Raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishda aqlli shaharning o'rni
2020-yil 7-fevral kuni poytaxtimizdagi Amiti universiteti tomonidan O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va Jahon bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida "Raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishda aqlli shaharning o'rni" mavzusida seminar tashkil etildi.
Tadbirda O'zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo'mitasi Ochiq ma'lumotlar portali faoliyatini monitoring qilish va muvofiqlashtirish boshqarmasi xodimlari ham ishtirok etdi.
Seminarda xalqaro ekspertlar tomonidan raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish bo'yicha so'z yuritildi. Xususan, Jahon bankining raqamli rivojlanish bo'yicha katta mutaxassisi Sunyon Kim, Pusan aqlli shahar loyihasining bosh strategi Jon Su Xvan, Yonse universitetining falsafa fanlari doktori Ji Yon Cho, Jahon bankining katta iqtisodchisi Xyon Gon Vang mavzu yuzasidan fikr bildirdi.
Shuningdek, seminarda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishda aqlli shaharning o'rni, aqlli shaharlarni shakllantirish, Koreya Respublikasida aqlli shaharni rivojlantirishning xalqaro tajribasi hamda O‘zbekistonda aqlli shaharlarni rivojlantirish masalalari ko'rib chiqildi.

The role of a smart city in the development of the digital economy
On February 7, 2020, Amity University in Tashkent, together with the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan and the World Bank in Uzbekistan, organized a seminar on “The role of the smart city in the development of the digital economy”.
The event was attended by employees of the Department for Monitoring and Coordination of the Open Data Portal of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics.
International experts on digital development spoke at the seminar. In particular, Sunyon Kim, World Bank senior digital development specialist, D-r John Su Hwan, chief strategist of Busan Smart City project, Dr. Ji-Yon Cho doctor of philosophy, Yonse University, D-r Hyun Gun Wang, senior economist at the World Bank commented on this topic.
The seminar also examined the role of the smart city in the development of the digital economy, the formation of smart cities, the international experience of developing a smart city in the Republic of Korea and the development of smart cities in Uzbekistan.