Kam qavatli g'ishtli binoning tebranishlar darajasini aniqlash dasturi
Har bir bino va inshoot o‘zining xususiy tebranish chastotalariga va tebranish shakllariga ega. Zilzilabardoshlikni baholashda har bir shakl uchun o‘ziga xos va mos dinamik koeffitsient hamda ularga taʼsir etuvchi seysmik kuch aniqlanadi. Seysmik kuchlarni aniqlashda juda muhim hisoblangan bino va inshootning xususiy tebranish chastotalari, uning tebranish shakllari hamda tebranish dekrementlari singari qator zaruriy miqdorlarini imkon darajasida inobatga oladi.
Dastur seysmik kuch taʼsirida hosil bo‘lgan to‘lqinning binoda tarqalishi, bino konsruksiyalarining ixtiyoriy nuqtasidagi tebranishlar darajasini aniqlash uchun mo‘ljallangan. Masala elastiklik nazariyasining bir jinsli bo‘lmagan muhitda to‘lqin tarqalishi masalasiga keltirilib, chekli elementlar usulini qo‘llagan holda yechilgan, chunki bunday masalalarni analitik usulda yechishning imkoni yo‘q.
Bino va inshootlarning istalgan nuqtasida vaqtga bogʼliq holda zo‘riqish, kuchlanish va ko‘chishlarni, shuningdek, ularning maksimal qiymatlarini aniqlash masalasi inshootlar dinamikasi yoki zilzilabardoshligining asosiy masalasi hisoblanadi.
Dasturning funksional xususiyatlari quyidagilardan iborat:
• seysmik to‘lqinlarning tarqalish darajasini binoning konstruktiv elementlarida va turli tarkibli gruntlarning yer ustki sathida hamda chuqur joylashgan nuqtalarida aniqlash;
• binoda aktiv seysmik himoya elementlari qo‘llanilganda hamda gruntning bir jinsli bo‘lmaganligini ham hisobga olgan holda binoning ixtiyoriy nuqtasidagi tebranishlarni kamaytirishni tadqiq qilish;
• binoda qo‘llaniladigan aktiv seysmik himoya elementining geometrik parametrlari va turlarini o‘zgartirib uning samaradorligini aniqlash;
• dastur universal bo‘lib, uning yordamida ikki o‘lchamli statik masalalarni ham yechish mumkin.
Dasturdan quruvchi-muhandislar, magistrlar va talabalar foydalanishlari mumkin.
Dastur muallifi Namangan muhandislik-qurilish institutiga “Elektron hisoblash mashinalari uchun yaratilgan dasturlar va ma’lumotlar bazalarining huquqiy himoyasi to'g'risida”gi O'zbekiston Respublikasining qonuniga ko‘ra DGU 07040 raqamli guvohnoma berildi.

Определение степени колебаний в малоэтажных кирпичных зданий
Динамика и устойчивость сооружений являются важнейшими разделами строительной механики. Многолетний опыт проектирования и эксплуатации сооружений показывает, что для обеспечения их надежности недостаточно проведения только расчетов на прочность при статическом нагружении.
В истории известны немало крупных катастроф и разрушений, произошедших из-за недоучета при проектировании динамических явлений и потери устойчивости сооружения или его частей. В настоящее время сооружения все больше усложняются, интенсивность работы машин и механизмов, расположенных на них или рядом с ними, все увеличивается. Тенденция к экономии строительных материалов зачастую приводит к уменьшению прочностных и жесткостных свойств сооружений. Кроме традиционных строительных материалов в строительную практику внедряются новые, еще не до конца изученные материалы. По этим и другим причинам возрастает вероятность разрушения сооружений от колебаний и потери устойчивости.
Программа предназначена для определения степени распространения сейсмической волны, возникшего в результате сейсмической силы и степени колебаний, возникающих в любой точке конструкций зданий. Задача решается путем перенесения теории эластичности к задаче распространения вольны в неоднопородной среде, с использованием способа предельных элементов, потому что такие задачи невозможно решать аналитическим путем.
Функциональные возможности программы состоит из следующих:
• определение степени распространения сейсмических волн в конструктивных элементах здания и наземной поверхности разносоставных грунтов и глубокорасположенных точках;
• исследование мер по снижению колебаний в любой точке здания при применении активных сейсмических защитных элементов и с учетом неоднопородности грунта;
• определение эффективности геометрических параметров активных сейсмических защитных элементов путем корректировки;
• программа является универсальным и с ее помощью можно решать двухмерные статистические задачи.
Программой могут пользоваться инженеры-строители, магистры и студенты.
Автору программы Наманганскому инженерно-строительному институту выдан сертификат DGU 07040 в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О правовой охране программ для электронных вычислительных машин и баз данных».