Qoraqalpogʻiston tibbiyot institutini tashkil etish toʻgʻrisida
Orolboʻyi mintaqasi uchun tibbiyot sohasida yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimini yana-da takomillashtirish, hudud aholisiga koʻrsatiladigan tibbiy xizmat sifati va koʻlamini oshirish, tibbiy amaliyotning taʼlim va ilm-fan bilan oʻzaro mustahkam integratsiyasini taʼminlash, sohadagi ilgʻor yutuq va innovatsiyalarni davolash-tashxis jarayoniga joriy etish maqsadida, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasiga muvofiq:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi hamda Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining:
Toshkent pediatriya tibbiyot institutining Nukus filiali negizida Qoraqalpogʻiston tibbiyot institutini (keyingi oʻrinlarda – Institut) tashkil etish;
Qoraqalpogʻiston tibbiyot instituti klinikasini (keyingi oʻrinlarda – Institut klinikasi) tashkil etish toʻgʻrisidagi takliflariga rozilik berilsin.
2. Quyidagilar Institut faoliyatining asosiy yoʻnalishlari etib belgilansin:
uzluksiz tibbiy-kasbiy taʼlim tizimida yuqori malakali tibbiyot kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish;
oʻquv jarayonini amaliy koʻnikmalarni shakllantirishga yoʻnaltirish, xalqaro taʼlim standartlariga asoslangan ilgʻor pedagogik texnologiyalar, oʻquv dasturlari va innovatsion oʻquv-uslubiy materiallarni keng joriy etish, klinika va oʻquv bazasi faoliyatida nazariy bilim hamda amaliyotning uygʻunligini taʼminlash uchun zarur sharoitlar yaratish;
fundamental, amaliy va innovatsion ilmiy-tadqiqot ishlarini tibbiyot amaliyotidagi mavjud muammolarning yechimiga qaratish, tibbiy taʼlim, fan, innovatsiya va ilmiy tadqiqotlar natijalarining uzviy bogʻliqligini nazarda tutuvchi “Universitet 3.0” konsepsiyasini bosqichma-bosqich joriy etish;
taʼlim muassasasi va Institut klinikasi ilmiy salohiyatini muntazam ravishda oshirib borish, professor-oʻqituvchilar va ilmiy izlanuvchilarning nufuzli xalqaro ilmiy jurnallarda maqolalar chop etishlarini taʼminlash;
xorijiy tibbiyot oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlik doirasida talabalar, professor-oʻqituvchilar va ilmiy izlanuvchilar akademik mobilligi dasturlari hamda qoʻshma taʼlim dasturlarini rivojlantirish;
talabalarda sogʻlom turmush tarzini keng targʻib etish uchun shart-sharoitlar yaratish, yoshlarni insonparvarlik va yuksak maʼnaviy gʻoyalar asosida vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularda yot gʻoya va mafkuralarga qarshi immunitetni mustahkamlash;
moddiy-texnik bazani modernizatsiya qilish va mustahkamlash, simulyatsion markaz, oʻquv va ilmiy-tadqiqot laboratoriyalarini zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlash.
Institut Toshkent pediatriya tibbiyot instituti Nukus filialining barcha huquqlari, majburiyatlari va shartnomalari boʻyicha huquqiy vorisi hisoblanadi;
Institutga qabul har yili belgilanadigan Oʻzbekiston Respublikasining oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari doirasida amalga oshiriladi;
Institut klinikasi muassisi Institut hisoblanadi hamda uning faoliyati Institut tomonidan muvofiqlashtiriladi;
Institut va Institut klinikasi – yuridik shaxs maqomiga ega boʻlgan, tegishlicha davlat oliy taʼlim muassasasi va davlat tibbiyot muassasasi hisoblanadi, Oʻzbekiston Respublikasining Davlat gerbi tasviri tushirilgan va oʻz nomi davlat tilida yozilgan muhrga va blankalarga, mustaqil balansga, shaxsiy gʻazna hisobvaraqlariga, bank hisobvaraqlariga, shu jumladan, xorijiy valyutadagi bank hisobvaraqlariga ega boʻladi;
Institut klinikasi bosh shifokori yashirin ovoz berish yoʻli orqali Institut ilmiy kengashining taqdimnomasiga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi sogʻliqni saqlash vaziri tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimdan ozod etiladi.
4. Shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq Institut rektori Institutning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan quyidagilarni amalga oshirish huquqiga ega:
taʼlim jarayonini samarali tashkil etish, davolash ishlariga zamonaviy usullarni tatbiq etish hamda talabalar va professor-oʻqituvchilarga qoʻshimcha sharoitlar yaratish maqsadida Institut klinikasi va oʻquv bazalaridagi oʻquv xonalarini taʼmirlash, jihozlash va moddiy-texnik bazasini mustahkamlash;
Institut klinikasida yuqori texnologiyali tashxis qoʻyish va davolash usullarini joriy etish hamda Institutga qoʻshimcha mablagʻlar tushirish maqsadida Institut klinikasi bilan oʻzaro shartnomalar asosida hamkorlikda pullik asosda tibbiy xizmatlar koʻrsatish boʻlinmalarini tashkil etish.
5. Institut klinikasi faoliyati:
Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan tashxis qoʻyish (diagnostika) va davolash standartlariga rioya qilgan holda imtiyozli toifaga kiruvchi bemorlarga order berish, ularni shifoxonaga joylashtirish va Davlat byudjeti mablagʻlari hisobiga davolash qiymatini toʻlash, shuningdek, aholiga pullik asosda yuqori malakali ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam koʻrsatish;
shoshilinch tibbiy yordamga muhtoj bemorlarni shifoxonaga joylashtirish;
respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari daromadlarini shakllantirishning asosiy manbalari va ular faoliyatini moliyalashtirish boʻyicha normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan qoidalar asosida tashkil etiladi.
6. Belgilab qoʻyilsinki, Institut klinikasi quyidagi huquqlarga ega:
oʻziga biriktirilgan davlat mulkidan samarali foydalanish va uni boshqarish boʻyicha ishlarni tashkil etish hamda amalga oshirish;
Institut bilan kelishilgan holda lavozimlar roʻyxati va sonini ishlab chiqish va tasdiqlash;
xodimlar mehnatiga haq toʻlash va moddiy ragʻbatlantirish shartlarini bajariladigan ishlarning murakkablik darajasi, sifati va hajmiga nisbatan tabaqalashtirilgan tarzda belgilash.
a) Institut faoliyatini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
talabalarning toʻlov-kontrakt asosida taʼlim olishidan, shartnomalar asosida xizmatlar koʻrsatishdan tushadigan mablagʻlar;
xalqaro moliya va xorijiy tashkilotlarning grantlari;
qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar;
b) Institut klinikasi faoliyatini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti mablagʻlari;
amalga oshirilgan va koʻrsatilgan tibbiy xizmatlardan tushadigan mablagʻlar;
8. Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti mablagʻlari Institut klinikasiga Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan haqiqatda imtiyozli davolangan bemorlar boʻyicha Institut klinikasi taqdim etgan choraklik hisobotlardan kelib chiqqan holda ajratiladi.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi:
bir oy muddatda oliy taʼlim muassasalari uchun belgilangan normativlar asosida Institut tuzilmasi belgilangan tartibda tasdiqlanishi;
Toshkent pediatriya tibbiyot instituti Nukus filialining barcha talabalari Institutning mos taʼlim yoʻnalishi va mutaxassisliklariga oʻtkazilishi hamda bitiruvchi kurs talabalariga belgilangan tartibda Institut diplomi berilishi;
Institut klinikasini Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 22-maydagi “Toshkent pediatriya tibbiyot institutining Nukus filiali moddiy-texnika bazasini mustahkamlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi F–4947-son farmoyishi asosida barpo etilgan bino va inshootlarga joylashtirilishini taʼminlasin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Sogʻliqni saqlash vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda Toshkent tibbiyot akademiyasi, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti va boshqa tibbiyot oliy taʼlim muassasalari tomonidan ularning yuqori malakali professor-oʻqituvchilarini jalb qilgan holda Institutda masofaviy taʼlim orqali dars mashgʻulotlarini oʻtkazish, shuningdek, Institut klinikasida telemeditsina imkoniyatlaridan keng foydalangan holda aholiga sifatli tibbiy yordam koʻrsatish va tibbiyot amaliyotlarini olib borish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish choralarini koʻrsin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga ilovaga muvofiq oʻzgartirishlar kiritilsin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga ikki oy muddatda takliflar kiritsin.
13. Mazkur qaror ijrosini nazorat qilishning quyidagi tartibi oʻrnatilsin:
Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov – ushbu qaror ijrosini oʻz vaqtida, toʻliq va sifatli amalga oshirilishini taʼminlasin, belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan masʼul vazirlik, idora va tashkilotlarning faoliyatini muvofiqlashtirsin, har chorakda ular rahbarlarining hisobotlarini qabul qilsin hamda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish choralarini koʻrsin;
Oʻzbekiston Respublikasi sogʻliqni saqlash vaziri A.K.Shadmanov – Institut va Institut klinikasi faoliyatini samarali tashkil etsin, mazkur qarorni ijro etish yuzasidan barcha zarur choralar koʻrilishini taʼminlasin, belgilangan vazifalarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirishda masʼul tashkilotlarga uslubiy va amaliy yordam koʻrsatsin hamda uning ijrosi boʻyicha har chorakda Vazirlar Mahkamasiga axborot kiritib borsin;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi Q.R.Sariyev – tashkil etilayotgan Institut klinikasi joylashtirilishi, uning bino va inshootlarini belgilangan muddatlarda foydalanishga topshirilishi hamda qabul qilinishini taʼminlasin;
Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi bosh direktori A.K.Koʻchimov, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi raisi v.b. A.D.Xadjayev – ushbu qarorning mazmun-mohiyati, amaliy ahamiyati hamda Orolboʻyi mintaqasi uchun yuqori malakali tibbiyot kadrlarini tayyorlash tizimini takomillashtirish, hudud aholisiga koʻrsatiladigan tibbiy xizmat sifati va koʻlamini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlarni muntazam yoritib borsin.

О создании медицинского института Каракалпакстана
В целях дальнейшего совершенствования системы подготовки высококвалифицированных кадров в сфере здравоохранения для региона Приаралья, повышения качества и охвата медицинскими услугами, оказываемыми населению региона, обеспечения взаимной прочной интеграции медицинской практики с образованием и наукой, внедрения передовых достижений и инноваций в лечебно-диагностический процесс, а также в соответствии с Концепцией развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года:
1. Согласиться с предложениями Министерства здравоохранения, Министерства экономики и промышленности, а также Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан о создании:
Медицинского института Каракалпакстана (далее – Институт) на базе Нукусского филиала Ташкентского педиатрического медицинского института;
Клиники Медицинского института Каракалпакстана (далее – Клиника института).
подготовку, переподготовку и повышение квалификации высококвалифицированных медицинских кадров в системе непрерывного медико-профессионального образования;
направление учебного процесса на формирование практических навыков, широкое внедрение передовых педагогических технологий, учебных программ и инновационных учебно-методических материалов, основанных на международных образовательных стандартах, создание необходимых условий для обеспечения тесной связи теоретических знаний и практики в деятельности клиники и учебной базы;
направление фундаментальных, прикладных и инновационных научных исследований на решение существующих проблем в медицинской практике, поэтапное внедрение концепции «Университет 3.0», предусматривающей тесную связь медицинского образования, науки, инноваций и результатов научных исследований;
повышение на регулярной основе научного потенциала образовательного учреждения и Клиники института, обеспечение опубликования статей профессоров-преподавателей и научных соискателей в авторитетных международных научных журналах;
развитие программ академической мобильности студентов, профессоров-преподавателей и научных соискателей, а также совместных образовательных программ в рамках сотрудничества с зарубежными медицинскими высшими образовательными учреждениями;
создание условий для широкой пропаганды здорового образа жизни среди студентов, воспитание молодежи в духе патриотизма на основе идей гуманизма и высокой духовности, укрепление иммунитета от чуждых идей и идеологий;
модернизация и укрепление материально-технической базы, оснащение современным оборудованием симуляционного центра, учебных и научно-исследовательских лабораторий.
Институт является правопреемником Нукусского филиала Ташкентского педиатрического медицинского института по всем правам, обязанностям и договорам;
прием в Институт осуществляется в рамках ежегодно определяемых параметров государственного заказа по приему на учебу в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан;
Институт является учредителем Клиники института, ее деятельность координируется Институтом;
Институт и Клиника института являются соответственно государственным высшим образовательным учреждением и государственным медицинским учреждением со статусом юридического лица, имеют печать и бланки с изображением Государственного герба Республики Узбекистан и своим наименованием на государственном языке, самостоятельный баланс, казначейские лицевые счета, банковские счета, в том числе в иностранной валюте;
главный врач Клиники института назначается на должность и освобождается от должности министром здравоохранения Республики Узбекистан по представлению научного совета Института путем тайного голосования.
4. Установить порядок, в соответствии с которым ректор Института имеет право за счет внебюджетных средств Института:
проводить ремонт, оснащение, а также укрепление материально-технической базы учебных аудиторий Клиники института и учебных баз в целях эффективной организации образовательного процесса, внедрения современных методов в лечебную деятельность и создания дополнительных условий для студентов и профессоров-преподавателей;
создавать подразделения по оказанию платных медицинских услуг на основе взаимных договоров с Клиникой института в целях внедрения в Клинике института высокотехнологичных методов диагностики и лечения, а также поступления в Институт дополнительных средств.
5. Деятельность Клиники института организуется на основе правил, установленных в нормативно-правовых актах по:
выдаче ордеров, госпитализации и оплате стоимости медицинских услуг льготному контингенту больных за счет средств Государственного бюджета с соблюдением стандартов диагностики и лечения, утвержденных Министерством здравоохранения, а также оказанию населению высококвалифицированной специализированной медицинской помощи на платной основе;
госпитализации больных, нуждающихся в экстренной медицинской помощи;
основным источникам формирования доходов и финансирования деятельности республиканских специализированных медицинских центров.
6. Установить, что Клиника института имеет право:
организовывать и проводить работы по эффективному использованию и управлению закрепленным за ним государственным имуществом;
разрабатывать и утверждать перечень и количество должностей по согласованию с Институтом;
устанавливать дифференцированные условия оплаты труда и материального стимулирования работников исходя из категории сложности, качества и объема выполняемой работы.
7. Определить источниками финансирования деятельности:
а) Института:
средства, поступающие от обучения студентов на платно-контрактной основе и оказания услуг на основе договоров;
гранты международных финансовых и зарубежных организаций;
б) Клиники института:
средства, поступающие от оказанных и оказываемых медицинских услуг;
8. Средства Государственного бюджета Республики Узбекистан выделяются Клинике института Министерством здравоохранения исходя из представленного Клиникой института квартального отчета о больных, фактически получивших льготное лечение.
9. Министерству здравоохранения Республики Узбекистан обеспечить:
в месячный срок утверждение в установленном порядке структуры Института на основе нормативов, установленных для высших образовательных учреждений;
перевод всех студентов Нукусского филиала Ташкентского педиатрического медицинского института на соответствующие направления образования и специальности Института, а также выдачу диплома Института студентам выпускных курсов в установленном порядке;
размещение Клиники института в зданиях и помещениях, построенных на основании распоряжения Президента Республики Узбекистан от 22 мая 2017 года № Р–4947 «О мерах по укреплению материально-технической базы Нукусского филиала Ташкентского педиатрического медицинского института».
10. Министерству по развитию информационных технологий
и коммуникаций совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан в месячный срок принять меры по созданию необходимых условий для проведения учебных занятий в Институте посредством дистанционного обучения с привлечением высококвалифицированных профессоров-преподавателей Ташкентской медицинской академии, Ташкентского педиатрического медицинского института и других медицинских высших образовательных учреждений, а также оказанию населению качественной медицинской помощи и проведению медицинских практик в Клинике института с широким использованием возможностей телемедицины.
11. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению.
12. Министерству здравоохранения Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
13. Установить следующий порядок контроля за исполнением настоящего постановления:
Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. – обеспечить своевременное, полноценное и качественное исполнение данного постановления, координировать деятельность министерств, ведомств и организаций, ответственных за исполнение установленных мер, ежеквартально принимать отчеты их руководителей и меры по устранению выявленных недостатков;
министру здравоохранения Республики Узбекистан Шадманову А.К. – эффективно организовать деятельность Института и Клиники института, обеспечить принятие всех необходимых мер по исполнению настоящего постановления, оказывать методическую и практическую помощь ответственным организациям по своевременному и качественному выполнению установленных задач, ежеквартально вносить в Кабинет Министров информацию об исполнении данного постановления;
Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан Сариеву К.Р. – обеспечить размещение создаваемой Клиники института, сдачу и прием в эксплуатацию ее зданий и сооружений в установленные сроки;
генеральному директору Национального информационного агентства Узбекистана Кучимову А.К., и. о. председателя Национальной телерадиокомпании Узбекистана Хаджаеву А.Д. – регулярно освещать суть, содержание и практическое значение данного постановления, а также проводимую работу по совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных медицинских кадров для региона Приаралья, повышению качества и охвата медицинскими услугами, оказываемыми населению региона.