Parrandalarni yetishtirishda innovatsion texnologiyalar
Joriy yilning 3-mart kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi va Vengriyaning “Agrofeed” kompaniyasi bilan hamkorlikda “Parrandalarni yetishtirish uchun innovatsion texnologiyalar“ mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminardan ko‘zlangan maqsad olimlar, mutaxassislar va tadbirkorlar e’tiboriga mazkur kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan hamda foydalanilayotgan innovatsion texnologiyalarni havola etishdan iborat.
Joriy yilda manfaatdor tomonlar ishtirokida 10 ga yaqin shunday ilmiy-amaliy seminarlar o‘tkazish rejalashtirilmoqda.
Asosiy ma’ruzachilar “Agrofeed” kompaniyasi mutaxassislari — Aleksandr Yanchevskiy va Tamas Toperzer broyler tovuqlarni oziqlantirish haqida ma’ruzalar bilan qatnashdi. Ta’kidlash joizki, hozirda yurtimizda omuxta ozuqa ishlab chiqarishni rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda. O‘z navbatida bu mahsulotni parranda yetishtirilayotgan hududning tabiiy sharoiti va parrandalarning yashash sharoitlarga bog‘liq holda o‘zgartirish talab etiladi.
Erishilgan natijalar bilan bir qatorda parrandachilik bilan shug‘ullanuvchi barcha mamlakatlarga xos bo‘lgan bir qator muammolar xal etilishi lozim. Bunga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, mavjud ishlab chiqarish ob'yektlarini yangidan qurish va modernizatsiya qilish hamda tayyor mahsulotlarni eksport qilish geografiyasini kengaytirish kiradi.
Xususan, hozirda parrandachilik mahsulotlarini qayta ishlash darajasi past bo‘lib qolmoqda: bu soha asosan tovuqlar bilan chegaralangan bo‘lib, boshqa turlardagi parrandalar (kurka, g‘oz, o‘rdak, tuyaqush va boshqalarni) yetishtirishni rag‘batlantirishga e’tibor berilmayapti. Bundan tashqari, qushlar orasida parranda kasalliklarini erta aniqlash uchun zamonaviy biologik laboratoriyalar yo‘qligi tufayli turli kasalliklar keng tarqalgani ham e’tiborga molik.
Aniqlangan kamchilik va muammolarni hal etishda O‘zbekistonda parrandachilikni rivojlantirish hamda import o‘rnini bosuvchi va eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlar turlarini kengaytirish borasida amalga oshirilayotgan izchil chora-tadbirlar ham hisobga olinmoqda.
Seminarda olimlar, mutaxassislar, tadbirkorlar, fermer xo‘jaliklari rahbarlari hamda Vengriyaning O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi vakillari qatnashdilar.

Инновационные технологии выращивания птиц
3 марта текущего года состоялся научно-практический семинар на тему «Инновационные технологии выращивания птиц», который является частью цикла семинаров «Инновационные технологии выращивания птиц: кормление, ветеринария, инкубация и ресурсосберегающие технологии» и организован Министерством инновационного развития совместно с компанией «Agrofeed» (Венгрия).
Целью семинара является доведение до внимания ученых, специалистов и предпринимателей инновационных технологий, разработанных и применяемых данной компанией. Планируется проведение в текущем году порядка 10 таких научно-практических семинаров с участием заинтересованных лиц.
Тема прошедшего семинара была посвящена кормлению как бройлеров, так и несушек. Она интересна и тем, что в республике принимаются меры по развитию производства комбинированных кормов, однако эта продукция требует особого внимания с учетом природных условий и условий выращивания птиц. В качестве основных докладчиков выступили специалисты компании «Agrofeed» (Венгрия) Александр Янчевский и Тамаш Топерцер.
Наряду с достигнутыми результатами, имеется ряд вопросов, ожидающих своё решение, что характерно для всех стран, занятых птицеводством. Это внедрение современных технологий, строительство новых и модернизация действующих производств, расширение географии экспорта готовой продукции.
В частности, сохраняется низкий уровень переработки птицеводческой продукции; данная сфера ограничивается, в основном, выращиванием кур, оставив без должного внимания популяризацию выращивания других видов птиц (индеек, гусей, уток, страусов и других); вследствие отсутствия должного уровня современных биолабораторий по раннему выявлению птичьих болезней, среди птиц широко распространяются различные болезни.
При решении выявленных недостатков и проблем учитываются и последовательные меры, принимаемые в Узбекистане, по развитию птицеводства и расширению ассортимента импортозамещающей и экспортоориентированной продукции отечественного производства.