Texnoparkda zamonaviy korxona ishga tushdi
Toshkent mexanika zavodining ulkan hududi va binolaridan samarali foydalanish maqsadida Texnopark tashkil etilgan edi. Davlatimiz rahbari o‘tgan yili 28 iyunda bu yerga kelib, loyihalar taqdimoti bilan tanishgandi.
Texnoparkda 2020-2021-yillarda umumiy qiymati 393 million dollardan ziyod bo‘lgan 15 ta korxonani ishga tushirish mo‘ljallangan. Ularda kir yuvish mashinalari, oshxona plitalari, sovutkich va muzlatkichlar, sanoat konditsionerlari, lift va eskalatorlar, elektr texnikasi mahsulotlari ishlab chiqarish ko‘zda tutilgan.
Bu yerda zarur muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari mavjud. Tadbirkorlarga qulaylik yaratish maqsadida logistika markazi tashkil etiladi. Ishlab chiqariladigan mahsulotlarning mahalliylashtirish darajasi 35-40 foiz bo‘ladi. Shuningdek, yiliga 186 million dollarlik eksport qilish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz Texnopark hududida ishga tushirilgan ilk loyiha - elektron gaz hisoblagichlar korxonasi faoliyati bilan tanishdi, mahsulotlar namunalarini ko‘zdan kechirdi.
50 million dollar investitsiya hisobiga tashkil etilgan korxonada yiliga 3 million dona elektron gaz hisoblagichlar tayyorlanadi. Bu “aqlli” hisoblagichlarga sim-karta o‘rnatilgan bo‘lib, ishlatilgan tabiiy gaz hajmi haqidagi ma’lumotni onlayn rejimda markaziy serverga uzatadi. Shu tariqa hisoblashda billing tizimi joriy etiladi va inson omili qisqaradi.
Ushbu hisoblagichlar xavfsizlik jihatidan ham qulay. Ularga o‘rnatilgan me’yor uskunasi ortiqcha gaz bosimini pasaytirib, bir xilda yetkazib beradi. Bu orqali aholi xonadonlari va inshootlarda yong‘in yoki boshqa ko‘ngilsiz holatlarning oldi olinadi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 3,5 million dona elektron gaz hisoblagichga ehtiyoj mavjud. Korxona ushbu ehtiyojni bir yilda qoplab, kelgusi yildan 7,7 million dollarlik mahsulotni eksport qilish quvvatiga ega. Buning uchun korxona hamkori Italiyaning “Petro Fiorentini” kompaniyasi bilan tegishli shartnoma tuzilgan.
Davlatimiz rahbari korxona faqat sotish bilan cheklanib qolmay, hisoblagichlarni o‘rnatishdan tortib xizmat ko‘rsatishgacha mas’ul bo‘lishi, ekspluatatsiyaga javob berishi kerakligini ta’kidladi.
- Har bir ishlab chiqarishga kirishishdan oldin standartni o‘ylash kerak. Malakali servis uchun ham, eksport uchun ham standart zarur. Afsuski, biz bu sohada dunyodan ancha ortda qoldik. Joylarda standart kafolatini ta’minlaydigan kadrlar juda kam. Shuning uchun mana shunday sanoat korxonalarining o‘zida servis bo‘yicha mutaxassislar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish kerak, - dedi Prezident.
Korxonaning servis markazi faoliyati haqida ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari Texnoparkda amalga oshirilayotgan galdagi loyihalar, ishlab chiqarilishi rejalashtirilgan sanoat mahsulotlari bilan ham tanishdi.

В Технопарке введено в строй современное предприятие
Технопарк был создан для эффективного использования обширной территории и сооружений Ташкентского механического завода. Соответствующие проекты были представлены главе государства в ходе посещения этого места 28 июня прошлого года.
В Технопарке планируют ввести в строй 15 предприятий общей стоимостью более 393 миллионов долларов в течение 2020-2021 годов. Они будут производить стиральные машины, кухонные плиты, холодильники и морозильники, промышленные кондиционеры, лифты и эскалаторы, другую электротехническую продукцию.
Технопарк располагает необходимой инженерно-коммуникационной инфраструктурой. Для удобства предпринимателей будет создан центр логистики. Уровень локализации производимой продукции ожидается на уровне 35-40 процентов. Намечено наладить экспорт на сумму 186 миллионов долларов в год.
Президент ознакомился с деятельностью введенного в строй на территории Технопарка первого предприятия – по производству электронных газовых счетчиков, а также осмотрел образцы продукции.
Предприятие, организованное за счет инвестиций на 50 миллионов долларов, способно выпускать в год 3 миллиона счетчиков. "Умные" счетчики оснащены слотом для сим-карты и будут в режиме реального времени отправлять данные о потреблении газа на центральный сервер. Внедряемая с использованием таких счетчиков биллинговая система сократит человеческий фактор.
Счетчики оснащены регулятором, который нормализует давление газа и таким образом повышает безопасность, поможет предотвратить утечки газа и сопутствующие этому последствия.
Сегодня в нашей стране существует потребность в 3,5 миллиона электронных газовых счетчиков. Предприятие намерено покрыть этот спрос за один год деятельности и начиная со следующего года экспортировать продукцию на 7,7 миллиона долларов. Для этого заключено соглашение с итальянским партнером – компанией “Petro Fiorentini”.
Глава государства отметил, что предприятие не должно ограничиваться лишь продажей счетчиков, но и охватить весь процесс от их установки до технического обслуживания.
- Начиная производство, необходимо сперва подумать о стандартах. И для квалифицированного сервиса, и для экспорта требуется стандарт. К сожалению, в этом вопросе мы намного отстали от мира. На местах не хватает кадров, способных обеспечить работу по стандарту. Поэтому следует наладить на промышленных предприятиях, таких как это, подготовку собственных специалистов по сервису, - сказал Президент.
Представлена информация о сервис-центре предприятия.
Глава государства ознакомился со следующими проектами Технопарка, образцами промышленных товаров, которые планируется запустить в производство.