2020-03-18 | Sog‘liqni saqlash
Avval xabar qilganimizdek, Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan 1003 yagona qisqa raqamli Call-markaz ishga tushirilgan edi. Fuqarolarimiz ushbu raqamga qo‘ng‘iroq qilib, koronavirus infektsiyasi yoki o‘zingiz va yaqinlaringiz salomatligi bilan bog‘liq savollariga mutaxassislardan tibbiy asoslangan javoblar va tavsiyalar olishmoqda.
Ta’kidlash joizki, Call-markaz tunu kun faoliyat ko‘rsatmoqda. Unda 200 nafardan ortiq professor o‘qituvchilar, shifokorlar 4 smenada uzluksiz fuqarolarning murojaatlariga javob berishmoqda.
Joriy yilning 15-mart kuni soat 21:00 da ishga tushgan Call-markazga bugun, 18-mart soat 13:00 gacha 69 212 ta qo‘ng‘iroq kelib tushgan.
- Eng ko‘p berilayotgan savollarga e’tibor beradigan bo‘lsak, birinchi kunlari aholi koronavirus infektsiyasi, uning yuqish yo‘llari va belgilari, profilaktika qoidalarini bilish uchun murojaat qilishgandi, - deydi Toshkent pediatriya tibbiyot instituti prorektori Sur’at Gulyamov. - Uch kun davomida ommaviy axborot vositalari va internet nashrlari orqali bu kabi masalalar keng targ‘ib qilingani, aholining xabardorligi ancha oshganligi bois bugunga kelib, yuqoridagi savollar ancha kamaydi. Endi ko‘pincha muayyan vaziyatga oid savollar berilishi kuzatilmoqda.
O‘z o‘rnida aytib o‘tish joizki, operatorlarga tongi vaqtda bolalar, kechki payt esa erkaklar hazillashib telefon qilish hollari ham uchramoqda. Call-markazning qoidasiga ko‘ra, kim bo‘lishidan qat’iy nazar, operatorlar barchaning savollariga javob berishi shart. Vaholanki, ayni shu paytda hazilkash fuqarolar sabab haqiqatan ham yordam va tavsiyaga muhtoj fuqarolar qo‘ng‘iroq qilib, tusha olmasliklari mumkin. Shuning uchun fuqarolarimizdan 1003 qisqa raqamiga zarurat bo‘lgandagina telefon qilishlarini so‘rab qolamiz.

В Call-центр с единым коротким номером 1003 поступило около 70 тысяч звонков
Как мы ранее сообщали, Министерством здравоохранения был запущен Call-центр с единым коротким номером 1003. Граждане звонят и получают от специалистов обоснованные с медицинской точки зрения ответы и рекомендации на вопросы, связанные с коронавирусной инфекцией, своим здоровьем и состоянием родных.
Стоит отметить, что Call-центр работает круглосуточно. Здесь более 200 профессоров-преподавателей, врачей в 4 смены непрерывно отвечают на вопросы граждан.
В Call-центр, начавший свою работу 15 марта нынешнего года в 21:00 часов, до сегодняшнего дня, то есть 18 марта 13:00 часов поступило 69 212 звонков.
– Если обратить внимание на часто задаваемые вопросы, в первые дни население обращалось с тем, чтобы узнать о коронавирусной инфекции, ее сиптомах и путях передачи, мерах профилактики, – говорит проректор Ташкентского педиатрического медицинского института Суръат Гулямов. – За счет того, что в течение трех дней эти вопросы широко пропагандировались в средствах массовой информации и интернет изданиях, повысилась осведомленность населения, сегодня уже реже задают такие вопросы. Теперь обращаются по существу, хотят получить рекомендации по определенным ситуационным вопросам.
В свою очередь стоит отметить, есть случаи, что утром дети, а вечером мужчины, сидящие за ужином в компании, звонят операторам и подшучивают над ними. Согласно правилам Call-центра, вне зависимости от возраста и состояния обращающегося, операторы обязаны отвечать на все его вопросы. Но, стоит учитывать, что в это же время, когда шутник забавляется, гражданин, действительно нуждающийся в помощи и рекомендации специалиста, не может дозвониться до оператора. Поэтому убедительно просим граждан звонит в 1003 только по необходимости.