Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish ko`rsatkichlari va istiqboldagi vazifalar
Joriy yilning 25-fevral kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan “O`zbekiston Respublikasining 2017–2019-yillarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish ko`rsatkichlari va istiqboldagi vazifalari” mavzusida ilmiy-amaliy seminar o‘tkazildi.
Universitet oqituvchilari, ilmiy izlanuvchilar va talabalar uchun tashkil etilgan ushbu seminarda Davlat statistika qo‘mitasining Makroiqtisodiy indikatorlar va milliy hisoblar boshqarmasi boshlig`i Aziz Mamirov va Axborotlarni tarqatish, xalqaro hamkorlik va axborot almashuv boshqarmasi boshlig`i o`rinbosari Ulug‘bek Noipov ma`ruza qildi.
Tadbirda mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish ko`rsatkichlarining xalqaro resurslarda e`lon qilinishi, bu borada statistika idoralarining tutgan o`rni va amalga oshirayotgan ishlari haqida so‘z yuritildi. Shuningdek,  tadbirda milliy hisoblar tizimining asosiy ko`rsatkichlari va ularning ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarni tahlil qilishdagi ahamiyati xususida firk-mulohaza bildirildi.
Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarni hisoblash, tahlil etish bo‘yicha tatbiq etilayotgan yangi uslublar va bu borada  axborot kommunikatsion texnologiyalarning ahamiyati borasida ham batafsil ma’lumot berildi.

Показатели социально-экономического развития и перспективные задачи
25 февраля текущего года в Ташкентском государственном экономическом университете Государственным комитетом по статистике организован научно-практический семинар на тему “Показатели и перспективные задачи социально-экономического развития Республики Узбекистан на 2017-2019 годы”.
На семинаре, организованном для студентов, соискателей и студентов университета, с докладом выступил начальник управления макроэкономических индикаторов и национальных счетов Госкомстата Азиз Мамиров и заместитель начальника управления распространения информации, международного сотрудничества и информационного обмена Улугбек Ноипов.
На мероприятии особо подчеркнуты роль органов статистики в  опубликовании на международных ресурсах  показателей социально-экономического развития нашей страны. На мероприятии также обсуждены первая мысль об основных показателях системы национальных счетов и их значении в анализе социально-экономических процессов.
Госкомстатом также представлена подробная информация о новых методах, применяемых для расчета, анализа макроэкономических показателей, а также о важности информационно-коммуникационных технологий в этом направлении.
По итогам мероприятия участникам были предоставлены  исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы.