Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish ko`rsatkichlari va istiqboldagi vazifalar
Joriy yilning 25-fevral kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan “O`zbekiston Respublikasining 2017–2019-yillarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish ko`rsatkichlari va istiqboldagi vazifalari” mavzusida ilmiy-amaliy seminar o‘tkazildi.
Universitet oqituvchilari, ilmiy izlanuvchilar va talabalar uchun tashkil etilgan ushbu seminarda Davlat statistika qo‘mitasining Makroiqtisodiy indikatorlar va milliy hisoblar boshqarmasi boshlig`i Aziz Mamirov va Axborotlarni tarqatish, xalqaro hamkorlik va axborot almashuv boshqarmasi boshlig`i o`rinbosari Ulug‘bek Noipov ma`ruza qildi.
Tadbirda mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish ko`rsatkichlarining xalqaro resurslarda e`lon qilinishi, bu borada statistika idoralarining tutgan o`rni va amalga oshirayotgan ishlari haqida so‘z yuritildi. Shuningdek,  tadbirda milliy hisoblar tizimining asosiy ko`rsatkichlari va ularning ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarni tahlil qilishdagi ahamiyati xususida firk-mulohaza bildirildi.
Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarni hisoblash, tahlil etish bo‘yicha tatbiq etilayotgan yangi uslublar va bu borada  axborot kommunikatsion texnologiyalarning ahamiyati borasida ham batafsil ma’lumot berildi.

Indicators of socio-economic development and future challenges
On February 25 of this year, the State Committee on Statistics organized a scientific and practical seminar on the topic “Indicators and Perspective Tasks of the Socio-Economic Development of the Republic of Uzbekistan for 2017-2019” at the Tashkent State Economic University.
At the seminar, the head of the department of macroeconomic indicators and national accounts Aziz Mamirov and the deputy head of the department for disseminating information, international cooperation and information exchange Ulugbek Noipov made a presentation for applicants and university students.
At the event, the role of statistical agencies in publishing on the international resources indicators of the socio-economic development of our country was emphasized. The event also discussed the first thought about the main indicators of the system of national accounts and their significance in the analysis of socio-economic processes.
Goskomstat also provided detailed information on new methods used to calculate and analyze macroeconomic indicators, as well as the importance of information and communication technologies in this direction.