Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti delegatsiyasi bilan uchrashuv
2020-yil 11-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayevaning Yevropa mintaqaviy byurosi direktori Xans Klyuge boshchiligidagi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda sog‘liqni saqlashni rivojlantirish O‘zbekiston Respublikasi davlat siyosatining asosiy ustuvorliklaridan biri ekani alohida qayd etildi. So‘nggi yillarda ushbu yo‘nalishda mamlakat salmoqli natijalarga erishdi, bu jahon hamjamiyati tomonidan e’tirof etildi. Ushbu yutuqlarni tasdiqlab, JSST delegatsiyasi rahbari Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida davlat va jamiyat hayoti hamda faoliyatining barcha sohalarida, shu jumladan sog‘liqni saqlash sohasida tarixda misli ko‘rilmagan sur’atda islohotlar olib borilayotganini ta’kidladi. O‘zbekistonning vaktsinatsiya sohasidagi yutuqlari, jumladan deyarli butun aholi vaktsinatsiya bilan qamrab olingani e’tirof etildi.
Global tahdidlar va xavflar haqida so‘z borganda JSST delegatsiyasi rahbari O‘zbekistonda koronovirusga qarshi olib borilayotgan ishlarga urg‘u berdi. Mamlakatda virus tarqalishining oldini olish bo‘yicha salmoqli profilaktik ishlar olib borilgani ta’kidlandi. Bularning barchasi, shubhasiz, aholi salomatligini himoya qilishga O‘zbekiston qo‘shayotgan munosib va muhim hissa hisoblanadi.
Shu bilan birga, bezgak, polimiyelit va mamlakat miqyosidagi boshqa kasalliklarga to‘liq barham berish borasida O‘zbekiston erishgan yutuqlar e’tirof etildi, bu JSSTning tegishli sertifikatlari bilan tasdiqlangan.
Hamkorlikni yanada rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari haqida so‘z borganda parlament bilan yaqin hamkorlik qilishga urg‘u berildi. Bu sog‘liqni saqlash sohasida qabul qilingan xalqaro standartlarni qonunchilik darajasida mustahkamlash imkonini beradi.
BMT barqaror rivojlanish maqsadlari masalalari bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirish nuqtai nazaridan onalik va bolalikni muhofaza qilish, xususan JSSTning “Xavfsiz onalik” loyihasini birgalikda amalga oshirish, jamiyatda uchraydigan kasalliklar profilaktikasini davom ettirish sohasida hamkorlik qilish ustuvorliklari ham muhokama etildi.

Встреча с делегацией Всемирной организации здравоохранения
11 февраля 2020 года состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с делегацией Всемирной организации здравоохранения во главе с Региональным директором Еропейского бюро Хансом Клюге.
В ходе встречи особо отмечалось, что развитие здравоохренения – в числе главных приоритетов государственной политики Республики Узбекистан. В этом направлении за последние годы в стране достигнут существенный прогресс, что признано мировым сообществом. Подтвержая этот факт, глава делегации ВОЗ отметил беспредецентный темп исторических реформ, проводимых во всех сферах жизнедеятельности государства и общества под руководством Президента Шавката Мирзиёева, в том числе в области здравоохранения. В частности, отмечены достижения Узбекистана в сфере вакцинации, которой охвачено почти все население.
Говоря о глобальных вызовах и угрозах, глава делегации ВОЗ подчеркнул работу по борьбе с короновирусом, которую ведет Узбекистан. Отмечалось, что в стране проделана огромная профилактическая работа по противодействию распространению вируса. Все это, несомненно, является достойным и значимым вкладом Узбекистана в защиту здоровья населения.
Наряду с этим подчеркивались достижения Узбекистана по полному искоренению таких болезней, как малярия, полимиелит и  другие в масштабах страны, что подтверждено соответствующими сетификатами ВОЗ.
Говоря об основных направлениях дальнейшего сотрудничества, акцент был сделан на тесном взаимодействии с парламентом, что позволит на законодательном уровне закрепить международные стандарты, принятые в области здравоохранения.
В контесте дальнейшего развития сотрудничества по вопросам Целей устойчивого развития ООН обсуждены также приоритеты сотрудничества в сфере охраны материнства и детства, в частности совместной реализации проекта ВОЗ “Безопасное материнство”, дальнейшей профилактики социальных болезней.