Banklar faoliyatining barqarorligini taʼminlash masalalari koʻrib chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-aprel kuni koronavirus pandemiyasi sharoitida bank tizimining barqaror ishlashini hamda iqtisodiyotga moliyaviy koʻmakchi boʻlishini taʼminlash masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Mamlakatimizda koronavirus pandemiyasi davrida aholi, iqtisodiyot tarmoqlari va tadbirkorlik subyektlarini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha barcha choralar koʻrilmoqda. Davlatimiz rahbarining joriy yil 19-mart va 3-aprel kunlari qabul qilingan farmonlarida bu borada koʻplab imtiyoz va preferensiyalar belgilandi.
Xususan, tadbirkorlar va aholining jami 19,5 trillion soʻmlik kredit qarzlarini toʻlash muddati 1-oktyabrgacha kechiktiriladi. Albatta, bu ularga karantin sharoitida katta madad boʻladi. Lekin, shu bilan birga, moliya-kredit muassasalariga tushadigan mablagʻ kamayishini ham nazardan qochirib boʻlmaydi.
Shu bois yigʻilishda banklarning barqaror ishlashini taʼminlash, bandlik va aholi daromadlarini saqlab qolish masalalari muhokama qilindi.
Jahon iqtisodiyotida boshlanayotgan inqiroz holatlarini hisobga olib, banklarning loyihalar portfelini tanqidiy koʻrib chiqish vazifasi qoʻyildi.
Yaʼni, hali boshlanmagan, uzoq muddatli loyihalarni aniqlab, ularni joriy yilning oʻzida samara berishni boshlaydigan yangi loyihalarga almashtirish zarurligi taʼkidlandi.
Bu borada banklarga mablagʻlarni ustuvor ravishda kichik biznes subyektlariga yangi ish oʻrinlari yaratish uchun hamda uy sharoitida oʻzini oʻzi band qilish uchun yoʻnaltirish tavsiya etildi.
Joriy yilda Agrobank, Xalq banki, Mikrokreditbank orqali bandlikni taʼminlash dasturlariga 4 trillion soʻm yoʻnaltirish koʻzda tutilgan. Shuningdek, Inqirozga qarshi kurashish jamgʻarmasi orqali Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasiga qoʻshimcha 500 milliard soʻm ajratiladi.
Ushbu mablagʻlar koʻplab yangi loyihalarga asos boʻladi. Prezidentimiz birinchi navbatda oziq-ovqat xavfsizligi, qishloq xoʻjaligi, sogʻliqni saqlash, kichik biznes va hunarmandchilik loyihalariga ustuvor ahamiyat qaratish zarurligini taʼkidladi.
Karantin davrida ham agrar sohadagi ishlar toʻxtamaganini hisobga olib, qishloq xoʻjaligi tarmoqlariga biriktirilgan tijorat banklari hozirning oʻzida yangi loyihalarni koʻpaytirishlari lozimligi qayd etildi.
Maʼlumki, oʻtgan haftada 24 ta bank tashabbus koʻrsatib, jismoniy shaxslar uchun kredit taʼtili eʼlon qildi. Bugungi yigʻilish chogʻida banklar shu kabi oddiy, lekin aholida ishonch va hurmat uygʻotadigan yana koʻplab tashabbuslar bilan chiqishi maqsadga muvofiqligi aytib oʻtildi.
Masalan, muddati tugagan omonatlarning muddati uzaytirilib, bu haqda ommaviy axborot vositalarida eʼlon qilinsa, karantin vaqtida uyida oʻtirgan aholiga qulaylik yaratiladi.
Karantin tugaganidan keyin koʻplab korxonalarga oʻz faoliyatini tiklash uchun ancha vaqt va mablagʻ kerak boʻladi. Shu bois Markaziy bankka ishlab chiqarish korxonalari faoliyati toʻxtab qolmasligi uchun banklar orqali 30 trillion soʻm aylanma mablagʻlar ajratilishini taʼminlash topshirildi. Zarur hollarda, korxonalarga ish haqi toʻlash uchun ham kreditlar ajratilishini yoʻlga qoʻyish lozimligi taʼkidlandi.
Masofaviy xizmat koʻrsatish turlari va qamrovini kengaytirish boʻyicha ham vazifalar belgilandi.
Videoaloqa tarzida oʻtgan yigʻilishda soha mutasaddilari va tijorat banklari rahbarlari tegishli axborot berdi.

Рассмотрены вопросы обеспечения стабильной деятельности банков
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 апреля провел совещание по вопросам обеспечения стабильного функционирования банковской системы в качестве финансовой опоры национальной экономики в условиях пандемии коронавируса.
Сегодня в нашей стране принимаются все необходимые меры для поддержки населения, отраслей экономики и субъектов предпринимательства. Указами главы государства от 19 марта и 3 апреля текущего года определено множество льгот и преференций в данном направлении.
В частности, срок уплаты процентов по кредитам предпринимателей и населения на общую сумму 19,5 триллиона сумов будет отсрочен до 1 октября. Конечно, это будет большим подспорьем для них во время карантина. Однако следует также учесть характерное для нынешних условий снижение объемов поступлений в финансово-кредитные организации.
В связи с этим на совещании обсуждены вопросы обеспечения стабильной деятельности банков, сохранения рабочих мест и доходов населения.
Поставлена задача критически пересмотреть портфель проектов банков с учетом зарождающихся кризисных явлений в мировой экономике. Иными словами, необходимо выявить долгосрочные проекты, реализация которых еще не началась, и заменить их новыми, которые начнут давать результат уже в этом году.
Банкам рекомендовано в приоритетном порядке направлять средства субъектам малого бизнеса на создание рабочих мест и на стимулирование самозанятости в домашних условиях.
В нынешнем году намечено направить через Агробанк, Народный банк и Микрокредитбанк 4 триллионов сумов на финансирование программ обеспечения занятости. Кроме того, через Антикризисный фонд будет направлено 500 миллиардов сумов в Государственный фонд по поддержке предпринимательской деятельности.
Эти средства дадут толчок множеству новых проектов. Президент отметил, что приоритет должен быть отдан проектам, способствующим укреплению продовольственной безопасности, в области сельского хозяйства, здравоохранения, малого бизнеса и предпринимательства.
Учитывая, что аграрные работы продолжаются в условиях карантина, коммерческим банкам, закрепленным за соответствующими отраслями сельского хозяйства, следует расширить портфель проектов данного направления, подчеркнуто.
Как известно, на прошлой неделе 24 банка проявили инициативу и объявили кредитные каникулы для физических лиц. На сегодняшнем совещании отмечалась целесообразность принятия банками и других подобных решений, которые помогут укрепить доверие и уважение населения.
Так, было бы весьма полезно и продление вкладов с истекшим сроком и объявление об этом в средствах массовой информации.
После завершения карантина многим предприятиям потребуются значительное время и средства для восстановления деятельности. В связи с этим Центральному банку поручено обеспечить ассигнование через банки 30 триллионов сумов для пополнения оборотных средств производственных предприятий, чтобы они продолжали работать. Отмечалось, что в случае необходимости следует наладить выдачу предприятиям кредитов и для выплаты заработной платы работникам.
Определены также задачи по расширению перечня и охвата дистанционных услуг.
На совещании, прошедшем по видеоконференцсвязи, ответственные лица сферы и руководители коммерческих банков представили информацию по обсужденным вопросам.