Asalarichilik: tajriba, amaliyot va samara
Bugungi kunda dunyo mamlakatlarida asal¬arichilik sohasini rivojlantirishga, asal mahsulotlarini yetishtirishga bo‘lgan etibor va talab yil sayin ortib bormoqda. Ayniqsa, ekologik toza asal ishlab chiqarishga bo‘lgan ehtiyoj nihoyatda yuqori.
Xo‘sh, 100 foiz tabiiy mahsulot hisoblangan asl yetishtirish, uni qayta ishlash va eksport qilish borasida mamlakatimizda qanday ishlar amalga oshirilmoqda?
Prezidentimizning 2017 yil 16 oktabrdagi “Respublikamizda asalarichilik tarmog‘ini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarori sohani rivojlantirishning yangi imkoniyatlarini ochdi.
Buni Namangan viloyatida olib borilayotgan ishlar, erishilayotgan natijalar va kelgusida amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar misolida ham ko‘rish mumkin.
– Davlatimiz rahbarining ushbu qarori asalarichilikni rivojlantirishning barcha mexanizmlarini qamrab olgani bilan ahamiyatli, – deydi O‘zbekiston asalarichilar uyushmasi viloyat bo‘limi rahbari Ayubxon Toshboev. – Xususan, tarmoqni boshqarish tizimini tubdan takomillashtirish, naslchilik ishlarini ilmiy asosda tashkil etish masalasi kun tartibiga qo‘yilgani sohada sezilarli o‘zgarishlarga omil bo‘ldi. Zero, asalarichilik xo‘jaliklari faoliyati samaradorligini oshirish, asal mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi va turlarini yanada ko‘paytirish, asalni qayta ishlash bo‘yicha zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, sohaning eksport salohiyatini oshirishda ilmiy yondashuv juda zarur. Har bir asalarichi o‘z holicha shug‘ullanaversa, sohani rivojlantirish mushkul. Viloyatda ham ushbu qaror asosida asalarichilikning umumiqtisodiyotdagi mavqeini mustahkamlash choralari ko‘rilmoqda.
Namangan asalarichilik sohasida mamlakatimizda yetakchi o‘rinni tutib kelayotgan viloyat hisoblanadi. Bugungi kunda viloyatda havaskor, ya’ni yakka tartibda asalari boquvchi, sohada eksport-import amaliyotini yo‘lga qo‘ygan fermer xo‘jaligi, mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi korxona kabi 500 dan ziyod sub’ekt asalarichilik yo‘nalishida faoliyat ko‘rsatmoqda. Ular tomonidan yetishtirilgan asal nafaqat o‘zimizda, balki tashqi bozorda ham xaridorgir.
2019 yilda “Sof asal” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan Birlashgan Arab Amirligi davlatiga 16 tonna asal eksport qilingani fikrimiz isbotidir. Bundan tashqari, o‘tgan yilning o‘zida Rossiya va Qozog‘iston davlatlariga 700 ming dollar qiymatiga teng asalari paketi yetkazib berilgan. Respublika miqyosida 220 ming asalari paketi eksport qilingan bo‘lsa, shundan 178 ming 350 tasi Namangan viloyati hissasiga to‘g‘ri kelgani viloyatning asalarichilik salohiyati nechog‘li yuqoriligini ko‘rsatadi.
Namanganlik asalarichilar 2019 yil Toshkent shahrida O‘zbekiston asalarichilar uyushmasi tomonidan tashkil etilgan asalarichilik mahsulotlari yarmarkasida 13 ta nominatsiyada muvaffaqiyatli ishtirok etdi. 6 ta nominatsiyada 1-o‘rin va 2 nominatsiyada 2-o‘rinni qo‘lga kiritdi. Jumladan, “Eng yaxshi jihozlangan stend” nominatsiyasida “Halilov Abdumutal” dehqon xo‘jaligi, “Sotish uchun tayyorlangan eng yaxshi asal namunalari” nominatsiyasida “Sof bol savdo”, “Asalarichilik faoliyati uchun ishlab chiqarilgan eng yaxshi asbob-uskunalar” nominatsiyasida “Shifo”, “Asalari mahsulotlarini eng ko‘p eksport qilgan asalarichi” nominatsiyasida “Trans Bat Nam servis”, “Eng ko‘p asal eksport qilgan asalarichi” nominatsiyasida “Sof asal” mas’uliyati cheklangan jamiyati kabi sub’ektlar birinchi o‘ringa munosib topildi.
– Shunday tadbirni viloyat miqyosida o‘tkazishni ham yo‘lga qo‘ydik, – deydi A.Toshboev. – O‘tgan yili “Chorsu” dehqon bozorida birinchi marta tashkil etilgan asalari mahsulotlari yarmarkasi asalarichilar hamkorligini mustahkamlash, sohani rivojlantirish borasida hamjihatlikni yo‘lga qo‘yishda katta ahamiyat kasb etdi. Bundan tashqari, yarmarka doirasida “Sof asal”, “Sof bol savdo”, “Lolabegim” singari asalarichilik xo‘jaliklari tomonidan Mehribonlik, Saxovat uylari, Nogironlar jamiyati, bir qator kam ta’minlangan oilalarga beminnat asal tortiq qilingani tadbir ijtimoiy ezgu maqsadni ko‘zda tutganligini ifoda etdi.
Akramjon Hakimov rahbarlik qilayotgan “Shifo asalarichilik” mas’uliyati cheklangan jamiyati boy tajribaga ega, ya’ni 1988 yildan buyon asalarichilik bilan shug‘ullanib kelayotgan, yurtimizda birinchilardan bo‘lib shu sohada yuridik maqomdagi xo‘jalik sifatida ro‘yxatdan o‘tgan korxonadir.
– Asalari boqish bizga bobolarimizdan meros an’ana, – deydi Akramjon Hakimov. – Korxonamizni bundan o‘ttiz ikki yil muqaddam rahmatli otam Tohirjon Hakimov kooperativ maqomida tashkil qilgan edi. Ilgari havaskorlik bilan, baholi qudrat shug‘ullanib kelingan asalarichilikka bugunga kelib qishloq xo‘jaligining muhim tarmog‘i sifatida katta e’tibor qaratilayotgani, ayniqsa, keyingi yillarda bu yo‘nalishdagi sub’ektlar uchun berilayotgan imtiyozlar imkoniyatlarimizni yanada kengaytirdi.
Darhaqiqat, bugun asalarichilikda o‘ziga xos sulola maktabini yaratgan, bu sohada katta hayotiy va amaliy tajribaga ega nuroniy Qosimjon Xo‘jaev, uning o‘g‘li – “Shuhrat” medali sohibi Nosirjon Jo‘raev kabi ko‘plab oilaviy asalarichilardan iborat “Shifo asalarichilik” jamoasi faoliyati diqqatga sazovor. Korxona asalarichilik mahsulotlarini yetishtirish, asalarichilik jihoz va asbob-uskunalari ishlab chiqarishdan tashqari, asalarini parvarishlash, uning kasalliklariga qarshi profilaktika, nazariy hamda amaliy masalalarda nafaqat viloyat, balki Farg‘ona vodiysi asalarichilariga ham ko‘maklashib kelayotgani diqqatga sazovor. Zero, bu yerda asalari mumini qayta ishlab, tayyorlab berish, yashiklar yasash, asal olish uskunalari va boshqa texnik jihozlar yetkazib berish yaxshi yo‘lga qo‘yilgan. Bu borada MChJ tarkibida tashkil etilgan axborot-konsultatsiya markazi, savdo do‘koni, ishlab chiqarish sexlari faoliyat ko‘rsatmoqda.
– Mehnat faxriylari Qosimxon Xo‘jaev, Nasriddin G‘ofurovlar bilan hamkorlikda “Asalarilar ozuqasi va qo‘shimcha ovqatlantirish uchun foydali maslahatlar” qo‘llanmasini chop ettirdik, – deydi A.Toshboev. – 2000 nusxada chiqarilgan kitobcha Toshkentda bo‘lib o‘tgan asalarichilik mahsulotlari yarmarkasida qo‘lma-qo‘l bo‘lib ketgani yurtimizda bu sohaga qiziqish tobora ortib borayotganligidan dalolat berdi. Biz bu yo‘nalishda ikkinchi qo‘llanmani tayyorlashni ham maqsad qilib qo‘ydik.
Ayni paytda mazkur korxona asalarichilari tomonidan 1 ming 500 yashikda 3000 asalari oilasi parvarish qilinmoqda.
– O‘tgan yili 700 million so‘mlik asalari mahsuloti ishlab chiqarildi, – deydi korxona bosh hisobchisi Boqijon Boltaxonov. – Qozog‘istonga 9 ming dollarlik, 2 ming 200 dona asalari paketi eksport qilindi.
Muxtasar aytganda, viloyatda asalarichilikni rivojlantirish borasida izchil izlanishlar olib borilmoqda. Yangiqo‘rg‘on qishloq xo‘jalik kasb-hunar kollejida asalarichilik yo‘nalishida mutaxassislar tayyorlash yo‘lga qo‘yilgani soha istiqboli yo‘lidagi ahamiyatli qadamlardan biri bo‘ldi.

Пчеловодство: опыт, практика и результаты​
В мире из год в год увеличивается интерес к развитию отрасли пчеловодства. Особенно велика потребность в производстве экологически чистого меда.
Какая работа осуществляется по производству продукции пчеловодства, являющейся 100-процентным природным продуктом, ее переработке и экспорту?
Постановление Президента страны "О мерах по дальнейшему развитию отрасли пчеловодства в республике" от 16 октября 2017 года открыло новые возможности в развитии отрасли.
Это можно увидеть и на примере работы, осуществляемой в Наманганской области, достигаемых результатов и проектов, реализация которых предусмотрена в будущем.
- Данное постановление главы нашего государства значимо тем, что охватывает все механизмы развития пчеловодства, - говорит руководитель областного отдела Ассоциации пчеловодов Узбекистана Аюбхон Тошбоев. - В частности, вынесение на повестку дня вопросов коренного совершенствования управления пчеловодческой отраслью, обеспечения организации племенного дела на научной основе способствует заметным преобразованиям в отрасли. Научный подход необходим для повышения эффективности деятельности пчеловодческих хозяйств, дальнейшего увеличения объемов производства продукции пчеловодства, внедрения современных технологий по переработке меда, повышения экспортного потенциала отрасли. Очень трудно развивать отрасль, если каждый пчеловод работает по отдельности. И в области на основе данного постановления предпринимаются меры по укреплению положения пчеловодства в общеэкономическом развитии.
Наманган является одной из областей нашей страны, занимающей ведущее место в сфере пчеловодства. В области пчеловодством занимаются более 500 субъектов, это пчеловоды-любители, то есть индивидуальные пчеловоды, фермерские хозяйства, наладившие экспорт и импорт, предприятия в форме обществ с ограниченной ответственностью. Производимая ими продукция востребована не только у нас, но и на внешнем рынке.
Подтверждением этих слов является тот факт, что обществом с ограниченной ответственностью "Соф асал" в 2019 году экспортировано 16 тонн меда в Объединенные Арабские Эмираты. Кроме того, только в прошлом году в Россию и Казахстан доставлены пчелопакеты стоимостью 700 тысяч долларов. Если в масштабах республики было экспортировано 220 тысяч пчелопакетов, то 178 тысяч 350 из них приходится на долю Наманганской области. И этот факт еще раз показывает, насколько высок потенциал области в сфере пчеловодства.
Наманганские пчеловоды успешно участвовали в 13 номинациях на ярмарке пчеловодческой продукции в 2019 году, организованной в Ташкенте Ассоциацией пчеловодов Узбекистана. В шести номинациях они заняли 1-е место и в двух номинациях – 2-е место. Первого места в номинации "Самый оснащенный стенд" удостоено дехканское хозяйство "Халилов Абдумутал", в номинации "Лучшие образцы меда, подготовленные для продажи" – ООО "Соф бол савдо", в номинации "Лучшее оборудование, изготовленное для пчеловодческой деятельности" – ООО "Шифо", в номинации "Лучший пчеловод-экспортер продукции пчеловодства" – ООО "Транс Бат Нам сервис", в номинации "Лучший пчеловод-экспортер меда" – ООО "Соф асал".
- Мы наладили проведение такого мероприятия и в масштабах области, - говорит А.Тошбоев. - Ярмарка продукции пчеловодства, впервые организованная в прошлом году на дехканском рынке "Чорсу", имела большое значение в укреплении сотрудничества пчеловодов, согласованных действий в развитии отрасли. Кроме того, в рамках ярмарки такие пчеловодческие хозяйства, как "Соф асал", "Соф бол савдо", "Лолабегим", подарили мед домам "Мехрибонлик", "Саховат", Обществу инвалидов, ряду малообеспеченных семей. Это говорит о том, что мероприятие предусматривает благие цели.
Общество с ограниченной ответственностью "Шифо асаларичилик", которым руководит Акрамжон Хакимов, имеет богатый опыт. Общество занимается пчеловодческой деятельностью с 1988 года и одним из первых зарегистрировано в качестве предприятия со статусом юридического лица.
- Пчеловодство – ремесло, дошедшее до нас от наших предков, - говорит Акрамжон Хакимов. - Тридцать два года назад мой ныне покойный отец Тохиржон Хакимов основал наше предприятие в качестве кооператива. Раньше пчеловодство воспринималось как любительское занятие. Сегодня же на него направлено большое внимание, как на важную отрасль сельского хозяйства, предоставляются большие льготы для субъектов данного направления. Все это расширило наши возможности.
Действительно, достойна внимания деятельность предприятия "Шифо асаларичилик", в котором трудится много семей пчеловодов, таких как Косимжон Хужаев, имеющий большой жизненный и практический опыт в данной отрасли, его сын Носиржон Жураев, обладатель медали "Шухрат". Кроме производства продукции пчеловодства, оборудования и инструментов для пчеловодства, специалисты предприятия оказывают содействие в теоретических и практических вопросах ухода за пчелами, профилактики против их заболеваний не только пчеловодам области, но и Ферганской долины. На предприятии отлично налажена работа по переработке пчелиного воска, изготовлению ульев, доставке оборудования для получения меда и других технических инструментов. В ООО в этом направлении работают информационно-консультативный центр, магазин, производственные цеха.
- Совместно с ветеранами труда Косимхоном Хужаевым и Насриддином Гофуровым мы издали руководство "Полезные советы для кормления и дополнительного питания пчел", - говорит А.Тошбоев. - Книгу, выпущенную в 2000 экземплярах, быстро раскупили на Ташкентской ярмарке продукции пчеловодства. Это говорит о том, что в стране повышается интерес к отрасли пчеловодства. Мы планируем в этом направлении подготовить и второе руководство.
Сейчас пчеловоды данного предприятия ухаживают за 3000 пчелиными семьями в 1 тысяче 500 ульях.
- В прошлом году произвели продукцию пчеловодства на 700 миллионов сумов, - говорит главный бухгалтер предприятия Бокижон Болтахонов. - В Казахстан экспортировано 2 тысячи 200 пчелопакетов на 9 тысяч долларов.
Иными словами, в области ведется последовательная работа по развитию пчеловодства. Одним из значительных событий стало открытие в Янгикурганском сельскохозяйственном профессиональном колледже направления по подготовке специалистов по пчеловодству.