“O‘zbektelekom” AKning yangi Call-markaziga Press-tur tashkil etildi
“O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi yangi Call-markazi - Qo‘ng‘iroqlarga xizmat ko‘rsatish yagona markazi (QXKYaM)da tanishuv press-turini o‘tkazdi. Mazkur tadbirni o‘tkazishdan maqsad Kompaniya abonentlariga xizmat ko‘rsatish va xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish bo‘yicha mijozlarga yo‘naltirilgan yondashuv haqida jamoatchilikni xabardor qilishdir.
Press-tur davomida jurnalistlarga tarixiy ma’lumotlar, ko‘rsatiladigan xizmatlar ro‘yxati hamda statistika ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan yangi Call-markazning faoliyati haqida taqdimot namoyish etildi.
Dastlabki telefon-ma’lumot xizmati Toshkentda 75 yil ilgari paydo bo‘lgan va uni oddiygina qilib “09 xizmati” deb atashgan. O‘sha paytda poytaxt telefon tarmog‘i 5 mingdan ortiq abonentga ega bo‘lgan. “09” xizmatida barcha ishlar qo‘lda bajarilgan: telefonistlar stolida hozirgi ixcham va qulay kompyuterlar o‘rnida maxsus kartotekalar joylashtirilgan, operatorlar ma’lumotlarni ana shu kartotekalardan qidirishgan, barcha ma’lumot-axborotlar faqat qog‘ozda aks ettirilgan.
2003-yildan operatorlarning ish joylari avtomatlashtirila boshlandi. 2009-yil aprel oyida “Protey” kompaniyasining uskunalari asosida “09 xizmati” takomillashtirilib, barcha xalqaro talablarga javob beradigan zamonaviy “Call-markaz”ga aylantirildi. Natija darhol namoyon bo‘ldi, chunki statistik ma’lumotlarni yaxshiroq hisobga olish va tahlil qilish orqali butun tizimning ish faoliyatini yaxshilashga erishildi.
Ma’lumot-axborot markazi negizida Intellektual platforma Call-markazi joriy etilishining eng muhim jihatlaridan biri, shubhasiz, axborot-ma’lumotlar xizmati doirasini kengaytirish va zamonaviy intellektual xizmatlarni joriy etish imkonining yaralishi edi.
Qo‘ng‘iroqlarga xizmat ko‘rsatish yagona markazi (QXKYaM)ni tashkil etish loyihasini amalga oshirish bosqichlaridan biri bu butun respublika bo'ylab kengaytirish edi. 2014-yilda Respublika hududlarida 13ta Qo‘ng‘iroqlarga xizmat ko‘rsatish yagona markazlari tashkil etildi. Har bir hududiy Qo‘ng‘iroqlarga xizmat ko‘rsatish yagona markazi 10ta ish o‘rniga va bir daqiqada 60 dan ziyod qo‘ng‘iroqlarni qabul qilish imkoniga ega.
“O‘zbektelekom” AK Qo‘ng‘iroqlarga xizmat ko‘rsatish yagona markazi kechayu kunduz faoliyat yuritadi. “O‘zbektelekom” AK Call-markazi nafaqat Kompaniya abonentlari qo‘ng‘iroqlariga xizmat ko‘rsatadi, balki autsorsing asosida davlat tashkilotlari, vazirliklar va yirik Kompaniyalarga kelib tushadigan murojaatlarni qayta ishlash bo‘yicha keng miqyosda faoliyat yuritadi.
Misol uchun, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi orqali oyiga 120 mingdan ortiq murojaat kelib tushadi.
Call-markaz tashkil etilgan vaqtda shtatlar soni 129 tani tashkil etgan. Bugungi kunda bu yerda 600 nafardan ziyod operatorlar faoliyat yuritadi. 2018-yilda operatorlar tomonidan 3 589 577 ta qo‘ng‘iroqlarga, 2019-yilda esa 13 701 085 ta qo‘ng‘iroqlarga xizmat ko‘rsatilgan.
Bir kunda 40 mingdan ortiq abonentlarga xizmat ko‘rsatiladi. 1009 xizmatining o‘zi bir oyda 400 mingdan ziyod abonentlar qo‘ng‘iroqlarini qabul qiladi. Сall-markaz xizmatlariga bo‘lgan talab kundan-kunga ortib bormoqda.
2019-yilning sentabr oyida Qo‘ng‘iroqlarni qayta ishlash markazini EATS-254/255 binosidan yangi EATS-242-249 binosiga ko‘chirib o‘tkazish hamda mavjud bo‘lgan uskunalarini kengaytirish bo‘yicha ishlar yakunlandi. Call-markaz xodimlari uchun ishlash hamda xordiq chiqarishga barcha shart-sharoitlar yaratilgan: zamonaviy talablarga javob beradigan uskunalar va dasturiy ta’minotlar, qulay kompyuterlashtirilgan ish joylari. Yangi raqamli uskuna bir vaqtning o‘zida 3000 dan ortiq qo‘ng‘iroqlarni qabul qilishi mumkin.

Прошёл пресс-тур в новый Call-центр АК «Узбектелеком»
Акционерная компания «Узбектелеком» провела ознакомительный пресс-тур в новый Call-центр - Единый центр обслуживания вызовов (ЕЦОВ). Целью мероприятия было информирование общественности о клиентоориентированном подходе в обслуживании абонентов Компании и повышении качества оказания услуг.
Во время пресс-тура журналистам была представлена презентация о деятельности нового Call-центра, включающую в себя историческую справку, перечень оказываемых услуг и статистические данные.
Первая телефонная справочная служба появилась в Ташкенте около 75 лет назад и ее называли просто «Служба «09». В службе 09 работа операторов была организована по принципу ручного обслуживания. Поиск справок операторы осуществляли по бумажным картотекам, и справочная информация отражалась на бумаге.
С 2003 года началась автоматизация рабочих мест операторов. В 2009 году на базе оборудования компании «Протей», справочная служба «09» была модернизирована в современный «Call-центр» отвечающий всем международным требованиям. Результат был виден сразу, так как стало возможным вести более качественный учет статистических данных и проведя анализ улучшить работу всей системы.
Внедрение интеллектуальной платформы Call-центр на базе справочно-информационного центра позволило расширить спектр справочно-информационных услуг и внедрить современные интеллектуальные услуги.
Одним из этапов реализации проекта организации Единого центра обслуживания вызовов (ЕЦОВ) стало расширение по всей территории Республики.
В 2014 году – было создано 13 центров обслуживания вызовов в регионах Республики. Каждый региональный центр обслуживания вызовов рассчитан на 10 рабочих мест и технически имеет возможность получить свыше 60 звонков за один момент.
Единый центр обслуживания вызовов АК «Узбектелеком» работает круглосуточно. Call-центр АК «Узбектелеком» обслуживает не только звонки абонентов Компании, но и в большей степени работает на аутсорсинге по обработке обращений в государственные организации, министерства и крупные Компании. Так только в Виртуальную приёмную Президента Республики Узбекистан поступает более 120 тысяч звонков в месяц.
На момент создания Сall-центра штат составлял 129 единиц. На сегодняшний день здесь работают более 600 операторов. За 2018 год операторами было обслужено 3 589 577 звонков, за 2019 год обслужено 13 701 085 звонков. В день обслуживается более 40 тыс. абонентов. Ежемесячно только служба 1009 обслуживает — более 400 тыс. звонков. Потребность в услугах Call-центра стремительно возрастает.
В сентябре 2019 года были завершены работы по передислокации с ЭАТС-254/255 в новое здание ЭАТС-242/249 и расширению оборудования, существующего «ЦОВ». Для сотрудников Call-центра были созданы все необходимые условия для работы и отдыха: установлено оборудование и программное обеспечение с соблюдением современных требований: удобные компьютеризированные рабочие места. Новое цифровое оборудование может принимать за одну единицу времени более 3 000 вызовов одновременно, что позволяет в максимально короткое время обслуживать большое количество абонентов.