы Министр выразил признательность Сантошу Джа за его личный вклад в развитие и укрепление взаимодействия между двумя странами.
Посол поблагодарил за постоянную поддержку его деятельности в качестве главы дипмиссии Индии в Узбекистане.