Vena shahrida O‘zbekiston Hukumati va OPEK Xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi o‘rtasida bitim imzolandi
2020-yilning 25-fevral kuni Vena shahrida OPEKning Xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi (OFID) tomonidan Namangan viloyati Yangiqo‘rg‘on tumanining 22 ta aholi punktida va Namangan shahrida ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash loyihasini moliyalashtirish uchun 54 million AQSh dollari miqdorida imtiyozli kredit ajratish to‘g‘risidagi bitimni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Hukumati nomidan hujjatni Elchi Sherzod Asadov va OPEK Xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi nomidan uning bosh direktori Abdulhamid Alhalifa imzoladi.
Ushbu loyiha doirasida xalqaro sifat standartlariga javob beradigan suv ta’minoti infratuzilmasi yaratiladi, buning natijasida Namangan viloyatining 200 mingga yaqin aholisi toza ichimlik suvidan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Imzolash marosimidan so‘ng OFID Bosh direktori Jamg‘arma va O‘zbekiston Hukumati o‘rtasidagi hamkorlik faol rivojlanayotganini ta’kidladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish borasida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuqori baholab, hamkorlikni yanada mustahkamlashga umid bildirildi.
1975-yilda tashkil etilgan, qarorgohi Vena shahrida joylashgan OPEK Jamg‘armasi rivojlanayotgan mamlakatlarga ijtimoiy va iqtisodiy yordam ko‘rsatadigan moliyaviy rivojlanish bo‘yicha hukumatlararo institutdir.
1999-yildan beri ushbu tuzilma O‘zbekistonda davlat sektorida umumiy qiymati qariyb 80 million dollarga teng bo‘lgan 7 ta loyihani amalga oshirdi, shundan 47,2 million dollari ichimlik suvi va sanitariya sohasidagi loyihalarni imtiyozli kreditlash uchun, 12,73 million dollari qishloq xo‘jaligiga, 5 million dollardan transport va ta’limni rivojlantirishga ajratildi.

Между Правительством Узбекистана и Фондом международного развития ОПЕК в г.Вена подписано соглашение
2020-02-26 | Экономика
25 февраля 2020 года в г.Вена состоялась церемония подписания соглашения о предоставлении Фондом международного развития ОПЕК (ОФИД) льготного кредита на сумму 54 млн. долл. США для финансирования проекта по улучшению питьевого водоснабжения 22 населенных пунктов Янгикурганского района Наманганской области и г.Наманган.
От имени Правительства Республики Узбекистан документ был подписан Послом Шерзодом Асадовым, а от Фонда международного развития ОПЕК – его генеральным директором Абдулхамидом Алхалифой.
В рамках реализации проекта будет создана отвечающая мировым стандартам качества инфраструктура водоснабжения, благодаря которой около 200 тыс. жителей сельских районов Наманганской области получат доступ к чистой питьевой воде.
По итогам церемонии подписания генеральный директор ОФИД подчеркнул динамичный характер сотрудничества между Фондом и Правительством Узбекистаном. Высоко оценив происходящие в стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева масштабные реформы в социально-экономическом развитии государства, он выразил надежду на дальнейшее укрепление взаимодействия.
Созданный в 1975 году Фонд ОПЕК со штаб-квартирой в г.Вена является межправительственным финансовым институтом развития, занимающимся социально-экономической поддержкой развивающихся стран.
Начиная с 1999 года данная структура реализовала в Узбекистане 7 проектов в государственном секторе на общую сумму около 80 млн. долл. Из указанного объема 47,2 млн. долл. направлено на льготное кредитование проектов в сфере обеспечения питьевой водой и санитарии, 12,73 млн. долл. выделено на сельское хозяйство, по 5 млн. долл. на развитие транспорта и образования.