Yangi mavzega zamonaviy shirkat xizmat ko‘rsatadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 28-fevral kuni poytaxtimizning Mirzo Ulug‘bek tumani Avayxon mahallasida bunyod etilayotgan ko‘p qavatli uy-joylarni ko‘zdan kechirdi.
Bu yerda jami 1 ming 120 ta xonadondan iborat 17 ta ko‘p qavatli uylar qurilishi loyihalashtirilgan. Bugungi kunda 5 ta turar joy qad rostlab, ichki pardozlash ishlari olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari xonadonlardan birini kirib ko‘rdi, uylarning qurilish texnologiyasi va energiya tejamkorligiga e’tibor qaratdi.
Tashqi devorlar bazalt materiali bilan qoplangani ob-havo ta’sirini kamaytirib, xonadonlarning qishda isiq, yozda salqin bo‘lishini ta’minlaydi. Yana bir samarali tomoni - bu to‘liq mahalliylashtirilgan mahsulot.
Prezidentimiz mahalliy materiallarni ko‘proq ishlatib, uylarning narxini arzon qilish, ularni turli soha vakillari bilan birga kam ta’minlanganlarga ham ajratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Kredit muddatini uzaytirish, ijaraga berish orqali kambag‘al oilalarni qo‘llab-quvvatlash muhimligini ta’kidladi.
- Shaharlarda odamlar kommunal xizmatlar sifatsizligidan norozi. Binolarni ekspluatatsiya qiladigan barqaror tashkilotlar, malakali kadrlar yetishmaydi. Yangi ob'yektlar eski tarmoqlarga ulab qo‘yiladi. Butun kvartal birdaniga uzoqdagi stantsiyadan isitiladi. Aslida, aql bilan qilinsa, kommunal to‘lovlarni 50 foizgacha arzonlatish mumkin, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yangi mavzeda avtonom issiqlik stantsiyasi qurish, imoratlarni ekspluatatsiya qiladigan va sifatli xizmat ko‘rsatadigan zamonaviy shirkat tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Hududda yana bir nechta 9, 16  va bitta 25 qavatli turar joy barpo etilishi rejalashtirilgan. Loyihada zamonaviy qurilish normalari bilan birga milliy qadriyatlarimiz, turli marosimlar uchun qulayliklar ham inobatga olingan. Barcha uylarni 2020-yil sentabrda foydalanishga topshirish mo‘ljallangan.
Shuningdek, maktab, bolalar bog‘chasi, dam olish va sport maydonchalari, bolalar o‘yingohlari, ko‘p qavatli avtoturargoh barpo etilishi loyihalashtirilgan.

On February 28, President Shavkat Mirziyoyev became familiar with construction of multi-storey buildings in Avaykhon makhalla of Mirzo Ulugbek district.
According to the plan, it is scheduled to build 17 multi-storey buildings for 1,120 apartments. Currently, the construction of 5 houses has been completed and internal finishing works are underway. They will be commissioned in September 2020.
The Head of the state visited one of the apartments and asked about construction technology and energy efficiency of the used materials.
External walls of the houses are finished with basalt wool, which minimizes heat loss and provides an optimal microclimate in apartments. This material is a fully localized product.
President gave instructions on expanding the use of domestic materials, reducing the cost of apartments, and allocating them to low-income families. The importance of supporting low-income families by extending loan repayment periods and providing rental housing was noted.
“Residents of cities are dissatisfied with the quality of public services. There are not enough professional organizations and qualified personnel in building maintenance. New objects are connected to the old infrastructure. Entire blocks are heated from a distant station. And if you work wisely, you can reduce the cost of utility payments by up to 50 percent”, says the Head of the state.
Instructions were given for construction of an autonomous heat station in the new neighborhood, organization of a modern company for operation and maintenance of buildings.
Several 9, 16-storey and one 25-storey buildings are planned to be built on the territory of the makhalla. In addition to modern requirements, the project takes into account national values and facilities for various ceremonies. In addition, residential complex will include a school, a kindergarten, sports and playgrounds, multi-level parking.