Yangi mavzega zamonaviy shirkat xizmat ko‘rsatadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 28-fevral kuni poytaxtimizning Mirzo Ulug‘bek tumani Avayxon mahallasida bunyod etilayotgan ko‘p qavatli uy-joylarni ko‘zdan kechirdi.
Bu yerda jami 1 ming 120 ta xonadondan iborat 17 ta ko‘p qavatli uylar qurilishi loyihalashtirilgan. Bugungi kunda 5 ta turar joy qad rostlab, ichki pardozlash ishlari olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari xonadonlardan birini kirib ko‘rdi, uylarning qurilish texnologiyasi va energiya tejamkorligiga e’tibor qaratdi.
Tashqi devorlar bazalt materiali bilan qoplangani ob-havo ta’sirini kamaytirib, xonadonlarning qishda isiq, yozda salqin bo‘lishini ta’minlaydi. Yana bir samarali tomoni - bu to‘liq mahalliylashtirilgan mahsulot.
Prezidentimiz mahalliy materiallarni ko‘proq ishlatib, uylarning narxini arzon qilish, ularni turli soha vakillari bilan birga kam ta’minlanganlarga ham ajratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Kredit muddatini uzaytirish, ijaraga berish orqali kambag‘al oilalarni qo‘llab-quvvatlash muhimligini ta’kidladi.
- Shaharlarda odamlar kommunal xizmatlar sifatsizligidan norozi. Binolarni ekspluatatsiya qiladigan barqaror tashkilotlar, malakali kadrlar yetishmaydi. Yangi ob'yektlar eski tarmoqlarga ulab qo‘yiladi. Butun kvartal birdaniga uzoqdagi stantsiyadan isitiladi. Aslida, aql bilan qilinsa, kommunal to‘lovlarni 50 foizgacha arzonlatish mumkin, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yangi mavzeda avtonom issiqlik stantsiyasi qurish, imoratlarni ekspluatatsiya qiladigan va sifatli xizmat ko‘rsatadigan zamonaviy shirkat tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Hududda yana bir nechta 9, 16  va bitta 25 qavatli turar joy barpo etilishi rejalashtirilgan. Loyihada zamonaviy qurilish normalari bilan birga milliy qadriyatlarimiz, turli marosimlar uchun qulayliklar ham inobatga olingan. Barcha uylarni 2020-yil sentabrda foydalanishga topshirish mo‘ljallangan.
Shuningdek, maktab, bolalar bog‘chasi, dam olish va sport maydonchalari, bolalar o‘yingohlari, ko‘p qavatli avtoturargoh barpo etilishi loyihalashtirilgan.

Новый массив будет обслуживаться современной компанией
Президент Шавкат Мирзиёев 28 февраля ознакомился со строительством многоэтажных домов в махалле "Авайхон" Мирзо-Улугбекского района столицы.
По плану здесь намечено построить 17 многоэтажных домов на 1 тысячу 120 квартир. В настоящее время завершено строительство 5 домов, ведутся внутренние отделочные работы. Они будут сданы в эксплуатацию в сентябре 2020 года.
Глава государства посетил одну из квартир, поинтересовался технологией строительства и энергоэффективностью примененных материалов.
Внешние стены домов отделаны базальтовой ватой, которая минимизирует потери тепла и обеспечивает оптимальный микроклимат в квартирах. Этот материал – полностью локализованный продукт.
Президент дал указания по расширению применения отечественных материалов, снижению себестоимости квартир, выделению их и малообеспеченным семьям. Подчеркнута важность поддержки малоимущих семей путем продления сроков погашения кредитов и предоставления жилья в аренду.
- Жители городов недовольны качеством коммунальных услуг. Не хватает профессиональных организаций, квалифицированных кадров в сфере эксплуатации зданий. Новые объекты подключаются к старой инфраструктуре. Целые кварталы отапливаются из далекой станции. А если работать по уму, коммунальные платежи можно удешевить до 50 процентов, - сказал глава государства.
Даны указания по строительству в новом массиве автономной тепловой станции, организации современной компании по эксплуатации и обслуживанию зданий.
На территории махалли планируется возведение нескольких 9-, 16-этажных и одного 25-этажного дома. В проекте помимо современных требований учтены национальные ценности и удобства для проведения различных церемоний. Кроме того, в жилом комплексе будут школа, детский сад, спортивные и игровые площадки, многоуровневая парковка.