Samarqandda nufuzli anjuman boshlandi
Samarqand shahrida “Imom Abu Mansur Moturidiy va moturidiya taʼlimoti: oʻtmish va bugun” mavzusida xalqaro konferensiya oʻz ishini boshladi.
Anjuman Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari boʻyicha qoʻmita, Oʻzbekiston musulmonlari idorasi, Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi, Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Fanlar akademiyasi kabi tashkilotlar tomonidan Misrning Al-Azhar majmuasi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Unda al-Azhar majmuasi rahbari Shayx Ahmad Tayyib boshchiligidagi delegatsiya, shuningdek, Bosniya va Gersegovina, Germaniya, Iordaniya, Indoneziya, Malayziya, Pokiston, Rossiya, Turkiya, Ukraina, Shveysariya, Qirgʻiziston va Qozogʻiston kabi mamlakatlardan 70 ga yaqin ulamolar, islomshunos olimlar, nufuzli taʼlim muassasalari va ilmiy-tadqiqot markazlari rahbarlari ishtirok etmoqda.
Konferensiyaning ochilishida Bosh vazir oʻrinbosari Aziz Abduhakimov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Rustam Qosimov, Oʻzbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimov, Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimov va boshqalar qatnashmoqda.
Tadbirda keyingi yillarda mamlakatimizda asriy anʼana va qadriyatlarimizni asrab-avaylash va kelajak avlodlarga yetkazish, eʼtiqod erkinligini taʼminlash, xususan, ezgulik va yaxshilikka asoslangan islom dinining asl mohiyatini targʻib qilish borasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirilayotgani taʼkidlandi.
Islom dini rivojida beqiyos oʻrin egallaydigan Samarqand shahrida boʻlib oʻtayotgan mazkur anjumanda muhokama etiladigan mavzular islomning asl mohiyatini targʻib etishda muhim ahamiyat kasb etishi, konferensiya yakuni boʻyicha qabul qilinadigan hujjatlar esa islom madaniyati va sivilizatsiyasini yana-da taraqqiy ettirishga xizmat qilishi qayd etildi.

Samarkand hosts International Conference
International conference on “Imam Abu Mansur Moturidi and teachings of Maturidia: past and present” kicks off in Samarkand.
The conference is organized by the Committee for Religious Affairs under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, Board of Muslims of Uzbekistan, International Islamic Academy of Uzbekistan, Center for Islamic Civilization of Uzbekistan, Imam Bukhari International Research Center, Academy of Sciences and Al-Azhar Complex (Egypt).
The delegation led by the head of Al-Azhar Complex, Sheikh Ahmed el-Tayeb, as well as about 70 scholars, heads of prestigious education institutions and research centers from Bosnia and Herzegovina, Germany, Jordan, Indonesia, Malaysia, Pakistan, Russia, Turkey, Ukraine, Switzerland, Kyrgyzstan and Kazakhstan are attending the event.
Deputy Prime Minister Aziz Abdukhakimov, Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan Rustam Kasimov, Chairman of the Board of Muslims of Uzbekistan, Mufti Usmonkhon Alimov, Samarkand region’s khokim Erkinjon Turdimov and others addressed the conference.
It was emphasized that issues to be discussed at the conference in Samarkand, which has an incomparable place in development of Islam, will play an important role in promoting the true essence of Islam, and documents to be adopted following the event will serve to further develop Islamic culture and civilization.