Raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishda aqlli shaharning o'rni
2020-yil 7-fevral kuni poytaxtimizdagi Amiti universiteti tomonidan O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va Jahon bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida "Raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishda aqlli shaharning o'rni" mavzusida seminar tashkil etildi.
Tadbirda O'zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo'mitasi Ochiq ma'lumotlar portali faoliyatini monitoring qilish va muvofiqlashtirish boshqarmasi xodimlari ham ishtirok etdi.
Seminarda xalqaro ekspertlar tomonidan raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish bo'yicha so'z yuritildi. Xususan, Jahon bankining raqamli rivojlanish bo'yicha katta mutaxassisi Sunyon Kim, Pusan aqlli shahar loyihasining bosh strategi Jon Su Xvan, Yonse universitetining falsafa fanlari doktori Ji Yon Cho, Jahon bankining katta iqtisodchisi Xyon Gon Vang mavzu yuzasidan fikr bildirdi.
Shuningdek, seminarda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishda aqlli shaharning o'rni, aqlli shaharlarni shakllantirish, Koreya Respublikasida aqlli shaharni rivojlantirishning xalqaro tajribasi hamda O‘zbekistonda aqlli shaharlarni rivojlantirish masalalari ko'rib chiqildi.

Роль умного города в развитии цифровой экономики
7 февраля 2020 года Университетом Амити в Ташкенте совместно с Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и представительством Всемирного банка в Узбекистане был организован семинар на тему "Роль умного города в развитии цифровой экономики".
В мероприятии приняли участие сотрудники Управления по мониторингу и координации деятельности портала открытых данных Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике.
На семинаре выступили международные эксперты по цифровому развитию. В частности, Сунен Ким, старший специалист Всемирного банка по цифровому развитию, Джон Су Хван, главный стратег проекта pusan Smart City, д-р Джи Ян Чо из Университета Yonse, старший экономист Всемирного банка, Хен Гон Ван, прокомментировал эту тему.
Также на семинаре были рассмотрены вопросы роли умного города в развитии цифровой экономики, формирования умных городов, международного опыта развития умного города в Республике Корея и развития Умных городов в Узбекистане.