Kimyo sanoatidagi asosiy vazifalar ko‘rsatib o‘tildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-fevral kuni kimyo sanoatini isloh qilish bo‘yicha istiqbolli rejalar hamda joriy yilda amalga oshiriladigan asosiy vazifalar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
So‘nggi yillarda sohani modernizasiya qilish, moliyaviy-iqtisodiy sog‘lomlashtirish va yuqori qo‘shilgan qiymatli kimyoviy mahsulotlar nomenklaturasini kengaytirish bo‘yicha ko‘plab chora-tadbirlar amalga oshirildi. Tarmoq korxonalarining rentabelligini ko‘tarish maqsadida bozor mexanizmlari joriy etilib, narxni shakllantirish tartibi butunlay qayta ko‘rib chiqildi. Natijada kimyo tarmog‘i o‘tgan yilni 2018-yilga nisbatan 2,3 barobar ko‘p foyda bilan yakunladi.
“Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida Polivinilxlorid, kaustik soda va metanol ishlab chiqarish majmuasi ishga tushirildi. Sho‘rtan gaz-kimyo kompleksida sintetik suyuq yoqilg‘i, “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida azot kislotasi, ammiak va karbamid ishlab chiqarish zavodlari qurilmoqda.
Davlatimiz rahbari shu yil yanvar' oyida parlamentga yo‘llagan Murojaatnomada va Oliy Majlis palatalari qo‘shma majlisida kimyo sohasiga alohida e'tibor qaratib, hukumat oldiga uni modernizasiya qilish, ilm-fan va innovasiyalarni keng joriy etish bo‘yicha qator vazifalar qo‘ygan edi.
Bu bejiz emas. Chunki mazkur tarmoqda muammolar, hali foydalanilmayotgan imkoniyatlar ko‘p. Jumladan, yurtimizda ishlab chiqarish mumkin bo‘lgan, murakkab tarkibga ega bo‘lmagan kimyo mahsulotlari chetdan olib kelinmoqda. Eksport strukturasi diversifikasiya qilinmagan, bunda hanuzgacha mineral o‘g‘itlar ulushi juda katta. Ishlatilayotgan uskunalar 60 foiz eskirgan, energiya sarfi me'yordan 2-3 baravar ortiq.
Tanqidiy-tahliliy ruhda o‘tgan yig‘ilishda sohani isloh qilish, korxonalar samaradorligi va salohiyatini oshirish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Tarmoqdagi har bir korxona faoliyatini tanqidiy tahlil qilib, mahsulotlar sifatini oshirish, energiya sarfini kamaytirish hisobiga tannarxni pasaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. “Raqamli texnologiyalar”ni qo‘llash, inson hayoti uchun xavfli jarayonlarda avtomatizasiya darajasini ko‘tarish muhimligi qayd etildi.
Kimyo sohasida yangi yo‘nalishlarini rivojlantirish, bunga xorijiy investorlarni keng jalb qilish zarurligi ta'kidlandi.
To‘qimachilik, qurilish materiallari, avtomobilsozlik, iste'mol tovarlari, oziq-ovqat va farmasevtika uchun zarur xomashyo ishlab chiqarish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
“Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida polivinilxlorid ishlab chiqarishni tez muddatda loyiha quvvatiga olib chiqish hamda ikkinchi bosqichini loyihalashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
“Farg‘onaazot” aksiyadorlik jamiyati, Qo‘ng‘irot soda zavodi va Dehqonobod kaliyli o‘g‘itlar zavodida davlat ulushini investorlarga sotish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Kichik tonnajli kimyo mahsulotlari ishlab chiqarishni kengaytirish, shu maqsadda “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida bo‘sh turgan maydonlar negizida ixtisoslashgan kichik sanoat zonasi tashkil qilish zarurligi qayd etildi.
Ma'lumki, joriy yil mamlakatimizda Ilm, ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili deb e'lon qilinib, har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yo‘nalishini rivojlantirish belgilab olindi. Taraqqiyotimizning hozirgi bosqichidagi muhim yo‘nalishlardan biri esa kimyo sohasidir.
Shu bois bugungi yig‘ilishda ushbu tarmoqda ta'lim va ilm-fanni takomillashtirish, zamonaviy kadrlar tayyorlash juda muhimligi ta'kidlandi. Ilm-fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi aloqani mustahkamlash, buning uchun tadqiqotlarning soha korxonalari ehtiyojiga hamohangligini ta'minlash zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Janubiy Koreya bilan hamkorlikda ilmiy-tadqiqot instituti tashkil etish, Toshkent kimyo texnologiya institutida mutaxassisliklar va o‘quv dasturlarini takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Mutasaddilar yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar va sohadagi istiqbolli rejalar yuzasidan axborot berdi.

Обозначены основные задачи в химической промышленности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 февраля провел совещание, посвященное обсуждению планов по реформированию химической промышленности и основным задачам, стоящим перед отраслью в текущем году.
В последние годы предприняты конкретные шаги по модернизации и финансово-экономическому оздоровлению химической промышленности, расширению номенклатуры продукции с высокой добавленной стоимостью. В целях повышения рентабельности предприятий отрасли внедрены рыночные механизмы и полностью пересмотрен порядок ценообразования. В результате отрасль закончила прошлый год прибылью в 2,3 раза больше, чем в 2018 году.
В акционерном обществе “Навоиазот” введен в строй Комплекс по производству поливинилхлорида, каустической соды и метанола.
Возводятся заводы по выпуску жидкого синтетического топлива на базе Шуртанского газохимического комплекса, азотной кислоты, аммиака и карбамида в АО “Навоиазот”.
Глава нашего государства в своем Послании парламенту и на совместном заседании палат Олий Мажлиса в минувшем месяце, уделив особое внимание развитию химической отрасли, поставил перед правительством ряд задач по ее модернизации, широкому внедрению достижений науки и инноваций.
В сфере имеется множество проблем и еще не задействованных возможностей. В частности, отдельные виды химической продукции, которые не имеют сложного состава и можно производить в нашей стране, импортируются. Структура экспорта не диверсифицирована, в ней все еще велика доля минеральных удобрений. Изношено 60 процентов используемого оборудования, энергозатраты в 2-3 раза выше нормы.
На совещании, прошедшем в духе критического анализа, определены задачи по реформированию сферы, повышению эффективности и потенциала предприятий.
Поручено критически проанализировать деятельность каждого отраслевого предприятия, повысить качество продукции, снизить ее себестоимость за счет сокращения энергозатрат. Подчеркнута важность внедрения цифровых технологий, повышения уровня автоматизации вредного производства.
Указано на необходимость развития новых направлений химической промышленности, широкого вовлечения иностранных инвесторов в этот процесс.
Особое внимание уделено вопросам производства необходимого сырья для текстильной отрасли, индустрии стройматериалов, автомобилестроения, потребительских товаров, продуктов питания и фармацевтики.
Даны указания по скорейшему выведению на проектную мощность комплекса ПВХ акционерного общества “Навоиазот” и проектированию его второго этапа.
Затронуты вопросы реализации инвесторам государственной доли в акционерном обществе “Ферганаазот”, Кунградском содовом и Дехканабадском калийном заводах.
Подчеркнута необходимость расширения производства малотоннажной химической продукции, организации с этой целью малой промышленной зоны на базе неиспользуемых площадей АО “Навоиазот”.
Как известно, нынешний год объявлен в нашей стране Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики, определены области знаний, которым будет уделено приоритетное внимание. В их числе – химия, важность которой на современном этапе нашего развития сложно переоценить.
В связи с этим на сегодняшнем совещании отмечена исключительная важность развития химического образования и науки, подготовки современных кадров. Указано на необходимость усиления интеграции науки и производства, обеспечения созвучности исследований потребностям предприятий отрасли.
Даны указания по организации научно-исследовательского института совместно с Южной Кореей, совершенствованию системы обучения в Ташкентском химико-технологическом институте.
Ответственные лица представили информацию по обсужденным на совещании вопросам и планам на перспективу.