Toshkentda Oʻzbekiston – Belarus agrar forumi hamda ikki mamlakat korxonalari mahsulotlari koʻrgazmasi ochildi.
Mamlakatimizda ilk bor oʻtkazilayotgan forumda Belarus Respublikasining qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat vazirligi mutasaddilari, sohada faoliyat yuritayotgan 70 ga yaqin firma va kompaniya, ilmiy muassasalar, mashinasozlik, qayta ishlash korxonalari vakillaridan iborat katta delegatsiya ishtirok etmoqda.
Tadbir Belarus Respublikasi hukumati tashabbusi bilan Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Qishloq xoʻjaligi vazirligi hamda mamlakatimizning Belarus Respublikasidagi elchixonasi hamkorligida tashkil etildi.
Mazkur tadbir belaruslik tadbirkorlarning soʻnggi paytlarda Oʻzbekiston bozoriga qiziqishi tobora ortib borayotganidan dalolat beradi.
Forumda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari Aziz Abduhakimov va Belarus Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari Vladimir Dvornik ikki davlat rahbarlarining oʻzaro doʻstona munosabatlari asnosida mamlakatlarimiz oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik yangi bosqichga koʻtarilganini taʼkidladi.
Prezidentimiz parlamentga yoʻllagan Murojaatnomasida qishloq xoʻjaligi mamlakatimizni jadal rivojlantirish, xalqimiz farovonligini yuksaltirishda muhim soha boʻlib, mazkur tarmoqni jadal taraqqiy ettirishga strategik asosda yondashish gʻoyat dolzarb ekanini taʼkidlagan edi.
Hozirgi paytda qishloq xoʻjaligi mamlakatimiz iqtisodiyotida jadal rivojlanayotgan soha hisoblanadi. Sohaga ilgʻor texnologiyalar, innovatsion ishlanmalar, raqamli texnologiyalar joriy qilish ustida ham jadal ish olib borilmoqda. Bu borada Belarus Respublikasida erishilayotgan tajribani oʻrganish biz uchun foydali. Mazkur mamlakatda qishloq xoʻjaligida, jumladan, yerga ishlov berish, sut mahsulotlari ishlab chiqarish, chorvachilik, sabzavotchilik, qayta ishlash sohalariga, qandolatchilik sanoatiga beshinchi avlod aloqa texnologiyalari joriy etilmoqda.
Oʻzbekiston ham qishloq xoʻjaligi va chorvachilik mahsulotlari yetishtirishda Markaziy Osiyoda eng ilgʻor mamlakat. Qayta ishlash sanoatini rivojlantirish, sut va goʻsht mahsulotlari turini yana-da kengaytirish uchun ulkan salohiyatga ega. Bu esa ikki mamlakat tadbirkorlarining oʻzaro manfaatlariga birdek javob beradigan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish imkonini bermoqda.
Oʻzbekiston va Berarus hukumatlarining hamkorlikdagi saʼy-harakatlari tufayli 2019-yilda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi tovar ayriboshlash hajmi avvalgi yilga qaraganda 52 foiz oʻsdi. Bugungi kunda Oʻzbekistonda Belarus sarmoyasi ishtirokidagi 71 korxona faoliyat koʻrsatmoqda. Ularning 16 tasi 100 foiz Belarus kapitali asosida tashkil etilgan. Biroq mamlakatlarimizning oʻzaro iqtisodiy aloqalarini yana-da kengaytirish, savdo va sanoat kooperatsiyani chuqurlashtirish boʻyicha foydalanilmayotgan imkoniyatlar hali koʻp.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2019-yilda Belarus Respublikasiga tashrifi doirasida Minsk shahrida tashkil etilgan Oʻzbekiston mahsulotlari koʻrgazmasida ikki mamlakat oʻrtasida 220 million AQSH dollari qiymatidagi 139 ta eksport shartnomasi, 70 million dollarlik 25 ta kelishuv imzolangan edi.
Qolaversa, Belarus kompaniyalari ishtirokida qiymati 90 million dollardan ortiq 30 dan ortiq loyiha ishlab chiqildi. Ushbu loyihalar ayni paytda Oʻzbekistonning turli hududlarida hayotga joriy qilinmoqda.
Forumning birinchi kunida ishtirokchilar seksiyalarga boʻlinib, oʻzaro hamkorlik masalalarini, rejalashtirilayotgan qoʻshma loyihalarni muhokama etdi. Shuningdek, Belarus agrosanoat va mashinasozlik korxonalarining mahsulotlari bilan tanishdi.
Tadbir doirasida Belarus Respublikasining agrar sohadagi eksport imkoniyatlari, agrosanoat majmuasini rivojlantirishni ilmiy taʼminlashning dolzarb jihatlari, Belarus – Oʻzbekiston oʻrtasida qishloq xoʻjaligi mashinasozligi, agrosanoat sohasining turli yoʻnalishlarida hamkorlik istiqbollari kabi tomonlarni qiziqtiradigan yana koʻplab mavzularda maʼruzalar oʻqiladi.

Аграрный форум и выставка продукции
В Ташкенте открылись Белорусско-Узбекский аграрный форум и выставка продукции предприятий двух стран.
В форуме, проводимом впервые в нашей стране, принимают участие ответственные работники Министерства сельского хозяйства и продовольствия Республики Беларусь, большая делегация из представителей около 70 фирм и компаний, научных учреждений, машиностроительных, перерабатывающих предприятий, действующих в отрасли.
Данное мероприятие свидетельствует о нарастающем в последние годы интересе белорусских предпринимателей к рынку Узбекистана.
Выступившие на форуме заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов и заместитель Премьер-министра Республики Беларусь Владимир Дворник отметили, что торгово-экономическое сотрудничество между нашими странами поднялось на новый уровень на базе взаимных дружественных отношений руководителей двух стран.
В своем Послании парламенту Президент страны отметил, что сельское хозяйство, являющееся одной из важнейших сфер, обеспечивающих рост экономики, занятости и доходов населения, необходимо развивать на основе стратегического подхода.
Сегодня ведется активная работа в направлении внедрения в сферу передовых технологий, инновационных разработок, цифровизации. И в этом плане изучение опыта Республики Беларусь будет полезным. В этой стране в сельском хозяйстве внедряются технологии связи пятого поколения, в том числе, в направлениях возделывания земель, производства молочной продукции, животноводства, овощеводства, перерабатывающей отрасли, кондитерской промышленности.
Узбекистан является самой передовой страной в Центральной Азии по производству сельскохозяйственной и животноводческой продукции. У нас имеется высокий потенциал для развития перерабатывающей промышленности, значительного расширения видов производимой мясной и молочной продукции. И это создает возможности для налаживания сотрудничества, одинаково отвечающего интересам предпринимателей обоих государств.
В 2019 году благодаря совместным усилиям правительств Узбекистана и Беларуси объем товарооборота между нашими странами возрос на 52 процента по сравнению с предыдущим годом. Сейчас в Узбекистане действует 71 предприятие с участием белорусских инвестиций. 16 из них созданы на основе 100-процентного белорусского капитала. Но есть и неиспользованные возможности в развитии взаимовыгодных экономических связей, углублении торгово-промышленной кооперации. В рамках визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Беларусь в 2019 году на выставке продукции Узбекистана, организованной в Минске, между двумя странами было подписано 139 экспортных контрактов, 25 договоров общей стоимостью 70 миллионов долларов.
Кроме того, с участием белорусских компаний разработано более 30 проектов общей стоимостью свыше 90 миллионов долларов. В данное время эти проекты внедряются в разных регионах Узбекистана.
В первый день форума участники разделились на секции. Они обсуждали вопросы сотрудничества, планируемые совместные проекты. А также ознакомились с продукцией агропромышленных и машиностроительных предприятий Беларуси.
В рамках мероприятия будут заслушаны доклады на темы экспортного потенциала аграрной отрасли Республики Беларусь, актуальных аспектов научного обеспечения развития агропромышленного комплекса, перспектив сотрудничества между Республикой Беларусь и Узбекистаном в области сельскохозяйственного машиностроения, разных направлений аграрной отрасли, по многим другим, интересующим участников вопросам.