1-martdan boshlab O‘zbekistonda Yaponiya fuqarolari uchun 90 kunlik vizasiz rejim belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 29 fevraldagi “Diplomatik yoki rasmiy pasporti egalari bo‘lgan Yaponiya fuqarolariga O‘zbekiston Respublikasiga vizasiz kirish rejimini liberallashtirish to‘g‘risida”gi 115-son Qarori qabul qilindi, deb xabar berdi Adliya vazirligi.
Qarorga ko‘ra, 2020-yil 1-martdan paritet asosda Yaponiya TIV tomonidan berilgan diplomatik yoki rasmiy pasport egalari bo‘lgan Yaponiya fuqarolari:
- O‘zbekistonda diplomatik yoki konsullik faoliyatini amalga oshirish va Yaponiya Hukumati vazifalarini bajarish bilan bog‘liq bo‘lgan, shu jumladan ular bilan doimiy yashaydigan oila a’zolari uchun O‘zbekistonda bo‘lish muddatiga;
- boshqa maqsadlarda 90 kungacha O‘zbekistonga vizasiz kirish tartibi belgilandi.
Vizasiz kirish tartibi O‘zbekistonga mehnat, kasbiy va boshqa faoliyatni amalga oshirish yoki doimiy yashash uchun keladigan Yaponiya fuqarolariga tatbiq etilmaydi.

2020-03-04 | Tourism
The Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted a resolution of February 29, 2020 “On liberalization of a visa-free regime of entry into the Republic of Uzbekistan for Japanese citizens who hold diplomatic or official passports”, the Ministry of Justice reports.
According to the resolution, from March 1, 2020, an entry regime is established for Japanese citizens who hold diplomatic and official passports issued by the Ministry of Foreign Affairs of Japan on an equal footing:
– for the duration of their stay in Uzbekistan, related to the implementation of diplomatic or consular activities, as well as execution of tasks of the Government of Japan, including members of their families permanently residing with them;
– up to 90 days – for those entering Uzbekistan for other purposes.
A visa-free regime does not apply to Japanese citizens entering Uzbekistan to carry out labor, professional or other activities or for a permanent place of residence.