Samarqandda MDH Chegara qoʻshinlari rahbarlari uchrashuvi boʻlib oʻtdi
Samarqand shahrida MDH tashkilotiga aʼzo davlatlar chegara qoʻshinlari rahbarlarining 5-mintaqaviy yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Unda Rossiya Federatsiyasi, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Oʻzbekiston respublikalari delegatsiyalari, shuningdek, MDH Chegara qoʻshinlari qoʻmondonlari kengashining Muvofiqlashtiruvchi xizmati vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida MDHga aʼzo davlatlarning Afgʻoniston bilan tashqi chegaralaridagi vaziyat va uning yaqin kelajakdagi rivojlanish tendensiyalari tahlil qilindi. Xususan, Afgʻonistonning shimoliy chegara hududlaridagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.
Shu bilan birga, yigʻilish ishtirokchilarning eʼtibori jangarilar nazorati ostidagi hududlarda giyohvand moddalar ishlab chiqarish koʻlami oshib borayotgani va giyohvandlik vositalarini “shimoliy yoʻnalish“ boʻyicha Markaziy Osiyo mintaqasidagi MDHga aʼzo davlatlarning tashqi chegaralari orqali olib oʻtishga urinishlar boʻlayotganiga qaratildi.
Yigʻilishda Hamdoʻstlik davlatlari hududiga xalqaro terroristik va ekstremistik tashkilotlarga aloqador shaxslarning kirib kelishiga qarshi kurash choralari ishlab chiqildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha Protokol imzolandi. Uning tavsiyalari 16-aprel kuni Yerevan shahrida boʻlib oʻtadigan Chegara qoʻshinlari qoʻmondonlari kengashining navbatdagi yigʻilishida koʻrib chiqiladi.

В Самарканде встретились руководители пограничных ведомств СНГ
В пятом региональном совещании руководителей пограничных ведомств государств – участников СНГ приняли участие делегации пяти пограничных ведомств государств Содружества: России, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана, а также Координационной службы Совета командующих Пограничными войсками (СКПВ).
В ходе заседания проанализированы обстановка на внешних границах государств – участников СНГ с Афганистаном, а также тенденции ее развития на ближайшую перспективу. В частности, состоялся обмен мнениями об обстановке в северных приграничных районах Афганистана.
При этом внимание участников было акцентировано на увеличении масштабов наркопроизводства, находящегося под контролем боевиков, и попыток перемещения наркотических средств через внешние границы государств - участников СНГ в Центральноазиатском регионе и далее по так называемому «северному маршруту».
Специалистами в рамках совещания были выработаны меры противодействия проникновению на территорию государств Содружества лиц, причастных к международным террористическим и экстремистским организациям.
По итогам совещания подписан Протокол, рекомендации которого будут рассмотрены на очередном заседании СКПВ 16 апреля 2020 года в городе Ереване.